Irak'ta genel seçimler için oy kullanma süresi sona erdi.

Bağımsız Yüksek Seçim Komiserliği tarafından yapılan açıklamada, ülke genelinde sabah saat 07.00'de başlayan oy kullanma işleminin 18:00 itibariyle sona erdiği, seçim sandıklarının kapandığı belirtildi.

Diğer yandan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, DEAŞ'e karşı zaferin üzerindne bir yıl geçtikten sonra ilk Parlamento seçimini gerçekleştiren Irak'ı tebrik etti.

Reuters'in haberine göre, Kerkük'te Sünni Arap bölgesinde araç ile, parlamento seçimlerine yönelik önlem alan güvenlik güçlerine karşı bombalı saldırı gerçekleşti. İLki öğle saatlerinde gerçekleşen saldırıdan sonra ikinic saldırı Al Khan bölgesinde gerçekleştiridi. İki seçmen ve bir gözlemci öldü. Saldırıyı DAEŞ üstlendi.  Irak genelinde yarın yapılması planlan milletvekili seçimleri öncesi terör örgütü DEAŞ seçim merkezileri, seçmenleri ve adayları öldürmekle tehdit etmişti. Seçimde saldırılarda toplam ölü sayısı 9 olarak açıklandı.

AA'ya göre, Irak genel seçimlerinde Kerkük kentinde özellikle Türkmenlerden sandığa büyük ilgi olduğu belirtildi. DAEŞ tehdidinin son bulması ve kentteki güvenliğin Bağdat’a bağlı güçlerce sağlanması Kerkük’teki seçimlere katılıma oldukça olumlu yansıdı. Türkmenler, Irak Türkmen Cephesi (ITC) ve Türkmeneli bayrakları taşıyarak oy kullandı.

Irak Bağımsız Yüksek Seçim Komiserliği tarafından yapılan açıklamada, ülkedeki seçime katılım oranın yüzde 44,52 olduğunu belirtildi.

Seçimlerin resmi sonucunun ise yarın ya da bir sonraki gün açıklanacağı aktarıldı.

Kerkük'te Türkmenlere karşı seçim hilesi iddiasının da yasal yollardan takip edileceği ifade edildi.

Diğer yandan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, DEAŞ'e karşı zaferin üzerindne bir yıl geçtikten sonra ilk Parlamento seçimini gerçekleştiren Irak'ı tebrik etti

Başkent Bağdat'ta yoğun güvenlik önlemleri altında yapılan seçimlere katılımın düşük olduğu gözlemlendi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) Erbil, Süleymaniye ve Duhok kentlerinde de seçime katılımın istenilen düzeyde olmadığı ifade edildi.

Türkmenlerin yoğun yaşadığı Kerkük'te ise durumun biraz daha iyi olduğu, özellikle Türkmenlerin sandıklara ilgisinin yer yer yüksek olduğu belirtildi.

Düşük katılım Başbakan Haydar el-İbadi'yi araç ve uçak seferlerine konulan yasağı kaldırmaya yöneltti. İbadi, sandıklar kapanmadan yaklaşık 5 saat önce araç dolaşımı ve uçak seferlerini serbest bıraktı.