Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Brüksel'deki AB Zirvesi'nden dönüşünde uçakta gazetecilere açıklamalarda bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Önümüzde iki boyut vardı. Ya bu ilişkiyi bir kriz olduğunda buluşmak üzere yönetecektik ya da tüm bu tecrübelerden sonra AB ile ilişkileri yeni zemine oturtacaktık. İkinci yolu seçtik" dedi.

Davutoğlu'nun açıklamaları:

MÜLTECİLER: Mülteci sayısı artmayacak. Ne kadar alırsak aynı gün, aynı hafta, kamplardan Avrupa'ya gidecek. AB ile mülteci külfeti paylaşılacak. 20 Mart öncesinde Yunanistan'a geçmiş olanlardan almayacağız. 3 saat önce bile gitmiş olsalar Türkiye'ye giremeyecekler. Avrupa'ya gidecek mültecilerin belirlenmesi konusunda tek standart BM Yükek Komiserliği'nin kriterleri olacak. Kalifiye mülteciler gibi bir ayrım yok. 3 milyar euro da 6 milyar euroya çıktı. İhtiyaç olursa tekrar değerlendirilecek.

VİZESİZ AVRUPA: Hayal değil. 72 kriterden 3 ayda 19'unu yerine getirdik. Geriye 35 şart kaldı. Muhalefete çağrım, 35 şartın hayata geçmesine engel olmamaları.

DOKUNULMAZLIK: Dokunulmazlık tamamen kalkarsa çıkabilecek sonuçları iyi düşünmek lazım. Bundan çekinmiyoruz. Ama sonra başka bir krizin önünü açabilirsiniz.