Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Yargı Ahmet Sever: Hakaret etmedim, hiç yalan söylemedim

    11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eski Basın Başdanışmanı Ahmet Sever'in, Cumhuriyet gazetesinde yaptığı açıklamalarda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başdanışmanı Mustafa Varank'a hakaret ettiği gerekçesiyle 2 yıl 4 aya kadar hapisle cezalandırılması talebiyle yargılanmasına başlandı.

    İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesindeki ilk duruşmaya, sanık Ahmet Sever katıldı. Varank'ı ise avukatı Hatice Özay temsil etti.

    Duruşmada savunma yapan Sever, 20 yıllık gazetecilik görevinin önemli bir bölümünü yurt dışında geçirdiğini ve son 12 yılda devlet için görev yaptığını belirterek, "Sayın Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanlığı zamanında sözcülüğünü emanet ettiği kişi oldum. Şimdiye kadar yazdığım yazılar ve açıklamalarım ortadadır. Hiç kimseye hakaret etmedim ya da kötü telaffuzda bulunmadım, hiç yalan söylemedim." dedi.

    Müştekinin Mustafa Varank olması nedeniyle yargılandığını ve şikayetçinin Varank olmaması durumunda dava açılmayabileceğini ileri süren Sever, "Ben röportajda edindiğim bilgileri aktardım." dedi.

    Gazetecilik yaparak edindiği mal varlığını 12 yıllık görevinin sona ermesi aşamasında harcadığını ancak hiçbir zaman kul hakkı yemediğini ifade eden Sever, tarihin bugünleri yazacağını öne sürdü.

    Sever ayrıca ülkede demokratik uygulamalar yönünden geriye gidiş olduğunu savundu.

    Söz alan müşteki avukatı Arslan ise şikayetlerinin devam ettiğini söyledi.

    Ara kararını açıklayan mahkeme, müşteki Varank'ın müdahilliğine karar vererek duruşmayı erteledi.

    İDDİANAMEDEN

    İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Bürosu tarafından hazırlanan iddianamede, Cumhuriyet gazetesinde 9 Mayıs 2016'ta, Sever'in yaptığı açıklamalara yer verildiği belirtilerek, Sever'in bu açıklamalarıyla Varank'a ''hakaret'' ettiği iddiasıyla hakkında Varank'ın avukatlarınca suç duyurusunda bulunulduğu belirtildi.

    Suç duyurusu üzerine soruşturma başlatıldığı ifade edilen iddianamede, yapılan açıklamalarla, müştekinin kamuoyu nezdinde küçük düşürülmeye çalışıldığı ve eleştiri hakkının sınırları aşılarak şerefinin zedelendiğinin anlaşıldığı aktarıldı.

    İddianamede, Sever'in ''basın yoluyla hakaret'' suçundan 1 yıl 2 aydan, 2 yıl 4 aya kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ