Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ)'nün 15 Temmuz 2016 tarihinde yapmak istediği askeri darbenin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından yurt genelinde FETÖ üyesi olan kişi ve kurumlara yönelik operasyonlar sürüyor. İşte FETÖ ile bağlantısı olan veya örgütün şifreli haberleşme programı ByLock'u kullanan kişi ve kurumlara yönelik operasyonlarda 15 Ağustos 2017 Salı günlüğü...

Haberler anlık olarak güncellenmektedir...

FETÖ'DEN ARANAN ESKİ BİNBAŞI NOTERDE YAKALANDI

Aksaray'ın Güzelyurt ilçesinde, hakkında "ByLock" kullandığı iddiasıyla yakalama kararı bulunan eski binbaşı A.D, işlem yaptırmak için geldiği noterde gözaltına alındı.

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında bir süre önce meslekten ihraç edilen ve hakkında yakalama kararı bulunan A.D, işlem yaptırmak üzere Güzelyurt ilçesindeki notere geldi.

A.D'nin hakkında yakalama kararı olduğunun fark edilmesi üzerine, polise haber verildi.

İhbar üzerine notere gelen polis ekipleri, şüpheliyi gözaltına aldı.

Şüphelinin 14 Temmuz'da ihraç edildiği, terör örgütünün şifreli haberleşme programı ByLock'u kullandığı iddiasıyla arandığı tespit edildi. (AA)

SİVAS'TA 4 KİŞİ DAHA ADLİYEYE SEVK EDİLDİ

Sivas'ta, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda gözaltında alınan 9 zanlıdan 4'ü daha adliyeye sevk edildi.

Sivas Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, örgütün şifreli haberleşme programı "ByLock" kullandıkları iddiasıyla gözaltında bulunan 4 zanlının emniyetteki işlemleri tamamlandı.

Zanlılar, sağlık kontrolünün ardından adliyeye gönderildi.

ByLock kullanıcısı oldukları belirlenen 12 zanlıya yönelik Sivas ve Ankara'da düzenlenen eş zamanlı operasyonda 9 kişi gözaltına alınmış, daha önce adliyeye sevk edilen 5 zanlıdan 4'ü tutuklanmıştı. (AA)

SİİRT'TE 9 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Siirt'te Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda 9 zanlı gözaltına alındı.

İl Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Siirt Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında örgütün gizli haberleşme programı "ByLock"u kullandıkları değerlendirilen 12 şüpheliye yönelik yakalama kararı çıkarıldı.

Pervari, Baykan, Şirvan, Kurtalan ve Tillo ilçesinde düzenlenen eş zamanlı operasyonda, 9 kişi gözaltına alındı.

Soruşturma kapsamında 3 şüpheliyi yakalama çalışmaları sürüyor. (AA)

MUĞLA'DA 11 KİŞİ ADLİYEYE SEVK EDİLDİ

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına (FETÖ/PDY) yönelik Muğla ve ilçelerinde düzenlenen eş zamanlı "ByLock" operasyonunda gözaltına alınan 31 şüpheliden 11'i daha adliyeye sevk edildi.

Gözaltına alınan şüphelilerden M.T, İ.E.K, K.Ş, D.K, Ş.D, V.T, M.S, M.A, Y.Ç, G.Ö, ve Z.E'nin emniyetteki işlemleri tamamlandı.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirilen şüpheliler, güvenlik önlemleri altında adliyeye getirildi.

Muğla Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, Muğla Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince, 11 Ağustos Cuma günü Muğla ve ilçelerinde arama ve gözaltı kararı çıkarılan çeşitli meslek gruplarından 37 şüpheli hakkında eş zamanlı operasyon düzenlenmiş, ByLock kullanan ve Bank Asya'da hesabı tespit edilen 37 şüpheliden 31'i gözaltına alınmıştı. Firari 6 şüphelinin yakalanması için çalışmaların devam ettiği öğrenildi.

Dün adliyeye çıkarılan 12 şüpheliden 4'ü tutuklanmış, 8'i ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. (AA)

KOCAELİ MERKEZLİ OPERASYON KAPSAMINDA 27 ASKER GÖZALTINA ALINDI

Kocaeli merkezli 6 ilde Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında, 25i muvazzaf 27 asker gözaltına alındı.

Alınan bilgiye göre, Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığınca örgütün Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturma doğrultusunda, "silahlı terör örgütü üyesi ve yöneticisi oldukları" iddia edilen 28i muvazzaf 32 asker hakkında gözaltı kararı verildi.

Şüphelileri yakalamak için harekete geçen Kocaeli Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Kocaeli, Van, İzmir, Ankara, Bursa ve Muğla'da eş zamanlı operasyon düzenledi.

Operasyonda 25i muvazzaf olmak üzere 27 asker gözaltına alınırken, firari 5 şüphelinin yakalanmasına yönelik çalışmalar sürüyor. (AA)

MALATYA MERKEZLİ OPERASYONDA 11 KİŞİ YAKALANDI

Malatya merkezli 4 ilde Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda 11 kişi yakalandı.

Malatya Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma çerçevesinde, örgütle bağlantılı oldukları ve şifreli haberleşme programı "ByLock" kullandıkları iddiasıyla Malatya, Elazığ, Sivas ve Şanlıurfa'da 13 kişi hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince, zanlıların adreslerine eş zamanlı düzenlenen operasyonlarda, 11 kişi gözaltına alındı. Aramalarda çok sayıda dijital materyale de el konuldu.

Şüpheliler, sağlık kontrollerinin ardından emniyete götürüldü. Adreslerinde bulunamayan 2 kişinin yakalanmasına çalışılıyor. (AA)

ADIYAMAN'DA 3 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Adıyaman'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında 3 kişi gözaltına alındı.

Adıyaman Cumhuriyet Başsavcılığının FETÖ/PDYnin memur yapılanmasına yönelik yürüttüğü soruşturma kapsamında, Kahta ilçesi ile Kahramanmaraşta 5 kişi hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince, zanlıların ev ve iş yerlerine düzenlenen eş zamanlı operasyonda, A.K, M.T. ve A.A. gözaltına alındı.

Şüphelilerin evlerinde yapılan aramada ele geçirilen çok sayıda dijital materyale el konuldu.

Adreslerinde bulunamayan 2 kişinin yakalanması için çalışmalar sürüyor. (AA)

DENİZLİ'DE 18 KİŞİ YAKALANDI

Denizli'de Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na yönelik operasyonda 18 zanlı yakalandı.

Alınan bilgiye göre, Denizli Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında örgütün şifreli haberleşme programı "ByLock"u kullandıkları iddiasıyla haklarında yakalama kararı verilen 21 kişiye yönelik Denizli Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince Denizli merkez, Buldan ve Güney ilçelerinde operasyon düzenlendi.

Aralarında Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, müftülük ve belediye çalışanlarının olduğu şüphelilere yönelik düzenlenen eş zamanlı operasyonda örgütle bağlantısı olan ve ByLock kullandığı tespit edilen 18 kişi gözaltına alındı.

Ev ve işyerlerinde arama yapılan zanlılar, sağlık kontrollerinin ardından ifadeleri alınmak üzere emniyete götürüldü.

Hakkında gözaltı kararı verilen 3 kişiyi yakalama çalışmasının devam ettiği bildirildi. (AA)

ORDU'DA 8 KİŞİ TUTUKLANDI

Ordu merkezli 5 ilde Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınan 19 kişiden 8i tutuklandı.

Ordu Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında 10 Ağustosta, Ordu, Yozgat, İstanbul, Ankara ve Trabzonda gözaltına alınan 19 şüpheliden 7si emniyetteki işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

Aralarında mühendis, bankacı, imam, öğretmen ve örgütün eski şirket çalışanlarının da yer aldığı 12 şüpheli ise Ordu Adliyesine sevk edildi.

Örgütün şifreli haberleşme programı ByLocku kullandıkları iddia edilen zanlılardan 8i çıkarıldıkları mahkemece tutuklanırken, 4ü ise adli kontrol şartıyla salıverildi. (AA)

MUĞLA'DA 5 ASTSUBAY GÖZALTINA ALINDI, 4 ASTSUBAY ARANIYOR

Muğla'nın Marmaris ilçesinde Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında 5 astsubayın gözaltına alındığı, 4 astsubayın da arandığı bildirildi.

Edinilen bilgiye göre, Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma çerçevesinde Marmaris Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Grup Amirliği ekiplerince Aksaz Deniz Üs Komutanlığında görevli astsubaylar E.A, F.S, F.O, N. K. ve A.İ. gözaltına alındı.

Şüpheliler, Marmaris Devlet Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirildikten sonra Kocaeli Emniyet Müdürlüğü KOM birimlerine teslim edildi.

Operasyonda haklarında gözaltı kararı çıkarılan, daha önce açığa alınan astsubay C.K, Gölcük'e tayin olan astsubay K.H, görevinden istifa eden astsubay A.K. ile Somali'de yurt dışı görevinde bulunan A.A'nın adreslerinde bulunmadığı öğrenildi.

Bu şüphelileri yakalama çalışmaları ise sürüyor. (AA)

ANKARA'DA 5 KİŞİ TUTUKLANDI

Ankara'da Fetullahçı Terör Örgütüne (FETÖ) yönelik soruşturma kapsamında 5 şüpheli tutuklandı.

Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığınca, FETÖ soruşturması kapsamında daha önce gözaltına alınan şüphelilerin ifadeleri ile örgütün şifreli haberleşme programı ByLock'u kullandıkları iddia edilen 5 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

Ankara Emniyet Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alınan zanlılar, emniyetteki işlemlerin ardından adliyeye sevk edildi.

Soruşturmayı yürüten cumhuriyet savcısına ifade veren zanlılar K.T, F.Ç, A.G, H.C. ve E.S. tutuklanmaları talebiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğine çıkarıldı. Zanlılar, "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan tutuklandı.

Tutuklananlardan bazı zanlıların, örgütün şifreli haberleşme programı ByLock'u kullandıkları, Bank Asya'da hesapları bulunduğu ve örgütün üst yönetimiyle irtibatlı oldukları iddia edildi. (AA)

ORDU'DA 9 KİŞİ TUTUKLANDI

Ordu'da, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında 4 gün önce gözaltına alınan 12 kişiden 9'u tutuklandı. 

Edinilen bilgiye göre, Ordu Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, haklarında gözaltı kararı verilen 12 şüpheli için Ordu, Yozgat, İstanbul, Ankara ve Trabzon'da belirlenen adreslere eş zamanlı düzenlenen operasyonlarda gözaltına alınan 12 kişinin Ordu Emniyet Müdürlüğündeki sorguları tamamlandı. Aralarında mühendis, bankacı, imam, öğretmen ve örgütün eski şirket çalışanlarının da yer aldığı 12 kişi mahkemeye çıkarıldı.

Örgütün şifreli haberleşme programı "ByLock" kullandıkları iddiasıyla yargılanan 12 kişiden imam İ.T, özel sektör çalışanı İ.Y., uzman tabip A.A., banka çalışanı S.B., ihraç edilen polis memuru B.B., ev hanımı Ş.B., ev hanımı B.Y., mühendis S.D., ve S.G. adlı kişiler mahkemece tutuklandı.

Aynı operasyonda gözaltına alınan M.O.G., V.D. ve R.G. adli kontrol ve yurt dışı yasağı konularak tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. (İHA)

NEVŞEHİR'DE 7 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Nevşehir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen Fethullahçı Terör Örgütü Paralel Devlet Yapılanması soruşturması kapsamında Nevşehir'de ByLock operasyonu yapıldı. 

Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen FETÖ/PDY terör örgütü soruşturması kapsamında Kaçakçılık ve Organize Suçlarlar Mücadele Şube Müdürlüğü (KOM) ekipleri tarafından Nevşehir merkez ve ilçelerinde eş zamanlı ByLock operasyonu düzenlendi. Yapılan operasyon sonrasında 7 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. (İHA)

FETÖ ELEBAŞI GÜLEN'İN SUİKAST TALİMATI VİDEOSUNA ERİŞİM ENGELİ

Sosyal paylaşım sitesi Youtubeda farklı tarihlerde yayınlanan 4 videoya, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasının (FETÖ/PDY) propagandası yapıldığı gerekçesiyle erişim engellendi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosu, nöbetçi İstanbul Sulh Ceza Hakimliğine gönderdiği yazıda, 4 videoya erişim yasağı konulmasını talep etti.

Yazıda, Youtubeda "HerkulNagme" rumuzlu kullanıcı tarafından 28 Temmuzda "Diyanet mi, rapor mu?", 6 Ağustosta "Süfyaniyet çağı, toplumsal cinnet ve hukuk mücadelesi (Bamteli)", 11 Ağustosta "Üçüncü Şeytanlık Faslı" ve 13 Ağustosta "Son şeytani senaryo (Bamteli)" adlı paylaşımlar yapıldığı belirtilerek, "Bu yayın içeriklerinin, 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununun 7/2 maddesinde düzenlenen terör örgütü propagandası suçu soruşturmaları kapsamında FETÖ/PDYnin propagandasına yönelik olduğu anlaşılmıştır." denildi.

Başsavcılık yazısında, suç oluşturduğu hususunda yeterli şüphe sebebinin bulunması gerekçesiyle yayınlarla ilgili erişimin engellenmesine karar verilmesi istendi.

Talebi değerlendiren İstanbul 9. Sulh Ceza Hakimliği, söz konusu paylaşımların içeriklerinin terör örgütü FETÖ/PDYnin propagandasına yönelik olduğunun anlaşıldığını belirterek, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının talebini kabul etti.

Hakimlik, söz konusu internet adreslerinde yer alan içeriğe, 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunun 9. maddesi gereğince erişimin engellenmesine karar verdi.

Söz konusu karar gereği için Erişim Sağlayıcıları Birliğine gönderildi. (AA)

6 İLDE OPERASYON: ESKİ TÜBİTAK ÇALIŞANI 33 KİŞİ HAKKINDA FETÖ'DEN GÖZALTI KARARI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının kamu kurumlarındaki FETÖ soruşturmaları kapsamında, ByLock kullandıkları tespit edilen eski TÜBİTAK çalışanı 33 kişi hakkında gözaltı kararı verilerek Ankara merkezli 6 ilde operasyon başlatıldı. (AA)

ZONGULDAK'TA 12 KİŞİ ADLİYEYE SEVK EDİLDİ

Zonguldak'ta, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik operasyon kapsamında gözaltına alınan 8'i kadın 12 kişi adliyeye getirildi.

Zonguldak Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatı doğrultusunda, İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince örgütün şifreli haberleşme programı "ByLock" kullanıcısı oldukları iddiasıyla il genelinde gözaltına alınan 8'i kadın 12 kişinin emniyetteki işlemleri tamamlandı.

Sağlık kontrolünün ardından, Esra D, Asiye H, Seda Ü, Rümeysa P, Sümeyra B, Bahar Y, Fatma Merve G, Büşra H, Kemal K, Salim S, Cengiz A. ve Abdullah E. geniş güvenlik önlemi altında adliyeye sevk edildi.

Zonguldak Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatı doğrultusunda, 11 Ağustos'ta İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, "ByLock" kullanıcısı oldukları iddia edilenlere yönelik, il genelinde belirlenen adreslere operasyon düzenlenmiş, operasyonda 11'i kadın 27 şüpheli gözaltına alınmıştı.

Gözaltına alınan şüpheliler arasında üniversite öğrencisi, KHK ile meslekten ihraç edilenlerin yanı sıra özel sektörde çalışanların da bulunduğu belirtilmişti. (AA)

IĞDIR'DA 6 KİŞİ TUTUKLANDI

Iğdır'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda gözaltına alınan 10 şüpheliden 6'sı tutuklandı.

Emniyet Müdürlüğü ekiplerince, FETÖ/PDY mensuplarının yakalanması amacıyla, örgüt üyelerinin saklandıkları ve "gaybubet" olarak anılan güvenli evlere düzenlenen eş zamanlı operasyonda gözaltına alınan 10 kişinin emniyetteki işlemleri tamamlandı.

Örgüt mensubu oldukları gerekçesiyle aranan ve örgütün haberleşme ağı "ByLock"u kullandıkları belirtilen şüphelilerden 9u sağlık kontrolününün ardından adliyeye sevk edildi, biri ise emniyetten serbest bırakıldı.

Şüphelilerden 6sı çıkarıldıkları mahkemece tutuklanırken, 3'ü adli kontrol şartıyla salıverildi.

Iğdır'da 4 Ağustosta düzenlenen operasyonda, buzdolaplarına saklanan 10 bin 200 dolar ve 127 bin liranın yanı sıra 89 bin lira değerinde 3 çek, örgütle ilişkili oldukları gerekçesiyle tutuklananların yakınlarınca gönderilen mektup, doküman ve dijital materyaller ele geçirilmişti. (AA)

MUĞLA'DA 4 KİŞİ TUTUKLANDI

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına (FETÖ/PDY) yönelik, Muğla ve ilçelerinde düzenlenen eş zamanlı "ByLock" operasyonunda gözaltına alınan 12 kişiden 4'ü tutuklandı.

Operasyonda gözaltına alınan 31 kişiden 12'sinin emniyetteki işlemleri tamamlanarak Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirildi.

Adliyeye sevk edilen 12 şüpheliden T.H.D, B.D, S.Ö. ve E.G. tutuklanırken 8 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Muğla Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, Muğla Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince, 11 Ağustos Cuma günü Muğla ve ilçelerinde arama ve gözaltı kararı çıkarılan çeşitli meslek gruplarından 37 şüpheli hakkında eş zamanlı operasyon düzenlenmiş, "ByLock" kullanan ve Bank Asya'da hesabı tespit edilen 37 şüpheliden 31'i gözaltına alınmıştı.

Firari 6 şüphelinin yakalanması için çalışmaların devam ettiği öğrenildi. (AA)