Yerel Haber Hattı 0536 266 79 69
KONUŞMAYI BAŞLAT
Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

CHP Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, Almanya Başbakanı Angelina Merkel'in mülteciler için Türkiye'ye 3 milyar Euro yardım yapacakları açıklamasını eleştirerek "Kimsenin Türkiye'yi böyle aşağılamaya hakkı yok. Hükümetin yerinde olsam 3 milyar Euro'yu iade ederim" dedi.

"BÖYLE GİDERSE İLDEN İLÇE STATÜSÜNE DÜŞECEK"

TBMM'de basın açıklaması yapan CHP Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, Ardahan'ın sorunlarını ele aldı. Sınır kenti olmasına rağmen havalimanı bulunmamasından yakınan Öztürk, işsizliğe bağlı göçün yaşandığını aktardı. Köylerde alt yapı olmadığını kışın suların dahi akmadığını vurgulayan Yılmaz, "Devletin bu bölgeye daha fazla ağırlık göstermesini istiyoruz.

Bu bölge Avrupa'da bir yerin toprağı olsaydı insanlara yardım yapar, gitmesinler diye maaş bağlarlardır. Ardahan'ın nüfusu 106 bindi. Şimdi 100 bin altına düşmüş. Müthiş bir göç var. Böyle giderse ilden ilçe statüsüne düşecek. Tek çare yatırım. Yatırım görmüyoruz" dedi.

"ESAD'IN DEVRİLMESİ KONUSUNDA AMERİKA'NIN TÜRKİYE'YE GAZ VERDİĞİNİ BİLİYORUZ"

Öztürk Yılmaz, toplantının ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Yılmaz, Amerika'nın PKK'nın Suriye'deki kolu PYD'nin askeri kanadı YPG'yi i desteklemesi, Suriye ve Esad'ın devrilmesi konusunda ABD'den yapılan açıklamaların sorulması üzerine şöyle dedi:

"Suriye'de Esad'ın devrilmesi konusunda Amerika'nın perde arkasında tırnak içinde Türkiye'ye gaz verdiğini biliyoruz. Bu politika zaman içinde değişti. Amerika'nın Suriye'deki önceliğiyle Türkiye'nin Suriye'deki önceliği farklılaştı. ABD'nin önceliği Esad'ın gönderilmesinden ziyade DAEŞ'in temizlenmesi. Türkiye'ye göre ise Esad'ın temizlenmesi. Bu iki farklılaşma iki ülkeyi farklı esenlere itti.

Amerika arazide DAEŞ'le doğrudan savaşabilecek güçlere destek veriyor. PYD de bunların başında geliyor. Bizim Suriye politikamız çökmüştür. Bunun bir tek itiraf edilmesi ve zararın düzeltilmesi aşamasından neler yapılacağı aşamasına geçtik."

"HÜKÜMETİN YERİNDE OLSAM 3 MİLYAR EURO'YU İADE EDERİM

Almanya Başbakanı Angelina Merkel'in mülteciler için Türkiye'ye 3 milyar Euro yardım yapacakları konusunda düşüncelerinin sorulması üzerine Yılmaz şu yanıtı verdi: "Bir kere Avrupalılar '3 milyar Euro veriyoruz mültecilerin hepsine bakın' anlayışını sakat olarak görüyorum. Kimsenin Türkiye'yi böyle aşağılamaya hakkı yok.

Bizim kendi politikamızla mültecilere nasıl bakacağımızı 3 milyar Euro'ya göre belirlemeyiz. Hükümetin yerinde olsam 3 milyar Euro'yu iade ederim ve bu lafları da dinlemem."

DHA