Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, TBMM'nin 2016 Yılı Bütçesi görüşmelerinde milletvekillerinin soru ve eleştirilerini yanıtladı. Kahraman, yemini geçersiz sayılan ve yeniden yemin etmeyen Leyla Zana'ya maaş verilmediğini açıkladı.

MİLLETVEKİLLERİNE DİZÜSTÜ BİLGİSAYAR

Eski halkla ilişkiler binasını yeniden kullanılabilir hale getireceklerini kaydeden Kahraman, yıkılan bahçe lokantasına da ihtiyaç hissedildiğini bildiğini dile getirdi. Kahraman, eski halkla ilişkiler binasında bir lokanta yapılacağını ve bunun bir bölümünün de eski milletvekillerine ayrılacağını bildirdi.

Milletvekillerine dizüstü bilgisayar vereceklerini belirten Kahraman, ihtiyacı olmayanların almayabileceğini ancak ihtiyacı olanların bulunduğunu söyledi.

"MİLLETVEKİLİ KANUNUNUN OLMAMASI EKSİKLİK"

İsmail Kahraman, eski TBMM başkanlarına oda ve personel tahsis edilmesiyle ilgili "Gereken hizmet gerektiği ölçüde verilmeli" değerlendirmesinde bulundu.

Milletvekilleriyle ilgili kanunların mutabakatla çıkarılması gerektiğini, bütün partilerin üyelerinin olduğu bir komisyonda çalışmaların yapılabileceğini kaydeden Kahraman, "Geçen dönem getirilen milletvekili kanunu teklifi çıkmalıydı, orada hiçbir mali hüküm yoktu. Onu yeniden harekete geçirmeliyiz. Bir milletvekili kanunu yok, bu bir eksiklik. Biz milletvekili kanunu çıkarmalıyız ama bunu bütün gruplarla birlikte çıkarmalıyız" diye konuştu.

"ZANA'YA ÖDEME YAPILMADI AMA DANIŞMANLARI..."

Kahraman, HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana'nın yemin etmediği için kendisine herhangi bir maaş ödemesinin yapılmadığını ancak danışmanlarının çalıştığını bildirdi.

İnternetten ve mobil uygulamadan Genel Kurul çalışmaları sonuna kadar yayınlandığını anımsatan Kahraman, sansür anlayışı olsa buralardan yayın yapılmayacağını kaydetti.

İsmail Kahraman, misafirlerin Genel Kurul'un bulunduğu ana binaya girişlerini engelleyecek şekilde bir düzenleme yapılabileceğini belirterek, "Bize milletvekillerinin de destek olması lazım. 'Ben milletvekili ile birlikteyim' diyerek araya karışan, kim olduğunu bilmediğimiz kişiler olabilir. Yemek için ikramda bulunuyorlar ve Genel Kurul'a rahatlıkla ulaşabiliyorlar. Nitekim kürsüde bir milletvekili arkadaşımızın gösterdiği bir bazuka, silah oldu. Bu çok mühim" dedi.

Kahraman, sözlerini, "İnşallah kavgasız, gürültüsüz, kardeşane bir dönem yaşayalım ve inşallah yeni bir anayasa yapalım" diyerek tamamladı.

AA