Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Hayati ARIGAN / GAZETE HABERTÜRK

Hülya Koçyiğit- Selim Soydan çiftinin başı, Moldovalı hizmetçileriyle dertte. İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvuran Vladimir Sırf ve eşi Nadejda Sırf, Selim Soydan’a bin TL’lik tazminat davası açtı. Çift, dilekçelerinde 625 bin TL alacakları olduğu iddiasıyla icra takibi başlattıklarını ancak bunun Soydan’ın itirazı üzerine durdurulduğunu da öne sürdü.

Yıllık izin dahil hafta sonu ve bayram izinlerini kullanmadıklarını ancak mesai ücreti alamadıklarını öne süren hizmetçi karı-koca, oturma ve çalışma izni almalarının engellendiğini ve kaçak çalışmak zorunda kaldıklarını iddia etti. Sigorta primlerinin ödenmediğini, bin 500 dolar olan maaşlarına zam istedikleri için de işten çıkarıldıklarını savunan Moldovalı çift, Soydan’ın mal varlığına tedbir konulmasını talep etti.

KENDİ DİLİNDE KÜFÜR ETTİ

Avukatı aracılığıyla mahkemeye cevap dilekçesi veren Selim Soydan ise Moldovalı çiftin iddialarını reddetti. Yılın 4 ayını Londra’da, 2 ayını ise Bodrum’da geçirdiklerini söyleyen Soydan, ‘izin kullanmadık’ iddiasının asılsız olduğunu, pasaportlarının incelenmesi halinde ülkelerine gidip geldiklerinin anlaşılacağını vurguladı.

Günde sadece 6 saat çalışan çifte sağlık sorunları ve ev yaptırdıkları gerekçesiyle 30 bin dolar borç bile verdiğini savunan Soydan, Nadejda Sırf’ın Hülya Koçyiğit’e agresif tavırlarla sözlü tacizlerde bulunduğunu, hatta kendi dilinde küfür ve hakaret ettiğini iddia etti. Dilekçede ayrıca hizmetçi çiftin yetişkin kızlarının, evin havuzuna birkaç kez çıplak girdiği ve son dönemde bazı mücevher ve kıyafetlerde eksiklik olduğu kaydedildi.

CAN GÜVENLİĞİ KORKUSU

Son dönemde evlerine gelmeye başlayan bazı Moldovalıların aralarında gizli konuşmalar yaptığının anlatıldığı dilekçede Soydan ve Koçyiğit’in ‘hırsızlık’ ve can güvenliklerine ilişkin tedirginlik yaşadığı vurgulandı. Dava, tanıkların dinlenmesi için ertelendi.

BAKMADAN GEÇME