• Canlı Yayın
  • 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlık ve Spor Bayramı kutlu olsun
Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Alman manken Gina-Lisa Lohfink'in iki erkek hakkında sahte tecavüz suçlaması yapma iddiasından 20 bin euro (yaklaşık 60 bin lira) para cezasına çarptırılması ülkede yoğun bir tartışma başlattı.

Lohfink’in 2012’de iki erkekle cinsel ilişkiye girdiği ve “Hayır” dediğini gösteren görüntüler internete düştü. Lohfink olayın tecavüz olduğunu iddia ederken, iki erkek bu suçlamadan aklandı ve bu kez Lohfink yalan ifade vermekle suçlandı.

Mankenin yaşadıkları geçen günlerde Almanya’daki tecavüz yasalarının değişmesinde kısmen etkili oldu.

Savcı Corinna Goegge “Lohfink bir cinsel suç kurbanı değildi. Yalan söyledi ve soruşturmacıları kasten yanlış yönlendirdi” dedi.
Ancak Lohfink tecavüze uğradığı iddiasında ısrar etti.

Mahkemeyse cinsel ilişkinin Lohfink’in rızasıyla olduğuna ve mankenin ilişkinin filme alınmasına “Hayır” dediğine karar verdi.
Lohfink son ifadesinde, “Buraya meşhur olmaya gelmedim. İlişkinin de filme alınmasını da kabul etmedim” dedi.

Lohfink’in avukatı hükmü “skandal” diye nitelerken, müvekkiliyle kararı temyiz etmeyi görüşeceğini belirtti.

Tecavüzle suçlanan iki erkekten biri, cinsel ilişki içerikli görüntüleri dağıttığı suçlamasını kabul etti. Dava Alman medyasında da geniş yer buldu.

Bild gazetesi kararın Lohfink için “acı bir darbe” olduğunu yazarken, Die Zeit dava “tecavüz suçlaması söz konusu olduğunda insanlara ne kadar saygısızca davrandığımızı gösterdi” dedi. (BBC Türkçe)