Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Veysi İPEK/DİYARBAKIR

Güvenlik güçleri Diyarbakır'ın Silvan İlçesi kırsalındaki dağlık alanda hava destekli operasyon başlattı. Silvan Kaymakamlığı da kırsal alanda bulunan 18 mahallede sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Silvan'da PKK'lıların baharın gelmesiyle birlikte eylem hazırlığı yaptığı bilgisini alan güvenlik güçleri operasyon başlattı. Mermer Jandarma Karakolu'na yönelik bombalı araçla düzenledikleri saldırılara benzer eylem hazırlığı yapan terör örgütüne yönelik sabah 04.00 sularında helikopter destekli operasyon başlatıldı. Örgüt üyelerinin kaldığı mağaralar ile yerleşim yerleri havadan ateş altına alındı. Operasyona 2 bin asker ve köy korucunun katıldığı öğrenildi.

Sİlvan Kaymakamlığı, operasyonlar sırasında çıkacak çatışmalarda sivillerin zarar görmemesi için 18 mahallede sokağa çıkma yasağı ilan etti. Kaymakamlığın açıklamasında "Bölücü Terör Örgütü mensuplarının yakalanması huzur ve güvenliğinin, kişi dokunulmazlığının tasarrufa müteallik emniyetin kamu huzurunun sağlanması amacıyla Silvan Kaymakamlığınca İl İdaresi Kanunu gereğince 25 Mart 2016'da saat 11.00'den itibaren Boğazönü, Demirkuyu, Özlüce, Dönenkaya, Taraklı, Esenyol, Duruseven, Gürpınar, Arıköy, Taşpınar, Çiğdemli, Toklar, Kayadere, Kazandağı, Kalemli, Arataş, Başdeğirmen ve Pınar köyü ve mahallelerinde ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağının uygulanmasına karar verilmiştir" denildi.