Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi Teknoloji Bilişim Japonlar beyin okuyan cihaz geliştirdi - Teknoloji Haberleri
    1

    Toyohashi Teknoloji Üniversitesi araştırmacıları insanların düşüncelerini okuyabilen ve başkalarına yayınlayan bir cihaz geliştirdi.

    2

    EEG adı verilen elektroenselogram ile kişi konuşurken beyin dalgaları gözlemlendi. Makina öğrenimi kullanılarak bu beyin dalgaları ses ve numaralarla eşleştirildi.

    3

    Sistem rakamları tanımakta % 90, hecelerde ise % 61 başarıya ulaştı. Heceleri tanımakta insan ortalamasının % 80 olduğu düşünülürse cihaz prototip hâliyle bile etkili çalışıyor denebilir.

    4

    5 senelik yakın gelecekte, teknolojinin akıllı telefon uygulamasında da rahatlıkla çalışabilecek düzeye getirilebileceği belirtildi.

    5

    Teknolojinin gelişmesi, özellikle Lockedin Sendromu (LIS) olarak bilinen kilitlenme hastalığından muzdarip olan ya da sesle iletişim kuramayan engelli insanlara umut olabilir.

    6

    Zira lockedn ya da kilitlenme sendromu, hastanın farkında ve uyanık olduğu ama gözler dışında vücudundaki neredeyse bütün istemli kasların tam anlamıyla felcine bağlı olarak hareket edemediği veya sözle iletişim kuramadığı bir durum.