Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen İstanbul Barosu seçimleri, "Tahir Elçi" protestosuyla başladı. Salona giren bir grup eylemci, öldürülen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin fotoğraflarıyla eylem yaptı.

Dünyanın en kalabalık barolarından biri olan İstanbul Barosu seçimleri gergin başladı. Haliç Kongre Merkezi'nde yapılan genel kurulda İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal kürsüye çıktı. Son kez baro üyelerine seslenen Kocasakal'ın konuşması, bir grup eylemci tarafından bölündü. Ellerinde öldürülen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi'nin fotoğrafların taşıyan bir grup salona girerek, "Tahir Elçi onurumuzdur" şeklinde slogan atmaya başladı. Bu sırada konuşmasını yarıda kesen Kocasakal, sloganların sona ermesini bekledi. Yaklaşık 5 dakika boyunca eylem yapan gruba, salonda bulunan bir grup avukat tepki gösterdi. Eylemciler bir süre sonra salondan kendi istekleri ile ayrıldı.

Protestonun ardından konuşmasına devam eden Kocasakal, eylemcilerin "Faşizme karşı omuz omuza" sloganını hatırlatarak, "Sonuna kadar katılıyorum ama faşizmin de türleri var. Bazen aynalar gösteriyor faşizmi aynalar" dedi.

Konuşmasında öldürülen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'yi anan Kocasakal, "Burada her türlü ideolojik hususlardan öte insan olmanın bir gereği olarak, görevi başındayken alçakça katledilen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi'yi rahmetle anıyorum. Tahir Elçi, politik olarak benden tamamen farklı düşüncelere sahipti ama dostumdu. Son derece güler yüzlü, nazik bir insandı. Biraz da Tahir Elçi'nin bu yönlerinden ders alınmasını umarım. Hiç kimseyi kırdığını görmedim ben" ifadelerini kullandı.

İHA

İSTANBUL BAROSU BAŞKAN ADAYLARI

İstanbul Barosu Olağan Genel Kurulu çerçevesinde yapılacak olan başkanlık seçimleri için adaylar yarışmaya devam ediyor. 5 farklı adayın bulunduğu seçimler, Haliç Kongre Merkezi'nde sabah saatlerinde başladı. İşte seçimlerde yarışacak adaylar ve gruplarının ismi;

*HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ PLATFORMU / Av. Mehmet SARI

*İSTANBUL MİLLİYETÇİ AVUKATLAR GRUBU / Av. Ali Rıza KAPLAN

*ÖNCE İLKE ÇAĞDAŞ AVUKATLAR GRUBU / Av. Mehmet DURAKOĞLU

*ÖZGÜRLÜKÇÜ ÇAĞDAŞ AVUKATLAR / Av. Several BALLIKAYA ÇELİK

*AVUKAT HAKLARI GRUBU / Av. Ömer KAVİLİ