İzmir takımları, gelecek sezon ilk defa 1. Lig'de yer almayacak
İzmir takımlarından Göztepe Süper Lig'e yükselirken, Altay TFF 2. Lig'e düştü ve gelecek sezon 1. Lig'de İzmir'i temsil edecek bir takım olmayacak. 1963-1964 sezonundan beri en az bir İzmir takımının bulunduğu 1. Lig'de, bu sezon Süper Lig'e çıkma heyecanı yaşanmayacak. Geçmişte 13 farklı İzmir takımı 1. Lig'de mücadele etti, ancak gelecek sezonda İzmir temsilcisi bulunmayacak
![Tarihte ilk: Gelecek sene 1. Lig'de İzmir yok](/images/dummy/placeholder-image.gif)
Göztepe'nin Süper Lig'e yükseldiği, Altay'ın TFF 2. Lig'e düştüğü 1. Lig'de gelecek sezon ilk kez bir İzmir takımı mücadele etmeyecek.
İlk olarak 2. Lig adıyla 1963-1964 sezonunda oynanan ve Türkiye Futbol Federasyonu tarafından yapılan statü değişikliğiyle 2001-2002'den itibaren İkinci Lig A Kategorisi, 2007-2008'den sonra da TFF 1. Lig adını alan organizasyonda İzmir'i temsil eden Göztepe, Süper Lig'e yükselirken, Altay ise TFF 2. Lig'e geriledi.
Gelecek sezon 1. Lig'e çıkmak için play-off mücadelesine çıkan TFF 2. Lig Beyaz Grup temsilcisi Bucaspor 1928, Turkish Oil Yeni Mersin İdmanyurdu'na, Kırmızı Grup ekibi Menemen FK de Anagold 24Erzincanspor'a yenildi. Böylelikle gelecek sezon 1. Lig'de İzmir takımının yer almaması kesinleşti.
1963-1964'ten bu yana en az bir takımla 1. Lig'de mücadele eden İzmir'de 62. sezonda ilk kez Süper Lig'e yükselme heyecanı yaşanmayacak.
13 İZMİR TAKIMI 1. LİG'DE YER ALDI
Ligde bu sezona kadar 13 İzmir takımı mücadele etti.
Altay, Altınordu, Bergama Belediyespor, Bucaspor, Göztepe, İzmir Demirspor, İzmirspor, Karşıyaka, Menemen FK, Menemenspor, Ödemişspor, Ülküspor ve Tirespor, ligde İzmir'i temsil etti.
İzmir takımlarının 1. Lig performanslar şöyle: