Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

İKSV’nin düzenlediği İstanbul Tiyatro Festivali’nde 21 Mayıs'ta  festival için özel hazırlanan GalataPerform projesi 'Aşk ve Faşizm' var.

2006’dan beri Yeni Metin Yeni Tiyatro Projesini yürüten GalataPerform yeni metinler, disiplinler arasılık ve sahnede yeni teknolojiler üzerine çalışan bir topluluk. Ekibin ayn zamanda genel sanat yönetmeni olan yazar/yönetmen Yeşim  Özsoy Gülan, proje kapsamında Gianina Carbunariu (Romanya), Linda McLean’i (İskoçya) ve Helena Tornero’yu ( ispanya) 'Aşk ve Faşizm'  başlığı altında  bir araya getiriyor. Oyunlarında yeni metinleri yeni sahneleme teknikleriyle birleştiren Yeşim Özsoy Gülan bu oyunda gerçek ile kurgusal olan arasında gidip gelen, kadın enerjisinin ön plana çıktığı , yalın bir  sahneleme öngörüyor.

Oyun metninin çalışma aşamasında, her yazar, diğer yazarlarla olan sohbetler, kendi hayatlar ve başlık  kavramlar üzerinden gerçeklere dayanarak metinleri oluşturdu. Yazarların Skype üzerinden yaptıkları sohbetlerden yola çıkarak birbirilerine paralel geliştirdikleri dört farklı metin, reji ve sahneleme aşamasında  tek bir oyun olarak bir araya geldi.

Karanlık/aydınlık, kapalılk/ açıklık, örtü/örtüsüzlük kavramlarıyla ışık, hareket ve metni birlikte işleyen oyun, günümüz faşizmine öznel ve eleştirel bir yorum getiriyor.  İstanbul Cervantes Enstitüsü ve Dimitri Cantemir Romanya Kültür Merkezi’nin katkılarıyla hazırlanan 140 dakikalık oyun 21 ve 22 Mayıs'ta Moda Sahnesi'nde izlenebilir.