Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

DenizBank'ın, sinema sanatının bel kemiğini oluşturan senaryo yazımı konusunda uluslararası standartlarda çalışmalar yapılmasını teşvik etmek ve Türk sinemasının geleceği olan senaristleri yolculuklarının en başında cesaretlendirmek üzere TÜRSAK iş birliğinde bu yıl üçüncüsünü hayata geçirdiği DenizBank İlk Senaryo İlk Film Yarışması'nın kazananları sahiplerini buldu.

Yarışmada senaryo dalında birincilik ödülüne ‘İstasyonlar' isimli senaryosuyla Nisa Yıldırım layık görüldü. Süleyman Arda Eminçe'nin ‘Suç Unsuru' yapımı ise ilk film kategorisinde Büyük Ödül kazandı. İrem Sak, sunuculuğunu da üstlendiği gecede, aynı zamanda Murat Dalkılıç ile sahne alarak misafirlere müzik ziyafeti sundu.

Senaryo ve Filmlerin 'İlk' Ödülleri
‘İstasyonlar' – Nisa Yıldırım
‘Yağmur Gelin' – Hüseyin Özden
‘Kayıp' – Sevra Baklacı
Yarışmanın ‘İlk Film' kategorisinde ise Suç Unsuru isimli filmiyle Süleyman Arda Eminçe birinci seçildi.

Senaryo alanında birincilik ödülünü kazanan Nisa Yıldırım'ın ‘İstasyonlar' projesi 30 bin TL ve Ömer Faruk Sorak'tan senaryo mentorluğu; ikincilik ödülünün sahibi Hüseyin Özden'in ‘Yağmur Gelin' projesi 15 bin TL ve Murat Şeker'den senaryo danışmanlığı; üçüncülük ödülünü kazanan Sevra Baklacı'nın ‘Kayıp' senaryosu ise toplam 10 bin TL ve Ümit Ünal'dan senaryo danışmanlığı kazandı.

DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş

'Türkiye'de sinemanın geleceğine katkı sunmaktan mutluluk duyuyoruz'
Ödül töreninde değerlendirmelerde bulunan DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş şunları söyledi; "Öznesi insana dair her şey olan senaryo, sinema sanatının tam kalbinde yer alıyor. Odağına insanı almış bir kurum olarak biz de, TÜRSAK ile bir araya gelerek ülkemizde senaryo alanında iyi işlerin hayata geçirilmesi için güçlerimizi birleştirdik. İlk Senaryo İlk Film, sadece ödül alanların değil, herkesin kazandığı, öğrendiği, beslendiği, deneyimlerin paylaşıldığı, fikirlerin büyüdüğü; Türk sineması için değiştirici ve dönüştürücü nitelikte bir sinerji platformu. Sinema sanatının bel kemiğini oluşturan senaryo yazımına uluslararası standartlarda bilimsel bir bakış getirme ve genç senaristlerimizi daha yolun başında cesaretlendirme hedefine katkı sunmaktan mutluluk duyuyoruz."

TÜRSAK Yönetim Kurulu Başkanı Fehmi Yaşar

TÜRSAK Yönetim Kurulu Başkanı Fehmi Yaşar ise törende yaptığı konuşmada şunları kaydetti; "Yarışmanın henüz ilk yılında yola çıkarken, sinemada yaratıcılığın önünü açmak, evrensel birikimleri buluşturmak ve yöntemsizliğin yarattığı kayıpları yok etmeyi arzu ettiğimizi belirtmiştim. Geldiğimiz noktada bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen özendirici, eğitici ve yönlendirici yarışmamızın sektörde önemli bir boşluğu doldurduğunu düşünüyorum. Bu noktada sağladıkları destekler nedeniyle DenizBank'a teşekkürlerimi sunuyorum. Sinema sanatına gönül veren herkesi projemizde yer almaya bekliyoruz."


DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, Nisa Yıldırım, İrem Sak

Yeni yılda senaryo alanında sürpriz kategorilerin müjdesi verildi
Üç yıldır başarıyla devam eden DenizBank İlk Senaryo İlk Film Yarışması'nın senaryo ödül kategorileri 2019 yılında çeşitlendiriliyor. Buna göre senaryolar, ‘Popüler Sinema Dalında En İyi Senaryo', ‘Sanat Filmi Dalında En İyi Senaryo' ve ‘Jüri Özel Ödülü' başlıklarından oluşacak ve başvurular bu doğrultuda alınacak.

 

DenizBank İlk Senaryo İlk Film Yarışması'nın ödül töreninde Murat Dalkılıç ile İrem Sak konser verdi.