Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Güvenlik İdil'deki PKK operasyonlarında çember giderek daralıyor

    İdil'de PKK'lı teröristlerin yakalanması, patlayıcılarla tuzaklanan çukurların ve barikatların bertaraf edilmesi, halkın can ve mal güvenliğinin sağlanması için ilan edilen sokağa çıkma yasağının ardından güvenlik güçlerince başlatılan, "Şehit Özel Harekat Polisi Ersin Yıldırım Operasyonu" devam ediyor.

    Türk Silahlı Kuvvetleri ve emniyet unsurlarınca yürütülen ve iki mahallede yoğunlaşan operasyonda Yeni Mahalle, teröristlerden arındırıldı. Müşterek operasyon, Turgut Özal Mahallesinde yoğunlaştı. AA ekibi, güvenlik güçlerinin arama çalışmalarına devam ettiği Yeni Mahalleyi görüntüledi.

    EVLERİN ARASINDAN GEÇİŞ

    Mahalledeki birçok evi mevzi olarak kullanan teröristlerin söz konusu evlerin duvarlarında açtıkları deliklerden evler arasında geçişi sağladığı ve evlerin dış cephelerine açtıkları deliklerden güvenlik güçlerine ateş açtığı tespit edildi.

    NÖBET NOKTALARI

    Terör örgütü üyelerinin sokaklara kurduğu barikatlar dikkati çekiyor. Genellikle sokaklardaki kilit taşları sökülerek oluşturulan barikatların sayısı sokağın uzunluğuna göre değişiyor. Bazı barikatların yanında ise nöbet tuttukları noktalar yer alıyor.

    Güvenlik güçlerinin hareketlerini izlemek için oluşturulan "nöbet noktalarında" sobadan sandalyeye kadar birçok malzeme bulunuyor. Sokaklara döşenen el yapımı patlayıcılar da buralara kadar uzanan kablolar sayesinde kontrol ediliyor. Yeni Mahalledeki bu noktalar güvenlik güçlerince bertaraf edildi.

    TERÖRİSTLERİN PATLAYICI HAZIRLADIKLARI EV

    Güvenlik güçleri, Yeni Mahalledeki operasyon sırasında teröristlerin karargah olarak kullandıkları iki ev ile el yapımı patlayıcı hazırladıkları bir yeri de ortaya çıkardı.

    El yapımı patlayıcıların hazırlanması için kullanılan evde çok sayıda tüp ve bomba yapımında kullanılan malzeme ele geçirildi. Çevrede alınan güvenlik önlemlerinin ardından evde bulunan yaklaşık 1 tonluk patlayıcılar imha edildi.

    Güvenlik güçlerince, sokağa çıkma yasağının sürdüğü ilçedeki operasyon sürüyor.

    AA

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ