Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Amerika Joe Biden, Trump'ın başkanlık kararnamelerini iptal edecek

    Geçiş döneminin ilk mülakatını veren Biden, olası kabinesinde eski başkan Obama döneminden isimlere yer vermesine rağmen "Bu, üçüncü Obama dönemi olmayacak" dedi. Seçilmiş Başkan, Trump'ın başkanlık kararnamelerini iptal edeceğini söylese de selefi hakkında soruşturma açtıracağı spekülasyonlarını reddetti.

    ABD'de 3 Kasım başkanlık seçiminin galibi Demokrat Partili Joe Biden, kameraların karşısına geçip olası kabinesinin bazı üyelerini tanıtmasının ardından NBC News'dan Lester Holt'a verdiği mülakatta yol haritasına dair ipuçları verdi.

    YAVAŞ BİR BAŞLANGIÇ OLDU

    Yenilgiyi kabul etmeye yanaşmayan ve seçimde hile yapıldığını iddia eden Başkan Donald Trump'ın seçimden üç hafta sonra pazartesi günü resmi geçiş sürecinin başlatılmasına izin vermesiyle ilgili sorular üzerine "Beyaz Saray geçiş süreci konusunda samimi şekilde işbirliği yapıyor. Şimdiye kadar gönülsüzlük olmadı, olmasını da beklemiyorum" diyen Biden, henüz Trump'la doğrudan konuşmadığını; ancak geçiş sürecinin geç devreye sokulmasının kendi başkanlık döneminin başlangıcını etkilemesini beklemediğini söyleyerek ekledi: "Yavaş bir başlangıç oldu ve iki ay kaldı. Süreci hızla yürütebilme konusunda iyi hissediyorum."

    REKLAM

    44. ABD Başkanı Barack Obama'nın sekiz yıl boyunca başkan yardımcısı olan ve olası kabinesinde hep Obama döneminden isimlere yer veren Biden, "Üçüncü bir Obama dönemi yaratmaya çalışıp çalışmadığınızı merak edenlere ne diyeceksiniz" sorusuna şu yanıtı verdi: "Bu, üçüncü Obama dönemi olmayacak. Obama-Biden yönetimindekinden tamamen farklı bir dünya ile karşı karşıyayız. Başkan Trump manzarayı değiştirdi. 'Önce Amerika', 'Yalnız Amerika' haline geldi."

    11 MİLYON KİŞİYE YURTTAŞLIK YOLU

    Kampanya sırasında Trump'ın yabancı ve göçmen karşıtı yüzlerce icraatını iptal etme, çoğu Müslüman nüfuslu 13 ülkenin vatandaşlarına yönelik ABD'ye giriş yasaklarını kaldırma, ABD'de yasadışı şekilde yaşayan 11 milyon göçmene ABD yurttaşlığının yolunu açacak göçmen yasa tasarısını Kongre'ye gönderme, Obama tarafından 2012'de yürürlüğe sokulan ve ABD'ye çocukken yasadışı giren yüz binlerce göçmene koruma sağlayan Çocuk Göçmenlere İstisnai Muamele (DACA) programına geri dönmeyi vaat etmiş bulunan Biden, geçiş dönemindeki ilk mülakatında da "Amerika'daki 11 milyondan fazla belgesiz kişi için yurttaşlığın yolunu açan göç tasarısını Senato'ya göndereceğim" dedi.

    REKLAM

    'Trump'ın iklim krizinin daha da kötüleşmesinde ve insanların daha sağlıksız hale gelmesinde büyük etkisi olan çok zarar verici başkanlık kararnamelerinden bazılarını iptal edeceğini' de dile getiren Biden, diğer yandan başkanlık koltuğunu devraldığında selefi hakkında soruşturma açtıracağı spekülasyonlarını reddetti:

    "Ben, bu Başkan'ın yaptığını yapmayacağım ve Adalet Bakanlığı'nı bir şeyler döndüğüne dair ısrar etme aracım olarak kullanmayacağım. Ben, Amerika halkını başa çıkabilmeleri için gerekli bir miktar kesinlik, bir miktar güvence, bir miktar bilgi sahibi oldukları noktaya geri getirmeye odaklanıyorum."

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ