Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Yaşam İtfaiye şefi, Lady Diana'nın son sözlerini açıkladı
    1

    İngiliz Kraliyet Ailesi'nin hem sevilen hem de sansasyon yaratan isimlerinden biri olan Diana Spencer, Fransa'nın Paris kentinde 31 Ağustos 1997 yılında geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını kaybetti.

    2

    Eğer yaşasaydı 1 Temmuz'da 60. yaşını kutlayacak olan Lady Diana'nın ölüm yıldönümüne kısa süre kala, kazadan hemen sonraki sözleri ortaya çıktı.

    3

    Diana Spencer'e yardım eden isimlerden biri olan ve bu zamana kadar basına konuşmayan itfaiye şefi Xavier Gourmelon herkesi yasa boğan o anları paylaştı...

    4

    Diana'nın kim olduğunu o anda bilmeyen Gourmelon kaza mahalline geldiğinde Diana'nın hala 'hareket ediyor ve konuşuyor' olduğunu söyledi.

    5

    Diana'nın kendisine dönerek "Aman Tanrım, ne oldu?" diye sorduğunu anlatan itfaiye şefi "Genç kadının kalbi durdu. Masaj yaptım ve tekrar nefes almaya başladı. Üzerinde kan yoktu.

    6

    Doğrusu yaşayacağını düşünmüştüm. Ama şimdi biliyorum ki, her ne kadar dışarıdan bir kan görünmese bile iç organlarında çok ciddi hasar vardı. Bildiğim, ambulansa alındığında yaşıyordu. Fakat sonradan onun hastanede öldüğünü öğrendim" dedi. Diana ile beraber Dodi El Fayed ve sürücü Henri Paul hayatlarını kaybetti.

    7

    Magazinden kaçarken hayatını kaybeden Prenses Diana'nın ölümünden sonra iki oğlunun fotoğrafını çantasında taşıdığı basına yansıdı.

    8

    Diana Spencer ile telefonla son görüşen kişinin ise arkadaşı Richard Kay olduğu ortaya çıktı.

    9

    OĞULLARINI GÖRMEK İSTİYORDU

    Kay, Diana'nın o dönem 15 ve 12 yaşlarında olan Prens William ve Prens Harry'e geri dönüp oğullarını görmek istediğini söyledi.

    10

    Ayrıca Lady Diana'nın yeni bir başlangıç yapmayı ve farklı bir şey denemeyi çok istediğini ekledi. Richard Kay'in söz konusu telefon görüşmesine dair detayları yeni belgeselde anlatacağı belirtildi.

    11

    ARİSTOKRASİ İÇİNDE BÜYÜDÜ

    Diana Frances Spencer, 1 Temmuz 1961 tarihinde İngiliz aristokrasisi içinde doğdu. Edward John Spencer'in en küçük kızıydı. Annesi Frances, babasının ilk eşiydi. İngiltere, Norfolk'ta, Sandringham Park House'da doğdu. Diana dört kardeşe sahipti.

    12

    Diana, kökeni Stuart'lardan gelen aristokrat bir aileye mensuptu. Anne tarafında İrlandalı, İskoçyalı, İngiliz ve Amerikan atalarına sahipti.

    13

    Lady Diana 16 yaşındayken ileride eşi olacak Prens Charles'ı ilk kez ablası Lady Sarah'ın flörtü olarak tanıdı. Lady Sarah onun için bir apartman buldu ve babası bu apartmanı aldı. Okuldan arkadaşları, Carolyn Pride, Virginia Pitman ve Anne Bolton ile bu apartmanı paylaştı.

    14

    Londra'da kalırken yemek yapmaktan nefret etmesine rağmen yemek kursuna ve Kensington'daki Madame Vacani's Dance Academy'ye giden Diana, daha sonra Young England Kindergarten hemşirelik okulunda iş buldu. Evli arkadaşlarının evlerinde temizlik yaptı.

    15

    Bu sırada Prens Charles'in aşk yaşamı ve çeşitli göz alıcı ve cazibeli aristokrat kadınlarla ilişkileri daima basının spekülasyonlarına konu oluyordu. Prens Charles otuz yaşında ve evlilik için artan bir baskı altındaydı.

    16

    Yasal olarak tek istek gelinin Katolik Kilisesi'inden olmamasıydı. Geleneklere göre Protestan olması ve İngiltere Kilisesi'nin üyesi olması gereken gelinin soylu bir ailenini mensubu olması da tercih sebebiydi. Tüm bu özellikleri taşıyan Diana'ya Kraliyet sıcak bakıyordu.

    17

    YAKLAŞIK BİR MİLYAR KİŞİ İZLEDİ

    İkilinin nişanları 24 Şubat 1981'de resmiyet kazandı. 29 Temmuz 1981'de tüm dünya televizyonlardan naklen verilen St. Paul Katedrali'nde gerçekleştirilen düğün töreni için herkes ekranları başına geçti. Yaklaşık bir milyar kişinin izlediği törende 20 yaşındaki Diana'nın utangaçlığı gözlendi.

    18

    İskoçya'da tatile çıkarken Diana hamile kaldı. Evliliğindeki ilk aylar Diana'ya kolay gelmediği için hamile olduğuna çok mutlu olmuştu. 21 Haziran 1982'de Diana anne oldu. Bebeğin erkek olmasına herkes çok mutlu olmuştu ve ona William adını koydular.

    19

    Ancak Prenses Diana doğumdan sonraki süreçte evliliğinde mutlu değildi. Prens Charles hala Camilla Parker Bowles'e aşıktı. Diana kocasın kendisini sevmesini istedi fakat Charles, Diana'yı tanımaya çalışmamıştı. Evlenmeden önce Diana bulimia hastalığına tutuldu.

    20

    Evlendikten sonra bulimia rahatsızlığı daha kötü oldu. Dört sene boyunca evliliği iyi geçti ama Harry'nın doğumunda Diana kocasında bir fark hissetmişti.

    21

    1995 yılında Diana bir 'Panorama' röportaj yaptı. Evliliğinde herkese ne olduğunu anlatmak istedi. Gizlilikle birkaç BBC muhabiriyle görüştü. Görüşmeci Martin Bashir'e bulimiasını, evliliğini ve nasıl halka yardım etmeye çalıştığını anlattı.

    22

    "Bu evlilikte biz üç kişiydik, yani biraz kalabalıktı" dedi, ve boşanmak istemediğini söyledi ama 'Kalplerin Kraliçesi' olmak istediğini anlattı. 1995 yılında Kraliçe, Panorama röportajı izledikten sonra, Charles ve Diana'ya ayrılmalarını söyledi.

    23

    Boşanmadan sonra Diana, Pakistanlı kalp cerrahı Hasnat Han'a aşık oldu. Diana evliyken onunla flört etmeye başlamıştı ve iki sene beraber kaldılar. Fakat Hasnat'ın kültürü farklı olduğu için ilişki yürümedi. Ardından Dodi Al Fayed'le görüşmeye başladı.

    24

    1997 yılında tatile çıkan ikili paparazzilerden kaçmak isterken trafik kazası geçirdi. 2 saat boyunca doktorlar Diana'nın hayatını kurtarmaya çalıştı. Saat dörtte Prenses Diana yaşamını yitirdi.