Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Politika Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi kimdir?

    AK Parti'nin Genel Başkanlığı'na seçilen Binali Yıldırım'ın 65. hükümeti açıklamasının ardından Ekonomi Bakanlığına seçilen Nihat Zeybekçi kimdir? İşte 65. Hükümet Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi hakkında merak edilenler...

    Yeni Ekonomi Bakanı: Nihat Zeybekçi

    Eski Ekonomi Bakanı: Mustafa Elitaş

    NİHAT ZEYBEKÇİ KİMDİR?

    1 Ocak 1961 tarihinde Denizli’nin Tavas İlçesi Pınarlar Beldesi’nde dünyaya gelen Nihat Zeybekçi, Fatma ve Şükrü Zeybekçi çiftinin beşinci ve son çocuğudur.

    Tütün işçiliğiyle geçimini sağlayan bir ailenin çocuğu olarak küçük yaşta çalışma hayatıyla tanışan Nihat Zeybekçi, ilk ve ortaokulu Tavas’ta; liseyi ise parasız yatılı sınavlarında sağladığı başarıyla Kütahya’da okumuştur. Marmara Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü mezunudur. Üniversite’de okuduğu süre boyunca bir dış ticaret şirketinde çalışarak, daha mezun olmadan alanıyla ilgili deneyim kazanmıştır. Sonrasında ise İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde yüksek lisans yapmıştır.

    Profesyonel iş yaşamına İstanbul’da özel sektörde başlayan Zeybekçi, Denizli’de bir tekstil firmasının ihracat müdürlüğü yapmış; 1994 yılında ise kendi işini, Turkuaz Tekstil’i kurmuştur. Politikaya atılmadan önce iş adamı ve sanayici kimlikleriyle sektörü yakından tanıma fırsatı bulmuştur.

    Zeybekçi, Denizli Platform Sözcülüğünde, Denizli Sanayi Odası Meslek Grubu Üyeliğinde bulunmuş: İki dönem Denizli Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçılar Birliği Başkanlığını yürütmüştür. 2004-2011 tarihleri arasında Denizli Belediye Başkanlığı ile Avrupa Konseyi Yerel Yönetimler Kongresi Türkiye Heyeti Başkanlığı; 2005-2011 tarihleri arasında Türkiye Belediyeler Birliği Başkan Vekilliği yapmıştır. 2009-2012 yılları arasında ise Türk Dünyası Belediyeler Birliği Başkanlığı görevinde bulunmuştur. 2011 yılında milletvekili olarak Ankara’da çalışmaya başlamıştır. 2011 genel seçimlerinde birinci sıradan Ak Parti Denizli Milletvekili seçilen Zeybekçi, Ak Parti MKYK üyesidir. TBMM Enerji Komisyonu Başkanlığı da yapmıştır. Son kabine değişikliğinin yapıldığı 26 Aralık 2013 tarihinde ise şu anki görevine atanarak Ekonomi Bakanı olmuştur. Çok iyi düzeyde İngilizce bilmektedir.

    Evli ve dört çocuk babası olan Nihat Zeybekçi, 65. Hükümetin kurulmasıyla birlikte Ekonomi Bakanı olarak seçilmiştir.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ