Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, internetten silah satışının yasak olduğu belirtilerek, "Ülkemizdeki ateşli silahlar, 6136 sayılı kanunun uygulanmasına ilişkin çıkarılan 91/1779 sayılı yönetmeliğe göre ruhsatlandırılmaktadır. Yivsiz tüfekler, 2521 sayılı Avda ve Sporda Kullanılan Tüfekler, Nişan Tabancaları ve Av Bıçaklarının Yapımı, Alımı, Satımı ve Bulundurulmasına Dair Kanununa göre satışlar sadece valiliklerce izin verilen yerlerden (av bayileri) yapılacaktır. İnternet üzerinden her türlü silah satışı yasaktır. Yetkili av bayilerinin ve üretici fabrikaların internet üzerinden reklam yapmasının önünde bir engel bulunmamakla birlikte satış yapmaları yasaktır" denildi.

İDARİ PARA CEZALARI ARTIRILDI

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"06/01/2017 tarihli ve 680 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK)’de yapılan kanuni düzenleme ile, idari para cezaları artırılarak, satın alma belgesi bulunmayanlara satış yapılması halinde uygulanan “ikiyüz” TL, “ikibin” TL’ye, ruhsatnamesiz tüfek bulunduranlara uygulan “elli” TL ise “her tüfek için beşyüz” TL’ ye çıkarılmıştır. Ayrıca 694 sayılı KHK ile yivsiz tüfeklerin satışına aracılık eden, taşıyan veya nakleden gerçek veya tüzel kişilere de “her tüfek için beşyüz” TL idari yaptırım getirilmiştir. Mevcut mevzuata göre tüfeklerin kargo ile gönderilmesi önünde bir engel bulunmamaktadır. Bu alana bir düzen getirmek ve yivsiz tüfek nakillerinin kargo-posta yoluyla güvenli bir şekilde yapılabilmesi ve faaliyet izin belgesiz-faturasız gönderimin önlenebilmesi amacıyla Bakanlığımızın 21/01/2017 tarihli yazısıyla silah üreticileri ve kargo-posta işletmelerine talimat gönderilmiştir. Usule uygun taşıma yapmayan kargo firmalarına her tüfek için “beşyüz” TL idari yaptırım uygulanmaktadır. Ayrıca 15 Kasım 2017 tarihinde İstanbul ilinde kargo şirket temsilcilerinin ve Bakanlığımızın ilgili birimlerinin katılımı ile mevcut durumun gözden geçirilmesi için toplantı yapılacaktır."

"USULSÜZ SATIŞ YAPAN 55 İNTERNET ADRESİNE ADLİ VE İDARİ CEZA"

Açıklamada usulsüz satış yapan internet sitelerine ceza uygulandığı belirtilerek, "Özellikle izinsiz üretilerek facebook, instagram gibi sosyal medya sitelerinden usulsüz olarak satışı yapılan yivsiz tüfeklerin satışının engellenmesi amacıyla Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı tarafından usulsüz satışı yapılan 55 adet internet adresi tespit edilmiş, adli ve idari işlemlerin yapılabilmesi için il emniyet müdürlüklerine gerekli talimat verilmiştir. Türk Standartları Enstitüsünce (TSE) belirlenen TS-870 göre uzun namlulu ve harp silahı görünümlü yivsiz tüfeklerin taşınması ve kullanılması standartlara uygun olsa da, 81 il valiliğine gönderilen genelge ile OHAL kanunu kapsamında özellikle operasyon yapılan bölgelerde taşınması ve kullanılması kısıtlanmıştır" denildi.

5 YAYIN KURULUŞUNA CEZA 

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) yetkilileri ile yapılan görüşmeler neticesinde; uydu üzerinden yayın yapan televizyonlarda yivsiz tüfek satış ve tanıtımının önlenebilmesi amacıyla işbirliği sağlanmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda RTÜK tarafından 5 adet yayın kuruluşuna “ateşli silah reklamına” yer vermeleri sebebiyle “Her türlü (ateşli veya ateşsiz) silah veya silah üreticisi ve satıcısının ticari işlemine izin verilmez.” Hükmü gereğince 14 bin 908’er TL idari yaptırım uygulanmıştır. Bakanlığımız tarafından Konya ilinde 16-17 Şubat 2017 ve 2-3 Kasım 2017 tarihlerinde Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yetkilileri ve yivsiz tüfek üreticileri, düzenlenen çalıştay ile bir araya gelinmiş, sektörün sorunları dinlenme imkanı bulunurken kaçak üretime ilişkin mevcut mevzuat ve cezalar hatırlatılarak sektörden devlet olarak beklentilerimiz kendilerine iletilmiştir."

"2016 YILINDA ATEŞLİ SİLAHLARLA 26 BİN 818 OLAY MEYDANA GELDİ"

Açıklamada, " 2016 yılının 12 ayında ateşli silahlarla 26.818 olay meydana gelmiştir. Bu olayların %31,1’i Genel Güvenliğin Kasten Tehlikeye Sokulması, %26,8’i Kasten Yaralama, %14’ü Tehdit, %4,3’ü Taksirle Yaralama, %4,3’ü Yağma (gasp), %3’ü Kasten Öldürme ve %16,5’i de diğer olaylardır. Bu olaylarda toplam 10 bin 355 ateşli silah ele geçirilmiştir. Bu silahların (1.914) %18,4’ü ruhsatlı, (8.441) %81,6’sı ise ruhsatsızdır.

2017 yılının 10 ayında ateşli silahlarla 23 bin 498 olay meydana gelmiştir. Bu olayların %31’i Genel Güvenliğin Kasten Tehlikeye Sokulması, %23,8’i Kasten Yaralama, %12,9’u Tehdit, %3,8’i Taksirle Yaralama, %4,2’si Yağma (gasp), %3’ü Kasten Öldürme ve %21,3’ü de diğer olaylardır. Bu olaylarda toplam 10 bin 790 ateşli silah ele geçirilmiştir. Bu silahların (1.400) %12,9’u ruhsatlı, (9.390) %87,1’i ise ruhsatsızdır" denildi.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

"​Ateşli silahlarla meydana gelen olaylarda, 2016 yılına göre 2017 yılında anlamlı bir artış olmadığı gibi bu tarih itibari ile azalış söz konusudur. Günümüze kadar 1 milyon 629 bin 587 adet yivsiz tüfek ve 704 bin 111 adet tabanca olmak üzere toplam 2 milyon 333 bin 698 yivsiz av tüfeği ve tabanca ruhsatlandırılmıştır. 2016 – 2017 yıllarında meydana gelen ateşli silah olaylarında kullanılan ruhsatlı silahların mevcut ruhsatlı silahlara oranı % 0,14’tür. 2016 yılında Bakanlığımızca toplam 96 bin 589 silah ruhsatı verilmiş, 2017 Kasım ayına kadar toplam 89 bin 370 silah ruhsatı verilmiştir. Çeşitli ülkelerdeki ruhsatlı silahların toplam nüfusa oranına bakıldığında; Finlandiya % 8, İsveç % 6,7, İspanya % 4,5, Polonya %4,1 iken ülkemizde ise bu rakam % 3 civarındadır.  Umut Vakfı’nın yapmış olduğu basın açıklamasında; Türkiye’de 25.000.000 silah olduğu bu silahların % 15’nin ruhsatlı olduğu, %85’nin ise (21.250.000) ruhsatsız olduğu, bu durumun ise cinayet olaylarında %70, silahla işlenen olaylarda ise %200 artışa sebep olduğu, ruhsatsız silah satışlarının internet üzerinden kolay bir şekilde alıcılara ulaştığı belirtilmiştir. Bu değerlendirmeler basına yansıyan olaylardan derlenmiş olup herhangi bir bilimsel ve istatistiki veri olmadığı, yoruma dayandığı, dolayısıyla teyide muhtaç bilgiler olduğu tespit edilmiştir."

"RUTİN OLARAK UYGULAMALAR YAPILMAKTADIR"

Açıklamada, "Vatandaşlarımızı bireysel silahlandırmaya özendirici herhangi bir mevzuat ve uygulama olmadığı gibi ruhsatlı ve/veya ruhsatsız silahlarla ülke genelinde suç işlenmesinin önlenmesi, kamu düzen ve güveninin korunması, suç ve suçlular ile etkin bir şekilde mücadele edilmesi, ruhsatsız silah taşıyan ve aranan şahısların yakalanması amacıyla; Şehirlerimizin giriş ve çıkışlarında 24 saat esasına göre rutin, değişik gün, yer ve saatlerde şok, resmi ve sivil ekiplerimizce görev yeri ve saatleri içerisinde ilgili mevzuatlar hükmü kapsamında, park ve bahçelerde, üniversite ve okul çevreleri ile umuma açık işyerlerinde ve vatandaşlarımızın bulunduğu tüm cadde, sokak ve kamuya açık alanlarda uygulamalar yapılmaktadır.

2016 yılından günümüze kadar Bakanlığımıza bağlı kolluk birimlerince yapılan uygulamalar sonucunda, 144 adet uzun namlulu silah, 9.201 adet ruhsatsız tabanca, 4 bin 532 adet av tüfeği, 5 bin 692 adet kurusıkı tabanca ve 213 bin 375 adet mermi ele geçirilmiş olup, adli makamlarca aranan 86 bin 671 şahıs yakalanmıştır. Ekiplerimiz tarafından uygulama noktalarında ve gelen ihbarlar doğrultusunda silah kaçakçılığı yapan, ruhsatsız şekilde silah taşıyan ve bulunduran kişilere yönelik sürekli denetim ve operasyonlar yapılmaktadır" denildi.