Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Neziha KARTAL / HABERTÜRK MAGAZİN

Mustafa Ceceli ‘Aşk İçin Gelmişiz’ adlı albümünden sonra, İslami pop şarkıcısı Maher Zain’in ‘One’ albümünde yer alan ‘O Sensin ki’ şarkısına düet yaptı. İkiliyle buluşup ortaklıklarını konuştuk...

Düet fikri nasıl ortaya çıktı?

Mustafa Ceceli: Maher’le eskiye dayanan bir dostluğumuz var. Onu şarkıcı olarak takip ediyordum. Daha önce aranjör olarak kendisiyle çalışma imkânım olmuştu. ‘Neredesin’ şarkısını beraber söyledik. Maher’in Facebook’ta 28 milyon takipçisi var. Benim de 4 milyon. Çok ciddi bir rakam. Bununla beraber çok fazla ortak noktamız var. Müziğe ve hayata bakışımız aynı. “Neden bunu farklı bir ortama taşımayalım?” dedik. Sonra düet yapma fikri oluştu. Düet için şarkı ararken ‘O Sensin ki’ geldi. Aradığımızı bulunca hemen işe koyulduk ve 2 günde 1 milyon dinleyiciye ulaştı.

‘MAHER BENİM MÜZİKAL İKİZİM’ 

Ortak noktalarınız neler?

M.C.: O, piyano ve gitar çalıyor ben de birçok enstrüman çalıyorum. İkimiz de aranjörüz ve müzikal olarak kafa yapılarımız çok yakın. Onu ilk dinlediğimde çalışmak istemiştim. Kültürel olarak da çok benziyoruz. İkimiz de boks yapmayı seviyoruz. Karşılıklı hiç maç yapmadık ama yapmak isteriz. Kardeş gibiyiz. Lara Fabian’da da böyle olmuştu, kendisi bana “Sen benim müzikal ruh eşimsin” demişti. Maher de benim müzikal ikizim.

Türkiye’ye ilginiz ne zaman başladı?

Maher Zain: Çok uzun zaman önce İsveç’te. Türkiye çok cazip bir tatil yeri. Çok fazla insan buraya tatile geliyor. Özellikle Antalya, Alanya ve İstanbul hakkında çok şey duymuştum. İlk defa 2010 yılında geldim. İlk zamanlar kendimi turist gibi hissediyordum. Şimdiyse evimde gibiyim.

İslami müziğe ilginiz ne zaman başladı peki?

M.Z.: Hayata dair sorularım vardı. Hep, “Biz niye varız, hayat niye var?” diye düşünüyordum. Lübnan’da doğup mülteci olarak İsveç’e gitmiş ve orada büyümüş biriyim. 6 ay Amerika’da kaldıktan sonra geri dönüşümde birçok şey yaşadım. Arkadaşlarımın davetiyle gittiğim camide aradığım cevapları buldum. Sonrasında da İslami müzik yapmaya başladım.

Sadece dini müzik mi yapıyorsunuz?

M.Z.: İslam sadece camilerde ve ramazanda yaşanacak bir şey veya Kuran-ı Kerim okumak değil. Bir yaşam tarzı. Aşk, İslam’ın bir parçasıdır. Aşk, insanlık ve barış hakkında şarkılar söylüyorum. Karıma 2 aşk şarkısı yaptım. Benim için bütün bunlar İslami bir mesajdır.

‘HERKESE AYNI MESAFEDEYİM’

Mustafa Bey sizin için “Muhafazakârların popçusu” diyenler var. Bu yorumlar hakkında ne düşünüyorsunuz?

M.C.: Bu benzetmeyi yanlış buluyorum. Muhafazakârların popçusu değilim. Herkes için şarkılar söylüyorum. Şarkılarımı herkes dinliyor. Kişinin muhafazakâr olup olmaması müzikal zevkinin oluşmasında tam bir etken değil. Beni dinleyen çok farklı kesimden insan var. Bunu bire bir iletişime girdiğim insanlardan anlıyorum.

Muhafazakâr çevrenin sizi daha çok benimsediği bir gerçek. Bunun sebebi nedir?

M.C.: 2003 yılında Hacca gitmiş olmam, bunu saklamamam, sosyal medyada bununla ilgili ve tasavvufi mesajlar paylaşmam böyle bir algı yaratmış olabilir. Din, bireyi ilgilendirir. Elbette insanlar kendine yakın olanları daha çok seviyor. Ama ben herkese aynı mesafedeyim. Müziğimi her kim isterse dinleyebilir. Çünkü içinde siyasi mesaj yoktur. Ben aşk şarkıları söylüyorum. Benim işim aşk.

Türk yemeklerini çok sevdiğini söyleyen Maher Zain, Boğaz manzarasına da hayran olduğunu belirtiyor. 

‘İlk kez kendi şarkımı söyleyeceğim’

Yeni bir pop albümü ne zaman gelecek?

Mustafa Ceceli: Beşinci solo albümümün çalışmalarına başladık. Tamamıyla pop. 2017’de çıkacak.

Yeniden pop şarkılara dönerken zorlandınız mı?

M.C.: Ben çok çabuk adapte olurum. Kendime sınır veya limit koymuyorum. ‘Aşkım Benim’ şarkısına klip çekince, popa dönüşüm zaten hızlı oldu. Bu yüzden bir zorluk olmadı. Bol sürprizli bir albüm olacak.

Yeni albümünüzde kimlerle çalışıyorsunuz?

M.C.: İrem Derici’yle bir düetimiz olacak. Söz-müzik Sinan Akçıl’a ait. Hareketli şarkılarımız, Sezen Aksu şarkıları ve ilk bestesi çıkacak olan genç arkadaşlarımız var. İlk defa kendi bestemi albüme koyacağım. 40 küsur şarkıdan sonra ilk kez kendi şarkımı söyleyeceğim. Albümün en haraketli şarkısı benimki olacak. 2017 yılının düğün şarkıları hazır, evleneceklere duyrulur.

BAKMADAN GEÇME