KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

CHP

Cumhuriyet Halk Partisi, 9 Eylül 1923'te Mustafa Kemal Atatürk tarafından "Halk Fırkası" adıyla kurulmuştur. 1924 yılında parti adının başına "Cumhuriyet" kelimesi eklenmiş, 1935'teki 4. Kurultay'da günümüzdeki "Cumhuriyet Halk Partisi" adını almıştır.

Cumhuriyet Halk Partisi, kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün vasiyeti doğrultusunda Türkiye İş Bankası'nın bir bölüm hisselerinin de sahibidir. Cumhuriyet Halk Partisi'nin sahip olduğu %28,1'lik hisse kazancı Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu'na aktarılmaktadır.

1923'ten 1950'ye kadar iktidarda kalmış ve Türkiye'de en uzun süre iktidarda kalan siyasi parti olmuştur.

1923'ten günümüze kadar Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü, Bülent Ecevit, Deniz Baykal ve Kemal Kılıçdaroğlu partinin genel başkanlık görevini yapmıştır.

Parti simgesi kırmızı zemin üzerine, 6 adet Atatürk İlkeleri'ni temsil eden beyaz oklardan oluşan simgedir.

Partinin genel başkanlığını 2010'dan bu yana Kemal Kılıçdaroğlu yapmaktadır.

Chp Haberleri

 • Kılıçdaroğlu'ndan sığınmacı mesajı

  Gündem, 26 Temmuz 2021

  Kılıçdaroğlu'ndan sığınmacı mesajı

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından yayınladığı video ile gündemde olan Türkiye'ye sığınmacı akınını eleştirdi. Kılıçdaroğlu, "Bu meselenin iki kurbanı var biri sizlersiniz sevgili halkım, ikincisi de mülteci kardeşlerimiz. O yüzden bu meseleyi ırkçılığa indirgemek asla kabul edilemez." dedi.

 • AK Parti Sözcüsü Çelik’ten CHP’ye sert tepki

  Gündem, 16 Temmuz 2021

  AK Parti Sözcüsü Çelik’ten CHP’ye sert tepki

  AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, sosyal medya hesabından CHP'ye sert tepki gösterdi. Çelik,"Darbecilere söyleyecek sözü olmayanlar, milletimizin Cumhurbaşkanımız liderliğinde direnişini televizyonda seyredenler milletimizden özür dilemelidir" dedi.

 • CHP 40 kişilik heyetle Ordu'da

  Gündem, 14 Temmuz 2021

  CHP 40 kişilik heyetle Ordu'da

  CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, "Neredeyse yeni hasat mevsimi gelmiş ama hala taban fiyatlar açıklanmamıştır. Sayın Genel Başkanımız açıkladı, biz Ordu'dan iktidara bir kez daha çağrıda bulunuyoruz: Üretici bahçeye girmeden fındık fiyatını 35 lira olarak açıklayın ve vatandaşımızın, çiftçimizin, üreticimizin alın terinin karşılığını verin" dedi

  Kılıçdaroğlu'ndan cumhurbaşkanı tarifi

  Gündem, 13 Temmuz 2021

  Kılıçdaroğlu'ndan cumhurbaşkanı tarifi

  CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Erdoğan dönemi bitmiştir. Erdoğan dönemi ciddi hasarlar vermiştir. Biz bu ülkeyi seven insanlar olarak, ülkenin çıkarlarını önceleyerek birlikte hareket etmek zorundayız. Bu millet Millet İttifakı'na devleti teslim edecektir" ifadelerini kullandı. CHP lideri, cumhurbaşkanlığı konusunda da açıklamalar yaptı

  Kardeşi gözaltına alındı

  Gündem, 12 Temmuz 2021

  Kardeşi gözaltına alındı

  "Güveni kötüye kullanmak" suçundan aranan Canan Kaftancıoğlu'nun kardeşi C.Ş. dün Muğla Fethiye’de gözaltına alındı. Canan Kaftancıoğlu ise yaptığı açıklamada, "Basında geçen olayla ilgili ise; ailesinin güvenini kötüye kullanmış birisi için, başkanlarının güvenini kötüye kullanmamıştır diyememenin üzüntüsünü yaşıyorum" dedi. Gözaltına alınan C.Ş. ise, bugün sevk edildiği Fethiye Adliyesi'nde çıkarıldığı mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı

 • CHP ve İYİ Parti'den 'sistem' önerisi! O madde eksik

  Gündem, 12 Temmuz 2021

  CHP ve İYİ Parti'den 'sistem' önerisi! O madde eksik

  Millet İttifakı’nın iki büyük partisi CHP ve İYİ Parti güçlendirilmiş parlamenter sistem çalışmasını tamamlayıp kamuoyu ile paylaştı. "Tarafsız Cumhurbaşkanı" her iki partinin de çalışmasında ortak madde. Ancak CHP ve İYİ Parti'nin çalışmasındaki bir diğer benzerlik ise her ikisinin de cumhurbaşkanının nasıl seçileceğinin belirtilmemesi.

 • Kılıçdaroğlu'ndan cumhurbaşkanlığı mesajı

  Gündem, 11 Temmuz 2021

  Kılıçdaroğlu'ndan cumhurbaşkanlığı mesajı

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, son günlerde cumhurbaşkanı adaylığı tartışmalarının olduğunu belirterek, "Ali mi olsun, Veli mi olsun, anketler geziyor. Önce ülkesini seven her vatandaşın elini vicdanına koyup şunu düşünmesi lazım, bu memlekete nasıl bir cumhurbaşkanı olmalı? Asıl sorumuz bu olmalı. Öyle bir Cumhurbaşkanı olmalı ki 83 milyonu kucaklamalı. Sen doğuda, batıda yaşadın hayır efendim, bu memlekette yaşıyorsan, bayrağınla, vatanınla hiçbir problemin yoksa 83 milyonu kucaklamalı. Cumhurun başkanı olmalı, yani tarafsız olmalı, yani bir partinin genel başkanı değil, bütün vatandaşları kucaklamalı" dedi.

 • CHP kadına yönelik şiddetin haritasını çıkarıyor

  Gündem, 08 Temmuz 2021

  CHP kadına yönelik şiddetin haritasını çıkarıyor

  CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, kadına yönelik şiddetle mücadele amacıyla başlatılan "YaşamHak" projesi kapsamında yapılan "kadına yönelik şiddetin haritası" çalışmasının tamamlanmak üzere olduğunu belirterek, "Bu harita doğrultusunda şiddet türlerini, şiddet mağduru kadınların yaşadığı illeri, yaş ortalamalarını tespit ediyoruz." dedi.

  'İşte Cumhurbaşkanımız' diyaloğu

  Gündem, 07 Temmuz 2021

  'İşte Cumhurbaşkanımız' diyaloğu

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Mersin'de vatandaşlarla bir araya geldi. Kendisini "İşte Cumhurbaşkanımız" diye karşılayan bir vatandaşa Kılıçdaroğlu "Hele dur bir bakalım" diye karşılık verdi

  CHP'li Kuşoğlu: Cumhurbaşkanı adayımız Kılıçdaroğlu

  Gündem, 07 Temmuz 2021

  CHP'li Kuşoğlu: Cumhurbaşkanı adayımız Kılıçdaroğlu

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde adaylarının Kılıçdaroğlu olacağını söyledi.

 • Kılıçdaroğlu, Mersin'de kız öğrenci yurdunu ziyaret etti

  Gündem, 07 Temmuz 2021

  Kılıçdaroğlu, Mersin'de kız öğrenci yurdunu ziyaret etti

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bir dizi temasta bulunmak üzere Mersin'e geldi. Kılıçdaroğlu, Mersin Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Kır Çiçekleri Kız Öğrenci Yurdunu ziyaret etti

 • Kılıçdaroğlu'ndan Altay tankı iddiaları

  Gündem, 06 Temmuz 2021

  Kılıçdaroğlu'ndan Altay tankı iddiaları

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, konuşmasının başında isim vermeden Deniz Baykal'a sahip çıkarken, "CHP'de genel başkanlık yapmış herkesin başımızın üstünde yeri vardır" dedi. CHP lideri Arifiye'deki tank-palet fabrikasındaki Altay tankı üretimi hakkında iddialarını da sıraladı

 • CHP şehir hastanelerini AYM’ye taşıyor

  Gündem, 02 Temmuz 2021

  CHP şehir hastanelerini AYM’ye taşıyor

  Cumhuriyet Halk Partisi şehir hastanelerini Anayasa Mahkemesi'ne taşımaya hazırlanıyor. Konuyla ilgili Habertürk'e konuşan CHP Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin, söz konusu sözleşmelerin sağlık hizmetlerinin tek elden ve devlet tarafından verilmesi gerektiğini hüküm altına alan Anayasa'nın 56. Maddesine aykırı olduğunu savundu.

  Kılıçdaroğlu ve 19 vekilin dokunulmazlık dosyası Meclis'te

  Gündem, 01 Temmuz 2021

  Kılıçdaroğlu ve 19 vekilin dokunulmazlık dosyası Meclis'te

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da arasında bulunduğu 20 milletvekiline ait dokunulmazlık dosyaları, TBMM Başkanlığına sunuldu.

  CHP yerel yönetimler politika belgesini hazırladı

  Gündem, 30 Haziran 2021

  CHP yerel yönetimler politika belgesini hazırladı

  CHP Yerel Yönetimler Politika Belgesi tamamlandı. Buna göre yerel yönetimler daha da güçlendirilecek, belediyelere ulaşım iletişim gibi hizmet verdikleri bazı alanlarda vergilerin bir kısmını toplama yetkisi verilecek. Ayrıca belediye sayılarının arttırılması ve kentlerin doğal afetlere hazırlıklı hale getirilmesi de hedefler arasında yer alıyor.

 • Kılıçdaroğlu: Devleti kayıtdışına çıkarıyorlar

  Gündem, 29 Haziran 2021

  Kılıçdaroğlu: Devleti kayıtdışına çıkarıyorlar

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Devletin iyi yönetilmediği hepimiz iyi biliyoruz" ifadelerini kullanırken, Türkiye'nin ekonomi ve hukuk alanlarında kayıtdışına çıkarıldığını ifade etti. CHP lideri Kılıçdaroğlu, "Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bütün yolsuzlukların ilkini yaşıyoruz. Daha neler çıkacak bilmiyorum" dedi. Kanal İstanbul projesine destek ve kaynak sağlayanları uyaran Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Söke söke alırlar" sözlerine de cevap verdi

 • CHP parlamenter sistemi görüşecek

  Gündem, 28 Haziran 2021

  CHP parlamenter sistemi görüşecek

  Cumhuriyet Halk Partisinin (CHP) "güçlendirilmiş parlamenter sistem" çalışması, 30 Haziran Çarşamba günü yapılacak Parti Meclisinde (PM) üyelerin görüşlerine sunulacak, daha sonra Millet İttifakı'nı oluşturan partilerle paylaşılacak.

 • Kılıçdaroğlu: Türkiye'yi yeniden inşa edeceğiz

  Gündem, 25 Haziran 2021

  Kılıçdaroğlu: Türkiye'yi yeniden inşa edeceğiz

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Millet İttifakı olarak ülkeye demokrasiyi getireceklerini belirterek, "Çiftçi üretecek, sanayici üretecek, Türkiye üretecek, işsizlik son bulacak. Bu sözlerin tamamını yerine getireceğim. Yeter ki destek verin. Bölgesinde ve dünyasında saygın olan bir devleti inşa edeceğiz. Ahlaklı siyaset, düzgün siyaset, herkesin çalıştığı bir Türkiye'yi yeniden inşa edeceğiz" dedi.

  CHP'li Sera Kadıgil TİP'e geçti

  Gündem, 25 Haziran 2021

  CHP'li Sera Kadıgil TİP'e geçti

  CHP İstanbul Milletvekili Saliha Sera Kadıgil Sütlü, partisinden istifa ederek Türkiye İşçi Partisi'ne katıldığını açıkladı.