KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

CHP

Cumhuriyet Halk Partisi, 9 Eylül 1923'te Mustafa Kemal Atatürk tarafından "Halk Fırkası" adıyla kurulmuştur. 1924 yılında parti adının başına "Cumhuriyet" kelimesi eklenmiş, 1935'teki 4. Kurultay'da günümüzdeki "Cumhuriyet Halk Partisi" adını almıştır.

Cumhuriyet Halk Partisi, kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün vasiyeti doğrultusunda Türkiye İş Bankası'nın bir bölüm hisselerinin de sahibidir. Cumhuriyet Halk Partisi'nin sahip olduğu %28,1'lik hisse kazancı Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu'na aktarılmaktadır.

1923'ten 1950'ye kadar iktidarda kalmış ve Türkiye'de en uzun süre iktidarda kalan siyasi parti olmuştur.

1923'ten günümüze kadar Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü, Bülent Ecevit, Deniz Baykal ve Kemal Kılıçdaroğlu partinin genel başkanlık görevini yapmıştır.

Parti simgesi kırmızı zemin üzerine, 6 adet Atatürk İlkeleri'ni temsil eden beyaz oklardan oluşan simgedir.

Partinin genel başkanlığını 2010'dan bu yana Kemal Kılıçdaroğlu yapmaktadır.

Chp Haberleri

 • 31 Mart gecesini anlattı: Siz sevinirken ben kahroldum

  Gündem, 20 Mayıs 2024

  31 Mart gecesini anlattı: Siz sevinirken ben kahroldum

  CHP Genel Başkanı Özgür Özel, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı etkinliklerine katılmak üzere geldiği Samsun'da dikkat çeken mesajlar verdi. Samsun ve Gaziantep'teki seçim sonuçlarının kendisini üzdüğünü belirten Özel, "31 Mart gecesi siz bütün Türkiye'ye sevinirken ben bu iki şehre kahroluyordum." diye konuştu. "Yoruldum" diyenleri partide tutmayacaklarının altını çizen Özel, "Partiyi aşağı çeken varsa o dakikadan sonra bu partide yeri yoktur. Oy verin ama bu partiyi kim yönetecek? Partiyi kim şaha kaldıracaksa o yönetecek arkadaşlar. Net söylüyorum." ifadesini kullandı.

 • "Gecikmiş ama doğru bir adım"

  Gündem, 17 Mayıs 2024

  "Gecikmiş ama doğru bir adım"

  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, Cumhurbaşkanı kararıyla 28 Şubat hükümlüsü generallerin affedilmesinin, gecikmiş ama doğru bir adım olduğunu söyledi

 • Özel'den 'Kobani davası' açıklaması

  Gündem, 17 Mayıs 2024

  Özel'den 'Kobani davası' açıklaması

  Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, Kobani davasına hakkında, "Kim ne derse desin bu davada bir hukuk yok, yargılama süreci bir kere hukuki değil. İstinaf ve Yargıtay aşamalarını dikkatle takip edeceğiz" dedi

  CHP ile ikinci görüşme ne zaman?

  Gündem, 15 Mayıs 2024

  CHP ile ikinci görüşme ne zaman?

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısının ardından basın mensuplarının "CHP'ye ne zaman iade-i ziyarette bulunacaksınız?" sorusuna "En yakın zamanda" yanıtını verdi.

  Yeğenini müdür yapan başkandan açıklama

  Gündem, 07 Mayıs 2024

  Yeğenini müdür yapan başkandan açıklama

  31 Mart seçimlerinde CHP'den Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Mustafa Bozbey, belediyedeki akraba atamaları iddialarına ilişkin, "Halkımızın hassasiyetlerini anlıyoruz. Zaten süreci tamamlanmamış bir konuydu. Tamamlanmadan bitti." dedi.

 • CHP, 8. Yargı Paketi'ni AYM'ye taşıdı

  Gündem, 07 Mayıs 2024

  CHP, 8. Yargı Paketi'ni AYM'ye taşıdı

  CHP, 8. Yargı Paketi'nde yer alan "üye olmamakla birlikte terör örgütüne yardım", "tazminat komisyonu", "hükmün açıklanmasının geri bırakılması" ve "kişisel verilerin korunması ve işlenmesi" hususlarının iptali ile yürürlüğünün durdurulması için Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) başvuruda bulundu.

 • Şifa niyetine... 7 ton mesir macunu halka saçıldı

  Gündem, 28 Nisan 2024

  Şifa niyetine... 7 ton mesir macunu halka saçıldı

  Yavuz Sultan Selim'in eşi Hafsa Sultan'ın her yıl bahar geldiğinde halka saçılmasını istediği Mesir Macunu, 484'üncü kez düzenlenen festival kapsamında Manisa'daki Sultan Camisi kubbe ve minarelerinden şifa niyetiyle saçıldı.

 • CHP’den Kılıçdaroglu'na görüşme yanıtı

  Gündem, 25 Nisan 2024

  CHP’den Kılıçdaroglu'na görüşme yanıtı

  CHP'den, Genel Başkanı Özgür Özel'in gelecek hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile gerçekleştireceği görüşmeye ilişkin eski genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Sarayla müzakere edilmez, mücadele edilir" paylaşımına yanıt geldi. CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın, Kılıçdaroğlu'nun paylaşımına ilişkin, "CHP sıkılı yumruklarla değil akılla ve rahat bir yürekle önündeki döneme bakıyor. Türkiye'yi temsil eden tüm siyasal partilerle görüşürüz ancak Cumhuriyet'in ilke ve devrimlerinden bir milim sapmayız. Herkes lütfen bu tavrımızı çok iyi bilsin." dedi.

  Steinmeier, CHP lideri Özel'i kabul etti

  Dünya, 24 Nisan 2024

  Steinmeier, CHP lideri Özel'i kabul etti

  Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, üç günlük Türkiye ziyaretinde görüşmelerine devam ediyor. Bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la görüşen Steinmeier, Almanya'nın Ankara Büyükelçiliği'nde CHP heyetini kabul etti. Steinmeier daha sonra Berlin'e dönmek üzere Ankara'dan ayrıldı

  CHP, sağlık alanındaki bazı düzenlemelerin iptali için AYM'ye başvurdu

  Gündem, 24 Nisan 2024

  CHP, sağlık alanındaki bazı düzenlemelerin iptali için AYM'ye başvurdu

  CHP, 1 Mart'ta Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Sağlıkla İlgili Bazı Kanunlarda ve 663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'da yer alan bazı hükümlerin iptali ve yürürlüğünün durdurulması için Anayasa Mahkemesine (AYM) başvuruda bulundu.

 • CHP'den Çalışma Meclisi tepkisi

  Gündem, 21 Nisan 2024

  CHP'den Çalışma Meclisi tepkisi

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Taşcıer, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının Çalışma Meclisi toplantısının 1 Mayıs'ta yapılmasına tepki gösterdi. Meclisin 5 yıldır toplanmadığına dikkati çeken Taşçıer, "Başka tarih mi kalmadı? Bu tarihin seçilmesinin anlamı ve amacı çok açık, sendikalar, demokratik kitle örgütleri 1 Mayıs'ta alanlarda olmasın" görüşüne yer verdi.

 • Kılıçdaroğlu ve Özel aylar sonra aynı karede

  Gündem, 19 Nisan 2024

  Kılıçdaroğlu ve Özel aylar sonra aynı karede

  CHP Genel Başkanı Özgür Özel, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden partisinin TBMM Grup Müdürü Mehmet Levent Bayraktar'ın cenazesine katıldı. Cenazede yan yana saf tutan Özel ve CHP'nin eski Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bir süre sohbet etti.

 • CHP'den yerel yönetimlere yazı

  Gündem, 19 Nisan 2024

  CHP'den yerel yönetimlere yazı

  CHP Genel Merkezi'nden belediye başkanlarına gönderilen yazıda 31 Mart Mahalli İdareler seçimi çalışmalarında bazı parti üyelerinin CHP aleyhine, başka parti veya adayların lehine çalıştıkları yönünde bilgi alındığını, buna göre ilgili deliller varsa genel merkeze gönderilmesi gerektiği bildirildi

  CHP, Yerel Yönetimler Çalıştayı düzenleyecek

  Gündem, 19 Nisan 2024

  CHP, Yerel Yönetimler Çalıştayı düzenleyecek

  CHP Genel Merkezi'nde hafta sonu belediye başkanlarının katılımıyla Yerel Yönetimler Çalıştayı düzenlenecek.

  CHP'den 1 Mayıs için 'Taksim' çağrısı

  Gündem, 18 Nisan 2024

  CHP'den 1 Mayıs için 'Taksim' çağrısı

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Taşçıer, Taksim Meydanı'nın emekçilerin ortak hafızası olduğunu belirterek, "1 Mayıs yasağına ilişkin kararı kaldıran Anayasa Mahkemesi'nin 12 Ekim 2023'te almış olduğu kararın uygulanması çağrısını yapıyoruz." dedi. Taşçıer, CHP İstanbul İl Başkanlığının Valilik ile bir görüşme gerçekleştirerek, partilerinin Taksim konusundaki talebini ve beklentisini ileteceğini söyledi.

 • Para sayma soruşturmasında yeni gelişme

  Gündem, 16 Nisan 2024

  Para sayma soruşturmasında yeni gelişme

  CHP İstanbul İl Başkanlığı'nda çekildiği öne sürülen para sayma görüntülerine ilişkin soruşturma kapsamında 11 kişi daha "şüpheli" sıfatıyla ifadeye çağırıldı.

 • Özel'den Kepez Belediye Başkanı Kocagöz'ün tutuklanmasına ilişkin açıklama

  Gündem, 15 Nisan 2024

  Özel'den Kepez Belediye Başkanı Kocagöz'ün tutuklanmasına ilişkin açıklama

  Antalya'daki teleferik kazası soruşturması kapsamında tutuklanan CHP'li Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz ile ilgili açıklamada bulunan CHP Genel Başkanı Özgür Özel, "Tutuklama kararını ve hukuki süreci yakından takip ediyoruz. Ancak Soma'dan İliç'e hiçbirinde kamu görevlilerinin soruşturulmadığı gerçeği ortada iken bu karar hukuki değil siyasidir" ifadelerini kullandı

 • Babasının koltuğuna 30 yıl sonra oturdu

  Gündem, 08 Nisan 2024

  Babasının koltuğuna 30 yıl sonra oturdu

  31 Mart'taki yerel seçimlerde Şehitkamil Belediye Başkanı seçilen Umut Yılmaz, 1989'da babası Ahmet Yılmaz'ın da belediye başkanlığı yaptığı koltuğa oturarak çocukluk hayalini gerçekleştirdi. Çok gururlu ve mutlu olduğunu aynı zamanda hüzünlü de olduğunu söyleyen Yılmaz, "Tarifi anlatılmaz bu duygunun. 30 yıl geçmiş hep bu hayallerle büyüdük" diye konuştu.

  Belediye başkanlarına 'atama' yazısı

  Gündem, 06 Nisan 2024

  Belediye başkanlarına 'atama' yazısı

  CHP, belediye başkanlarına gönderdiği yazıyla, üst yönetim, belediye şirketleri ve iştiraklerinde gerçekleştirilecek yönetici ve uzman kadro atamaları ile belediye başkan yardımcısı atamalarının parti genel merkezi ile görüş alışverişinde bulunarak karara bağlanmasını istedi