Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Spor Futbol Milli Takım SON DAKİKA! Türkiye'nin EURO 2020 rakipleri belli oldu! EURO 2020 kura sonuçları - Futbol Haberleri

    A Milli Takım,2020Avrupa Futbol Şampiyonası'nda (EURO2020) A Grubu'nda İtalya, İsviçre ve Galler ile eşleşti. Romanya'nın başkenti Bükreş'teki ROMEXPO Sergi Merkezi'nde gerçekleştirilen kura çekimine 3. torbadan katılan ay-yıldızlılar, İtalya, İsviçre ve Galler ile A Grubu'nda yer aldı.

    TÜRKİYE İTALYA İLE 12 HAZİRAN'DA KARŞILAŞACAK

    Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Nihat Özdemir, UEFA Yönetim Kurulu Üyesi ve TFF 1. Başkan Vekili Servet Yardımcı, TFF Yönetim ve İcra Kurulu üyesi Hamit Altıntop, yönetim kurulu üyeleri Alkın Kalkavan ve Selim Soydan, Genel Sekreter Kadir Kardaş ile A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Şenol Güneş'in de katıldığı kurada milli takıma, birinci torbadan İtalya, ikinci torbadan İsviçre ve dördüncü torbadan ise Galler çıktı.

    Türkiye, şampiyonanın açılış maçında İtalya ile Roma Olimpiyat Stadı'nda 12 Haziran'da karşı karşıya gelecek. Milliler, 17 Haziran'da Galler, 21 Haziran'da ise İsviçre ile Bakü'de karşılaşacak.

    İŞTE EURO 2020 EŞLEŞMELERİ

    A GRUBU (Ev sahibi kentler - Roma, Bakü)

    1.TÜRKİYE

    2. İtalya

    3. Galler

    4.İsviçre

    B GRUBU (Ev sahibi kentler - Saint Petersburg, Kopenhag)

    1. Danimarka

    2. Finlandiya

    3. Belçika

    4. Rusya

    C GRUBU (Ev sahibi kentler - Amsterdam, Bükreş)

    1. Hollanda

    2. Ukrayna

    3. Avusturya

    4.Play-Off D yolu galibi (Gürcistan-Belarus ve Kuzey Makedonya-Kosova)

    D GRUBU (Ev sahibi kentler - Londra, Glasgow)

    1. İngiltere

    2.Hırvatistan

    3.Play-Off C yolu galibi (İskoçya-İsrail ve Norveç-Sırbistan)

    4. Çekya

    E GRUBU (Ev sahibi kentler - Bilbao, Dublin)

    1. İspanya

    2.İsveç

    3. Polonya

    4.Play-Off B yolu galibi (Bosna Hersek-Kuzey İrlanda ve Slovakya-İrlanda Cumhuriyeti)

    F GRUBU (Ev sahibi kentler - Münih, Budapeşte)

    REKLAM

    1.Play-Off A yolu galibi (İzlanda-Romanya ve Bulgaristan-Macaristan)

    2.Portekiz

    3.Fransa

    4. Almanya

    Play-off etabı A Grubu'nda İzlanda-Romanya ve Bulgaristan-Macaristan, B Grubu'nda Bosna Hersek-Kuzey İrlanda ve Slovakya-İrlanda Cumhuriyeti, C Grubu'nda İskoçya-İsrail ve Norveç-Sırbistan, D Grubu'nda ise Gürcistan-Belarus ve Kuzey Makedonya-Kosova müsabakaları oynanacak. Eleme usulü yapılacak maçların kazananları, grup birincisi olarak finallere katılabilmek için karşı karşıya gelecek.

    Türkiye, Avrupa Futbol Şampiyonası finallerinde 1996, 2000, 2008 ve 2016'dan sonra beşinci kez mücadele edecek.Ay-yıldızlı ekip, şampiyona tarihindeki en büyük başarısını Avusturya ve İsviçre'nin ortaklaşa düzenlediğiEURO2008'de yarı final oynayarak yakalamıştı.

    TARİHTE İLK KEZ 12 ÜLKEDE DÜZENLENECEK

    Avrupa Şampiyonası organizasyonunun 60. yıl dönümüne denk gelmesi dolayısıyla EURO 2020, tarihte ilk kez 12 ülkede düzenlenecek. Şampiyonaya A Grubu'nda Roma (İtalya) ve Bakü (Azerbaycan), B Grubu'nda Saint Petersburg (Rusya) ve Kopenhag (Danimarka), C Grubu'nda Amsterdam (Hollanda) ve Bükreş (Romanya), D Grubu'nda Londra (İngiltere) ve Glasgow (İskoçya), E Grubu'nda Bilbao (İspanya) ve Dublin (İrlanda Cumhuriyeti), F Grubu'nda ise Münih (Almanya) ve Budapeşte (Macaristan) ev sahipliği yapacak.

    İtalya'nın başkentindeki Roma Olimpiyat Stadı'nda 12 Haziran'da yapılacak açılış maçıyla başlayacak EURO 2020, İngiltere'nin başkenti Londra'daki Wembley Stadı'nda 12 Temmuz'da oynanacak final müsabakasıyla sona erecek.

    Şampiyonada son 16 turu karşılaşmaları, Amsterdam, Bilbao, Bükreş, Budapeşte, Kopenhag, Dublin, Glasgow ve Londra'da, çeyrek finaller ise Bakü, Münih, Roma ve Saint Petersburg'da gerçekleştirilecek.Yarı finaller ve final ise Londra'da 90 bin kişi kapasiteli Wembley Stadı'nda oynanacak.

    MAÇ TAKVİMİ

    12 farklı ülkede düzenlenecek olan turnuvada maç programı da belli oldu. A Grubu’ndaki eşleşmeler 12-13-17 ve 21 Haziran’da Roma (İtalya) ve Bakü’de (Azerbaycan) oynanacak.

    B Grubu eşleşmeleri 13-17-18 ve 22 Haziran’da Saint Petersburg (Rusya) ve Kopenhag’da (Danimarka) oynanacak. C Grubu eşleşmeleri 14-18 ve 22 Haziran’da Amsterdam (Hollanda) ve Bükreş’te (Romanya) gerçekleşecek. D Grubu mücadeleleri 14-15-19 ve 23 Haziran’da Londra (İngiltere) ve Glasgow’da oynanacak.

    E Grubu’ndaki maçlar 15-19-20 ve 24 Haziran’da Bilbao (İspanya) ve Dublin’de (İrlanda Cumhuriyeti) oynanacak. Son olarak F Grubu’ndaki karşılaşmalar ise 16-20 ve 24 Haziran’da Münih (Almanya) ve Budapeşte’de (Macaristan) oynanacak. Grup maçlarının oynanmasının ardından bir üst tur karşılaşmaları 27-28-29 ve 30 Haziran tarihlerinde Kopenhag, Amsterdam, Bükreş, Londra, Glasgow, Bilbao, Dublin ve Budapeşte’de oynanacak. Çeyrek final karşılaşmalarının 3 ve 4 Temmuz’da Roma, Bakü, Saint Petersburg ve Münih’te oynanacağı turnuvanın yarı final ve final karşılaşmaları ise İngiltere’de oynanacak.

    Yarı final mücadeleleri 7 ve 8 Temmuz’da Wembley Stadı’nda oynanırken, şampiyonu belirleyecek olan karşılaşma 12 Temmuz’da yine Wembley’de oynanacak.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ