Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
DHA

Konya Emniyet Müdürlüğü İstihbarat ve Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, 5 Mayıs 2016 günü Karatay İlçesi Tatlıcak Mahallesi'nde oturan Şırnak nüfusuna kayıtlı Şeref B.'nin evine şüpheli bir kadın geldiği ihbarını aldı. İhbarı değerlendiren polis, eve gelen şüpheli kadının, canlı bomba kadın terörist listesinde bulunan ve Konya'ya da eylem yapmak için gelen Adıyaman nüfusuna kayıtlı Necla Yıldız olduğunu tespit etti. Bunun üzerine harekete geçen polis, Şefer B.'nin evine operasyon düzenledi. Necla Yıldız'ın burada bulunmaması üzerine Şeref B.'nin kardeşlerinin evine de baskın yapıldı. Ancak buralarda da bulunmayan Yıldız, merkez Selçuk ilçesinde eğlenmeye gittiği bir kafede yakalandı.

EYLEM HAZIRLIĞINDA OLDUKLARINI İTİRAF ETTİ

DHA'nın haberine göre, terör örgütü üyesi Necla Yıldız ile birlikte irtibatlı olduğu Şeref B., kardeşleri Heybet ve Kudret B. ile yakınları Emrah A. ve Ömer N. gözaltına alındı. Necla Yıldız ve diğer 5 şüpheli suçlamaları kabul etmedi. Ancak şüphelilerden Kudret B., Necla Yıldız ve diğer şüphelilerin eylem hazırlığında olduğunu itiraf etti. Kudret B. ifadesinde, Necla Yıldız'ın, kendisinden patlayıcı yapımı için 'Amonyum nitrat' istediği söyledi.

GÜVENLİK GÜÇLERİYLE ÇATIŞMALARA GİRDİ

Terör örgütü üyesi Necla Yıldız'ın, 3 yıl önce Selçuk Üniversitesi'nde öğrenim gördüğü sırada tanıştığı 'Roni Serhat' kod adlı YDG-H’li terörist Mehmet Şefa Gündüz birlikte olmaya başladıktan sonra örgüte katıldığı belirtildi. Necla Yıldız ile Mehmet Şefa Gündüz'ün geçen yıl Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki çatışmalara katılmak için Diyarbakır'a gittiği ve orada güvenlik güçlerine yönelik terör eylemlerine katıldığı belirtildi. Terörist Mehmet Şefa Gündüz, 27 Ağustos 2015 tarihinde Diyarbakır’ın Lice, Hani ve Kocaköy ilçeleri arasında kalan bölge de güvenlik güçleriyle girdiği çatışma da öldürüldü.

SEVGİLİSİ ÖLÜNCE KOBANİ'DE CANLI BOMBA EĞİTİMİ ALDI

Necla Yıldız'ın, Mehmet Şefa Gündüz'ün çatışmada ölmesinin ardından bir süre Sur'da çatışmalara katıldığı ve daha sonra da Suriye'nin Kobani bölgesine giderek burada canlı bomba eğitimi aldığı ileri sürüldü.

'İNTİKAM AL' DENİLEREK KONYA’YA GÖNDERİLDİ

Necla Yıldız'ın, yaklaşık 6 ay burada eğitim aldığı ve bu sırada örgüt üyeleri tarafından 'Sevgilini öldürenlerin intikamını al' diyerek bombalı eylem için hazırlandığı iddia edildi. Ardından da Kobani'deki kampta tanıştığı ve yine polisin aranan canlı bombalı terörist listesinde yer alan ‘Jinda’ kod adlı Zeynep B.'nin Konya'da yaşayan kardeşleri Şeref B., Heybet B. ve Kudret B.'nin yanına 4 Mayıs günü gönderildiği ileri sürüldü. Necla Yıldız ve diğer 5 şüpheli çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

MAHKEMEDE KÜRTÇE İFADE VERDİ

Necla Yıldız ve diğer 5 şüpheli hakkında 'Silahlı örgütü üye olma' suçundan 5 yıldan 10 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Ankara Sincan Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'na tutuklu bulunan Necla Yıldız, davanın 9'uncu ve son celsesine SEGBİS (Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi) ile bağlandı. Necla Yıldız, Türkçe bilmesine rağmen mahkeme başkanının sorularına Kürtçe olarak cevap verdi. Yıldız'ın konuşmalarını müdafi avukatları tercüme etti. Necla Yıldız savunmasında, "Canlı bomba olduğum yönündeki iddiaları kabul etmiyorum. Ben Konya'ya üniversite arkadaşlarımı görmek için geldim. 2 gün kalıp gidecektim" dedi.

9 YIL HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILDI

Mahkeme heyeti, Necla Yıldız'ı, 'silahlı örgüte üye olma' suçundan önce 6 yıl hapis cezasına çarptırdı. Yıldız'ın, 'PKK/KCK silahlı terör örgütüne üye olma' suçunun sabit olduğu ve Terörle Mücadele Kanunu kapsamına girdiğinden cezayı 9 yıla yükseltti. Mahkeme heyeti, aynı davada 'silahlı örgüte üye olma' suçundan tutuksuz yargılanan diğer sanıklar Şeref B., Heybet B., Kudret B., Emrah A. ve Ömer N.'ye indirim takdiri uygulayarak 2'şer yıl 6 ay hapis cezası verdi. Sanıklardan Ömer N.'nin örgütün propagandasını da yaptığı gerekçesiyle cezayı 3 yıl 9 ay hapis cezasına yükseltti.