Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Özel halk otobüsünde fenalaşan yolcusunun kalp krizi geçirdiğini fark eden kahraman şoför, aracını yolcularla beraber hastaneye çekti. Zamanında hastaneye kaldırılan genç, yeniden yaşama tutundu. Kahraman şoför ve yolcuların kalp krizi geçiren genci kurtarma mücadeleleri kameralar tarafından da saniye saniye kaydedildi.

Olay, geçtiğimiz 14 Ocak akşamı saat 20.45 sıralarında meydana geldi. Alınan bilgiye göre, Kadıköy-Şifa Mahallesi arasında sefer yapan 34 JL 8096 plakalı 130 Ş sefer sayılı özel halk otobüsü şoförü Cesim Yılmaz, hareket halinde iken aracındaki yolculardan birinin fenalaşması üzerine önce aracını yol kenarına çekti ardından yolcunun yanına giderek bilgi almaya çalıştı.

ŞOFÖR YOLCUNUN KALP KRİZİ GEÇİRDİĞİNİ FARK ETTİ
Yılmaz ve yolcular genç adamın önce sara hastası olduğunu düşündü. Ancak otobüsün tecrübeli şoförü Yılmaz, yerdeki yolcunun kalp hizasından göğsünü tuttuğunu ve terlediğini fark edince kalp krizi geçirdiğini anladı. Bunun üzerine önce olayı sağlık ekiplerine bildiren Yılmaz, daha sonra ambulansı beklemek yerine yakın civardaki hastaneye şahsı yetiştirmek için harekete geçti. Bu sırada fenalaşan yolcunun yanında bulunan başta kız arkadaşı olmak üzere tüm yolcularda genç adamı biran olsun yalnız bırakmayarak yardımcı olmaya çalıştılar.

OTOBÜSÜ ŞOFÖRÜ CESİM YILMAZ, YOLCUYU HASTANEYE YETİŞTİRDİ
Olayın vahameti karşısında vakit kaybetmemek için kontak çeviren otobüs şoförü Cesim Yılmaz, fenalaşan yolcuyu hastaneye yetiştirmek için adeta zamanla yarışırcasına işe koyuldu. Kısa sürede yolcusunu hastaneye yetiştiren ve sağlık ekiplerine teslim eden Cesim Yılmaz, görevini yerine getirmenin ferahlığı içerisinde yolcularıyla birlikte hastaneden ayrıldı. Genç adamın kalp krizi geçirdiği ve zamanın da yapılan müdahaleyle yaşama yeniden tutunduğu öğrenildi.

Olay gününü anlatan kahraman otobüs şoförü Cesim Yılmaz, "Seyir esnasında yolcunun yığıldığını gördüm. Başına diğer yolcular toplandı ve ben bu esnada kenara yanaştım. İlk önce sara hastası dediler. Sonra baktım ki kalp tarafını sıkıyor ve ince bir terleme başladı. Ambulansı aradım ve 3-4 dakika bekledim. Ancak hastane bana en fazla 5 dakika mesafedeydi. Bu yüzden ambulansı beklemeden hemen hastaneye götürdüm" dedi.

3 Ekim 2015 tarihinde de yine bir kahraman şoför, yolcularıyla birlikte otobüste kalp krizi geçiren bir kadını hastaneye yetiştirmiş, otobüs şoförü kadının kurtulması için sarf ettiği yoğun gayret ve duyarlılığı nedeniyle ödüllendirilmişti.

Öte yandan, özel halk otobüsünde yaşanan hayat mücadelesi güvenlik kameralarına da saniye saniye yansıdı.

İHA