Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Diğer Japonya'dan Myanmar'a 5,8 milyon dolarlık acil yardım
    Sesli Dinle
    0:00 / 0:00

    Kyodo ajansının Dışişleri Bakanlığı kaynaklarına dayandırdığı haberine göre darbe sonrası acil yardım, Myanmar'ın güneydoğusundaki Tayland sınırında konumlanan ve kıtlıkla yüzleşen 136 bin kişiye gönderilecek.

    5,8 milyon dolarlık insani yardım, Dünya Gıda Programı (WFP) ve Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) gibi Birleşmiş Milletler (BM) kuruluşları kanalıyla ulaştırılacak.

    Hafta içinde düzenlediği basın toplantısında konuşan Dışişleri Bakanı Motegi Toşimitsu, "Japonya hükûmeti, yardım ve destek açısından Myanmar halkının yanındadır." ifadesini kullanmıştı.

    MYANMAR'DA ASKERİ DARBE

    Myanmar ordusu, 2020'deki genel seçimlerde hile yapıldığı iddialarının ortaya atılması ve ülkede siyasi gerilim yaşanmasının ardından 1 Şubat'ta yönetime el koymuştu.

    Ordu, ülkenin fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Çii başta olmak üzere pek çok yetkili ile iktidar partisi yöneticisini gözaltına almış ve bir yıllığına olağanüstü hal ilan etmişti.

    Myanmar ordusunun darbe karşıtı protestocu ve isyancı gruplara silahlı müdahalesi sonucu bugüne kadar 902 kişi hayatını kaybetti, binlerce gösterici gözaltına alındı.

    Ülkede geniş katılımlı gösteriler sürerken üst düzey hükûmet yetkililerinin askeri mahkemede yargılanmalarına devam ediliyor.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ