Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem "Başörtüsü sorununu biz çözeceğiz"

    CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye'de başörtüsü sorunu olduğunu ve buna ilgisiz kalamayacaklarını söyledi.

    Kılıçdaroğlu, Brüksel'deki bir lokalde Belçikalı Türkler ile biraraya geldi.

    Türk toplumunun sorunlarını dinleyen ve çözüm önerilerini anlatan Kılıçdaroğlu, "başörtüsünü çözeceği" yönündeki açıklamalarının hatırlatılması üzerine şunları kaydetti:

    "Türkiye'de bir sorun var mı? Evet, bir başörtüsü sorunu var. Bu soruna karşı biz ilgisiz kalabilir miyiz? Hayır. Sen siyasetçisin, varsa bir sorun çözeceksin. Onun için diyoruz ki 'Biz bu sorunu çözeceğiz.' Bizim AK Parti ile aramızdaki fark şu: AK Parti olayı siyasallaştırdı ve siyasallaştırdığı için de çözemiyor. Oysa biz siyasallaştırmıyoruz, farklı bir anlamda bakıyoruz.

    Yani o insanımız ister inancı nedeniyle ister sosyal nedenlerle ister geleneksel nedenlerle ister aileden gördüğü şekliyle giyinebilir. Kimse kılık kıyafeti dolayısıyla sorgulanmıyor da zaten. Sorgulanmamalı da. Ayrıca kılık kıyafetler yasa konusu da olmaz. Yasalarla kılık kıyafeti düzenleyemezsiniz. Bakın şapka kanunu var, şapka takan var mı? Bir dönem fes giymek mecburiydi. Sonra fesi çıkarmak sorun oldu. O nedenle bunları toplum aşar. Biz de aşacağız. Ama biz olaya siyasi açıdan bakmıyoruz, hak ve özgürlükler açısından bakıyoruz."

    Kılıçdaroğlu, "Sayın Başbakan dedi ki 'Çözersen gel çözelim.' Bizim açımızdan sorun yok. Biz bir siyasetçiye önyargıyla yaklaşmıyoruz. İlla kavga edelim diye düşünmüyoruz. Hep uzlaşma ve barışla toplumun sorununu çözmek için yaklaşıyoruz. 'Toplumun bir derdi varsa siyasetçiler olarak oturalım, akılla mantıkla onu çözelim' diyoruz. Ama birileri sorunu çözelim derken ek sorunlar yaratıyorsa o da doğru değil. Gelinen olayda ek sorunlar çıkıyor, ama biz bu sorunu çözmeye talibiz" diye konuştu.

    SİVAS'TAN ÖTEYE GİDEMİYORSAM...

    CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye'de bazı siyasi partilerin "Biz şurayı aldık, şurayı ele geçirdik" şeklindeki yaklaşımının kabul edilemeyeceğini belirterek, "Bu yanlışlık Sayın Başbakanın 'Siz Sivas'tan öteye gidemiyorsunuz' söylemiyle başlamıştır. Bir başbakan bir siyasetçiye böyle diyebilir mi? Gidemiyorsak kendine bak, sen bu ülkenin başbakanısın. O zaman bir sorun var, niye çözmüyorsun?" diye sordu.

    Kılıçdaroğlu, "Ban Batman'a da Bingöl'e de Van'a da gittim. 81 ile de gideceğim. Şunu söyledim, 'Bir tek vatandaş beni dinlemeye gelse onun için de gideceğim.' Sonuçta burası bizim ülkemiz. Biz kimseye 'Sen bu toprakların insanı değilsin' demiyoruz. Hepimiz beraberce, özgürce ve kardeşçe yaşayacağız" dedi.

    "SANDIĞIN BAŞINDAKİ CHP'Lİ NEREDEYDİ?"

    CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, halk oylamasında bazı oyların kaybolduğu iddiasıyla ilgili, "Burada yapılması gereken sandığa sahip çıkmak. Eğer o sandık orada çalınmışsa önce dönüp kendimize sormamız lazım, 'Bunun başındaki CHP'li neredeydi?' Önce onu araştıracağız. Sandığın başındaki kimdi, nereye gitti ve neden sandığı terk etti? Biz defalarca dedik ki 'Sandıklara sahip çıkın, başında bekleyin. Tutanakları alın ve gönderin.' Dönüşte (çalınan sandığa) bakacağız" ifadelerini kullandı.

    "BAŞBAKAN BİZİM ANAYASAMIZA 'EVET' DİYECEK"

    "Bizim yaptığımız anayasaya Sayın Başbakan da gelip 'evet' oyu verecek ben buna inanıyorum" diyen Kılıçdaroğlu, yargının siyasallaşmasına karşı olduklarını tekrarlayarak, "Yargı siyasallaşırsa toplum ağır bedeller öder. Örnek var, Menderes'in asılması var. Siyasi mahkemede yargılandı. Deniz Gezmiş, o da siyasi mahkemede yargılandı. 16 yaşındaki çocuğun yaşının büyütülüp asılması var. Normal mahkemelerde bunlar olmaz. Onun için biz 'yargı kendi kuralları içinde çalışsın' diyoruz. İktidar olursak yargıyı bizim düşüncemize uygun şekilde değiştireceğiz. Ne bize hizmet etsin, ne bir başkasına. Yargı halka hizmet etsin" diye konuştu.

    Belçikalı Türkler ise sorunlarını dinleyen ve eğitime önem vermelerini isteyen Kılıçaroğlu'na, Belçika'da yaşayan diğer milletler gibi konsolosluklarda ya da mektupla oy kullanabilmek istediklerini aktardı.

    Kemal Kılıçdaroğlu, Belçika 2011 güzellik yarışması adaylarından Zehra Eryörük ile de yakından ilgilenerek başarı diledi.

    Kılıçdaroğlu, dün görüştüğü Belçika Başbakan Yardımcısı Laurette Onkelinx'in önerisi üzerine en kısa zamanda Belçika'ya tekrar gelerek Türk toplumuyla daha geniş katılımlı bir toplantı yapacağını müjdeledi.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ