Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Politika Başbakan Ahmet Davutoğlu Bingöllülere Zazaca seslendi: Yükselişi durduramayacaklar

    HABERTURK.COM

    Bingöllüleri Zazaca ve Kürtçe selamlayan Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Onlar sırtlarını Moskova'ya dayayan Stalinist anlayışla yürüyen, bizler ise Alparslan, Selahattin'le yürüyoruz. Onlar sevdikleriyle, biz sevdiklerimizle haşrolacağız. Biz Bingöllülerle haşrolmaya hazırız. Çevremizde ne tuzaklar dönerse dönsün, Türkiye ve Bingöl'ün yükselişini durduramayacaklar" dedi.

    Başbakan Davutoğlu,yeni kapalı spor salonunda toplu açılış töreninde konuştu. Başbakan Davutoğlu'nun konuşmasından satırbaşları şöyle:

    "Başbakan olarak bir yılda iki kez geliyorum Bingöl'e. Her bir Bingöllü bizim yüreğimizin parçasıdır. Buraya ziyaretimin üç sebebi var. Birincisi teşekkür etmek. Bingök her zaman yanımızda oldu. 1 Kasımda yüzde 66 oyla yanınızdayız diye haykırdı. Binlerce teşekkür ediyoruz. İkinci sebebi yine teşekkür için. Bu hain alçaklar, ülkemizi terörle tehditlerine karşı dimdik duran ilimiz oldu. Özellikle Bingöllü kardeşlerim "bu vatan bölünmez" diye haykırdı, hepinize teşekkür ediyorum. Üçüncü sebebi ise bingöl'e kazandırdığımız bazı eserlerin açılışını yapmak.

    Biz bugün Bingölümüze eli boş gelmedi. Sizlere verdiğim her sözü yerine getirmenin bhatiyarlığı ile karşınızdayım. Ankara'da ülke geneli ile verdiğimiz sözleri yerine getiriyorsak, iller için verdiğimiz sözleri de yerine getiriyoruz. Bingöl'e sevgimizi, aşkımızı gösteren hizmet paketi ile karşınızdayım. Güzelliğini, imar ve icrasını daha da artıracak bir hizmet paketi ile karşınızdayım.

    Bugün açılışını yapacağımız hizmetler arasında kayak tesisleri, otogar, göletler var. Eski parayla 83 trilyonluk yatırım bugün hizmete giriyor. Bingöl biraz daha müreffeh hale geliyor. Birileri yıkmak için yola çıkar biz yapmak için yola çıkarız. Bizim meselemiz bu, bizim gündemimiz bu. Bingöllü kardeşlerimin daha refah, daha huzur içinde olmadır bizim meselemiz. Türkiye'ye kazandırdığımız eserlerle de gurur duyuyoruz. Aynı heyecanla hizmet için koşturuyoruz. Ne Türkiye'nin yürüyüşünü ne Bingöl'ün kalkınması engellenemeyecek. Bingöllüler daha da güzel hizmetlere layıklar. Bingöl'ün Türkiye'nin yükselen bir güç olma hedefine ulaşabilmesi için desteklerini eksik etmesin.

    Şehirlerimiz bizim dönemimizde birbirine bağlandı. Gelişmişlik farkı en aza indi. Adalet her konuda, her alanda o ulvi duyguyu kaybetmemektir. Kalkınma hamlesinde de adaletli olduk. Bizim adalet ve kalkınma anlayışımız birbiri ile bağlantılı. Bir elimiz Karadeniz Sahil Yolu'nda bir elimiz Akdeniz Sahil Yolu'nda. Nasıl Afyon bütün batı Anadolu'nun kesişim yolu üzerindedir, Bingöl de yolların tam merkezinde. Bingöl yolların, gönüllerin, kalplerin birleştiği şehir.

    MUHALEFET PARTİLERİNE ELEŞTİRİLER

    Gündemimizde eğitim de, sağlık yatırımları da var. Hiçbir meseleyi ertelemiyoruz. AK Parti yarım bırakılan işleri tamamlayan partidir, AK Parti yarım kalan gönülleri birleştiren partidir. Bizim yüce hedeflerimiz varken, şu muhalefetin haline bakın. Dün Meclis'te ne hale düştüklerini gördünüz. Biz ülkemizin her yerine gideceğiz, ama diğer partiler bir ilde varlar, diğerinde yoklar. Biz ise her şehirde varız. Çünkü biz 78 milyonun kalbinde, zihninde varız.

    Onların ufukları dar küçük küçük düşünüyorlar, kelime hazineleri zayıf dillerinde hakaretten başka bir şey yok, daha önemlisi gönüllerinde millet sevgisi yok. CHP'si de, MHP'si de, HDP'si de böyle. Tek parti zihniyetine sahip CHP diğerlerine laf etmedi, MHP diğerlerine laf etmedi, terör örgütü sözcüsü parti HDP diğerlerine laf etmedi. Hepsi bize laf etti, hodrimeydan. Biz buradayız, güneydeyiz, kuzeydeyiz, doğudayız, batıdayız. Çünkü Kürt, Zaza, Türkmen yiğitler de bizimle.

    Partisinden pek çok isim teröristlerin kadrolu yasçısı oldu. Kirli ittifakın göbeğindeler. Ellerini tetikten çekmeyenler hiç iflah olmayacak. Onlar kimlerle ittifak yaparsa yapsın, biz 78 milyonla yürümeye devam ediyoruz. Şimdi tehdit ediyorlarmış. Daha önce Cizre, Sur'da bu terörü başlattık, baharda diğer illere yayacaklarmış. Yazın da kışında baharda da güzde de bizi kimse korkutamaz. Her zaman buradayım. Biz baharın, şafağın sözcüsüyüz. Onlar karanlık gecelerin sözcüleri, piyonları. Onlar sırtlarını Moskova'ya dayayan Stalinist anlayışla yürüyen, bizler ise Alparslan, Selahattin'le yürüyoruz. Onlar sevdikleriyle, biz sevdiklerimizle haşrolacağız. Biz Bingöllülerle haşrolmaya hazırız. Çevremizde ne tuzaklar dönerse dönsün, Türkiye ve Bingöl'ün yükselişini durduramayacaklar.

    ÇÖZÜM SÜRECİ

    Biz hep çözüm odaklı olduk. STK'lara, aydınlara, akademi dünyasına fikrinizi söyleyin dedik. Sayın Cumhurbaşkanımızın ilan ettiği süreç demokrasi anlayışımızın gereği idi. Bu nedenle her türlü talebin demokratik bir atmosferde söyleyebileceği bir ortam sağladık. En baştan itibaren çözüm sürecinin yerli ve milli bir proje olduğunu söyledik. Bu süreçte şiddetin ve silahın tasfiye edilmesini amaç olarak benimsedik. Bu amaçla attığımız adımların samimiyetini kimse soyutlayamaz. Bizim iyi niyetli adımlarımızı birileri samimi bulmadı. En alçakça yönetemleri kullanmaktan kaçınmayanları gördük. Ülkemizin birlik ve beraberliğine kast eden oluşumlar yeniden harekete geçti. Yanıbaşımızda Esed rejimi ile işbirliği halinde kanlı taraf olmayı seçtiler. Huzura kastettiler. Çözüm sürecinin durmasının tek sorumlusu silahların gölgesine saklanmaktan vazgeçmeyenlerdir. Şehirlerimizi silah deposu haline getirenlerin omuzlarındadır vebal.

    HDP'Lİ VEKİLİN TAZİYE ZİYARETİ

    Meşakatli bir dönemde, kimi vekillerin teröristlerin cenazesine gitmesi hastalıklı bir ruh halidir. Bu tam bir aymazlıktır. Ankara'nın göbeğinde o kardeşlerimize saldırıp, 29 canımızı şehit eden bu teröristin cenazesine giden o suça ortak olmuş olur. Hiçbir sistem böyle şımarıklığa, aymazlığa göz yummaz.

    Bizim gündemimiz belli. Onlar istiyorlar ki bölgede sadece terör konuşulsun. Hayır. Bizim gündemimiz bu değil. Biz sokaktaki insanımızın aşını, işini, düğününü, günlük derdini, tasasını her meselesini konuşmak istiyoruz. Dün Meclis'e sunduğumuz bütçe bunun göstergesidir. Geçen yılın 5 katı büyüklüğündedir. Biz bir tarafta terörle kararlı bir şekilde mücadele ederken, diğer tarafta milletimizin saygınlığını artırma peşindeyiz. Teröre yer yok. Bu arizi durumu hep beraber ortadan kaldıracağız. Bizim gündemimiz yaşatmadır, kalkınmadır, birliktir, beraberliktir, ebediyete kadar kardeşliktir. Bu kalkınmayı Türkiye'nin her yerine öyle bir yayalım ki, bütün şehirlerimiz yükselsin. İşte bizim ajandamız, yol haritamız budur.

    BİNGÖL'E YATIRIMLAR

    Türkiye'yi dönüştürme, kalkındırma yolunda hep yanımızda oldunuz. Bingöl bize sürur (neşe, mutluluk) veriyor. Sadece 4 ay önce sizin Bingöl'de bir dizi açılış gerçeklemişti. 4 ay sonra 88 milyon değerinde yeni yatırımlarla sizlerleyiz. Bu sadece AK Parti'nin yapabileceği bir şeydir. Son 14 yılda Bingöl'de 8 milyar liralık yatırım yaptık. Bingöl'ün en büyük atılımlarından birini eğitimde yaptık. Biz bu bölgenin yiğit çocuklarının ellerine tablet veriyoruz, onlarsa taş, bomba, silah veriyor. Aramızdaki fark bu. Biz hiçbir gencimizi o çukurlarda, barikatlarda hayatlarının kararmasına izin vermeyeceğiz.

    2007'de Bingöl Üniversitesini kurduk. 11 spor tesisi, 16 sağlık tesisi, 7 gölet inşa ettik. 2,4 milyon adet fidan diktik. Bingöl'ü bölünmüş yollarla bağladık. Havaalanını açtık. Organize sanayi bölgesi yoktu, biz açtık.

    5 gölet, 15 sulama ve taşkın koruma sistemi inşa edeceğiz. Toplam 226 bin zirai alanı kapsayan havza projesini hazırladık. Kığı Barajını tamamladık. 450 milyon kw/saat enerji üretecek. 14 yılda petrol ve doğalgaz sektörü için 92 milyon lira yatırım yaptık. Bingöl'e doğalgaz iletim hattı geldi, ev ev, dükkan dükkan kullanım için çalışmalara başladık. 14 yılda geçmiş yılların eksikliklerini telafi edecek yatırımlar yaptık.

    Doğu ve güneydoğuda 19 baraj inşa ettik. Toplamda 21 milyar TL tarım ve hayvancılık desteği verdik. TOKİ ile 19,3 milyar liralık yatırım sürüyor. 5360 km bölünmüş yol yaptık. 5 havalimanı kurduk. Doğu bölgemizde 10 ilimizde, güneydoğu bölgesinde 8 ilimize hızlı tren için çalışmalara başladık. 240 bin öğretmen atadık. 185 yeni hastane ve blok yaptık. 77 olan ambulans sayısını bin 200'e çıkardık. 30 bin olan sağlık personel sayısı 73 bin 500'e çıktı. Belediyelere 14 yılda 37 milyar lira kaynak aktardık. Bunlar sadece bir kısmı. Son 14 yılda aktardığımız kaynak 200 milyar lirayı aştı. Bu bölgeye ne yapsak azdır.

    Kavşak noktası olan Bingöl çok daha iyi noktalara taşınacak. Belediyelerimizin çalışmalarını iftiharla takip ediyorum. Kentsel dönüşümde çok büyük ilerlemeler sağlandı. Biz bütün bu planlamaları yaparken bir yandan gönülleri mamur kılıyoruz. İnsanlar ayrımcılığa tabi tutuluyordu, şimdi geldiğimiz noktada o ayıplardan eserler kalmadı. Zazacı yasaklayan zihniyetten, bugün burada Zazaca selamlayan bir başbakan geldi. Bölmüyoruz, birleştiriyoruz. En ufak ayrımcılık yapmıyoruz.

    Birileri yıkmaya gelirken biz yapmaya geliyoruz. Birileri Kürt kadınların yüreğine ateş düşürmeye çalışırken, biz evlat sevgisini sunuyoruz. Birileri gençleri piyon gibi kullanırken, biz gençlik merkezlerine, üniversiteye çağıryoruz."

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ