Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

İlk duruşmada sevgilisinin kendisini kızdırdığını bu nedenle boğazını sıktığını söyleyen ve akıl sağlığının yerinde olup olmadığının tespitine karar verilen Boz ile ilgili bu rapor henüz alınmadığı için duruşma ertelendi.

Olay, Tuna Mahallesi 1688 Sokak'ta bulunan bir apartman dairesinde geçen yıl 30 Ekim'de meydana geldi. Kendisinden haber alınamayan ve bir süre önce eşinden boşandığı öğrenilen Serap Çiçek'in yakınları, durumu polis ve sağlık ekiplerine bildirdi. İhbar üzerine Çiçek'in yalnız yaşadığı eve giden polis, çilingir yardımıyla kapıyı açarak içeri girdi. Reklamcılık yaptığı bildirilen Çiçek, yerde hareketsiz yatarken bulundu. Sağlık ekiplerinin yaptığı kontrolde Serap Çiçek'in hayatını kaybettiği belirlendi. Polisin yaptığı ilk araştırmada, Çiçek'in cesedinin yanında tarım ilacı kutusu bulundu. Ancak Çiçek'in kesin ölüm nedeninin belirlenmesi için cesedi otopsi yapılmak üzere İzmir Adli Tıp Kurumu Morgu'na kaldırıldı. Burada yapılan otopside, kadının bir başkası tarafından elle boğularak öldürüldüğü ortaya çıktı.

YAKALANIP TUTUKLANDI
Otopsinin ardından soruşturmayı derinleştiren polis, Çiçek'in yakın çevresini mercek altına aldı. Son olarak, bir süredir ilişki yaşadığı arkadaşı taksi şoförü Osman Boz ile görüştüğünü belirledi. Hiçbir şey olmamış gibi hayatına devam eden Boz, Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği ekipleri tarafından gözaltına alındı. Poliste susma hakkını kullanan ve bir süre önce boşandığı, 2 çocuğu olduğu öğrenilen katil zanlısı, işlemlerinin ardından sevk edildiği adliyede tutuklandı.

HAKKINDA DAVA AÇILDI
Soruşturma yürüten savcı, hazırladığı iddianamede, Osman Boz hakkında 'kasten öldürme' suçundan müebbet hapis cezası istedi. İddianame kabul edildi ve Karşıyaka 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. İlk duruşması geçen 16 Şubat'ta yapılan davada savunmasını yapan Osman Boz, sevgilisinin kendisini kızdırdığını bu nedenle boğazını sıktığını söyledi. Boz'un ruh sağlığının yerinde olup olmadığının belirlenmesi için Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi'nden rapor alınmasına karar verildi, duruşma ertelendi.

DURUŞMA ÖNCESİ AÇIKLAMA
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri, davanın bugünkü 2'nci duruşması öncesinde basın açıklaması yaptı. Grup adına konuşan platform temsilcisi Sanem Deniz Kural, "Serap Çiçek, ayrılmak istediği nişanlısı tarafından boğularak öldürüldü. Osman Boz, cinayetin üstünü kapatabilmek için olayı 'intihar' gibi göstermeye çalıştı, ancak gerçek ortaya çıkartıldı. Serap Çiçek için adalet sağlanana dek davanın takipçisi olduğumuzu ifade etmek isteriz" dedi.

RAPOR ALINMADIĞI İÇİN ERTELENDİ
Karşıyaka 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davanın 2'nci duruşması bugün yapıldı. Duruşmaya tarafların avukatları, katil zanlısı Osman Boz, Çiçek'in ailesi ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri katıldı. Platform, davaya katılma talebinde bulundu. Mahkeme heyeti, bu talebi kabul etti. Ayrıca, Osman Boz hakkında akıl sağlığının yerinde olup olmadığının belirlenmesi amacıyla alınması istenen raporun henüz alınamaması nedeniyle ve dosyadaki diğer eksikliklerin giderilmesi için duruşma 21 Haziran'a ertelendi.

DHA