HABERTURK.COM

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Lojistik Master Planı'nı açıkladı.

'DEMİRYOLUNUN PAYI ARTMALI'

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan yaptığı konuşmada demiryolu taşımacılığının önemine dikkat çekti. Pekcan "Demiryolu maalesef dış ticaretimizde yüzde 1 pay almaktadır. Dış ticaretin büyük kısmı deniz yoluyla yapılıyor, bölgesel olarak da kara yolu taşımacılığına bağlıyız. Bu görünümün lojistik alanında yapılacak atılımlarla daha dengeli bir yapıya kavuşturulması, demir yolu taşımacılığının dış ticaretimizdeki payının artırılması ve yurt içi taşıma maliyetlerinin düşürülmesi ihracat hedeflerimiz açısından önem taşıyor." dedi.

'DÜNYADA TİCARETİN ROTALARI YENİDEN ÇİZİLİYOR'

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan da dünyada ticaretin rotalarının yeniden çizildiğine vurgu yaptı.  Turhan, uzun vadede yaklaşık 1 trilyon dolar ihracatı destekleyecek bir lojistik altyapı kurulması gerektiğini belirterek Turhan "Lojistik maliyetlerini mümkün olduğunda düşürmek zorundayız" dedi. Lojistik Master Planı ile lojistik yatırımlarının uygun noktalara konumlanmasını amaçladıklarını belirten Turhan "Lojistik maliyetlerinin minimize edilmesini sağlayacağız. Demiryolu kullanımını artırarak maliyetleri azaltacağız. Mevcut liman yatırımlarının verimini artıracağız" diye konuştu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da organize sanayi bölgeleri (OSB),özel endüstri bölgeleri, limanlar ve serbest bölgeleri içeren 294 kilometrelik iltisak hattı yapma hedeflerinin olduğunu, bu hatlarla birlikte yeni lojistik merkezleri kurarak sanayinin rekabet gücünü artıracaklarını ifade etti.

24 SAATGÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri