Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Hayati ARIGAN/GAZETE HABERTÜRK

Üniversite yıllarıyla birlikte 60 yıldan fazla bir süredir birlikte olan çiftten Şaziment Arolat (82), kendisi gibi mimar olan 55 yıllık eşi Neşet Arolat’tan (82) anlaşmalı olarak boşanmak için avukatı Rüya Beril Çetintaş aracılığıyla dava açtı. Şaziment Arolat, eşiyle ruhsal ve fikri uyumsuzluk yaşadığını, ilerleyen yaşları ve bazı ciddi rahatsızlıkları gerekçe göstererek boşanmalarına karar verilmesini istedi.

Neşet Arolat

‘YAŞLARI ÇOK İLERLEDİ’

Şaziment Arolat’ın avukatı Rüya Beril Çetintaş, dava dilek- çesinde çiftin ilerleyen yaşları ve bazı ciddi rahatsızlıkları göz önünde bulundurularak boşanmalarına karar verilmesini istedi. Çift mahkemeye sundukları boşanma protokolünde, karşı- lıklı olarak birbirlerinden yoksulluk nafakası, maddi ve manevi tazminat istemedi. Tapulu taşınmaz, araç ve şirket hisseleri kimin adına kayıtlıysa aynı şekilde devamını kabul ettikleri belirtildi. Mahkemede barış- mak istemediklerini ifade eden çiftin boşanmaları, nüfus kayıt tablosunda tarafların evlenme hanesinde evlilik tarihinin yazılmamış olması nedeniyle geçen hafta gerçekleşmedi. İstanbul Aile Mahkemesi’nde dün görülen duruşmada ise tarafları avukatları temsil etti. Şaziment Arolat’ın avukatı Çetintaş, nüfus kayıt tablosunda tarafların evlenme hanesinde evlilik tarihini tam olarak işlettiğini dile getirerek, çiftin boşanmalarına karar verilmesini istedi. Mahkeme çiftin sulh olup tekrar bir araya gelmelerinin mümkün olmadığını belirterek boşanma protokol hükümlerini uygun bulup Şaziment ve Neşet Arolat çiftinin 55 yıllık evliliklerine son verdi.Şaziment Arolat

ÖDÜLLÜ MİMARLAR

Şaziment ve Neşet Arolat’ın yolları, İTÜ Mimarlık Fakültesi’nde kesişti. 1959’da mimarlık fakültesinden mezun olan ikili, 1959–61 yılları arasında Almanya’nın Stuttgart kentinde proje mimarı olarak çalıştı. Okul, sınıf ve iş arkadaşlığından sonra Şaziment Arolat ve Neşet Arolat 1961’de hayatlarını birleştirdi. 1962’de Ankara’da serbest mimarlık bürosunu açan çift, 6 yıl sonra işlerini İstanbul’a taşıdı. Arolat Mimarlık Mühendislik A.Ş. kuruldu. İlk yıllarında proje yarışmalarına ağırlık veren çift, mimari yarışmalarda 16 birincilik ödülü kazandı. Neşet ve Şaziment Arolat; aralarında banka, hastane, üniversite binası, iş merkezi gibi birçok tanınmış proje ile kalıcı eserler bıraktı.