Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Son dakika: Emmanuel Macron, Uber belgeleri hakkında ilk kez konuştu
    Sesli Dinle
    0:00 / 0:00

    Uber'e ait yazışmaların yer aldığı sızdırılan belgelere göre, şirket bazı ülkelerde lisanssız ve kurallara aykırı şekilde hızla büyürken Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron dahil bazı üst düzey siyasilerden destek aldı.

    Fransa Cumhurbaşkanı Macron, ABD merkezli ulaşım şirketi Uber'le Ekonomi Bakanı olduğu zamanlarda yakın ilişkin kurduğuna yönelik sızdırılan belgeler hakkında ilk kez konuştu.

    Şirket yöneticileriyle görüşmesinin normal olduğunu belirten Macron, "Yine olsa yine yaparım. Binlerce kişiyi istihdam ettik, çok gururluyum" dedi.

    The Guardian ve Le Monde gazeteleri pazar günü sızdırılan Uber belgeleri hakkında şunları yazdı: "Uber yasaları çiğnedi ve politikacılara gizlice lobi yaptı. 2013-2017 arasında yeni pazarlara açılmak için agresif bir kampanya yürüttü."

    REKLAM
     Macron 'Uber' baskı altında
    Macron 'Uber' baskı altında Haberi Görüntüle

    "İŞİNİ YAPTI"

    Küçük ve Orta Ölçekli Şirketler Bakanı Olivia Gregoire, parlamentoya, Macron'un işini yaptığını söyledi. Gregoire "Uber ile konuştu. Ama aynı zamanda Netflix ile de konuştu. AirBnB, Tesla... Neden? Çünkü o şirketler bugünün ekonomisinin merkezinde yer alıyor." dedi.

    Uber, Guardian ve Le Monde raporlarına, "Geçmişteki davranışlarımız için mazeret sunmayacağız, bu günümüz değerleriyle açıkça uyumlu olmayan bir tutum." sözleriyle yanıt verdi.

    *Haberin görseli Associated Press tarafından servis edilmiştir.

    ÖNERİLEN VİDEO
    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ