Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Sağlık 'Mide asidi önleyici ilaç, Kovid-19'a yakanlanma riskini artırabilir' uyarısı

    Mide asidi önleyici ilaçların, Covid-19'a yakanlanma riskini artırabileceği belirlendi. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi, Geriatri Uzmanı Prof. Dr. Mehmet İlkin Naharcı, asit önleyici mide ilaçları ve Covid-19 riskine ilişkin açıklamalarda bulundu.

    Asit önleyici mide ilaçlarının, mide-bağırsak ülseri ve reflü tedavisinde, ağrı kesici ilişkili bağırsak çeperi hasarının önlenmesinde kullanıldığını anlatan Naharcı, "Ayrıca, helikobakter pylori (ülser-gastrik mikrobu) bakterisinin tedavi şemasında bulunmaktadır." bilgisini verdi.

     Profesör korona aşısına denek olacak!
    Profesör korona aşısına denek olacak! Haberi Görüntüle

    Naharcı, bu ilaçların toplumda kullanılma oranının yüksek olduğunu belirterek, kişide kemik kırıklarını artırabileceği, böbrek yetmezliği ile ilişkili olabileceği, vitamin B12 ve magnezyum emilimini azaltılabileceği, mide ve bağırsaklarda enfeksiyonlara zemin hazırlayabileceğine dair bilimsel yayınlar bulunduğunu söyledi.

    REKLAM

    Prof. Dr. Naharcı, "Bu ilaçlar, özellikle mide asit miktarını azaltarak, bağırsaklarda bakteriyel ve viral enfeksiyon riskini artırıyor, bağırsak sistemine geçen mikropların da önce bağırsakta ve sonra da akciğer ve zatürre gibi diğer organlara yayılarak enfeksiyon yaptığı öngörülüyor" ifadelerini kullandı.

     Prof. Dr. Mehmet Ceyhan uyardı!
    Prof. Dr. Mehmet Ceyhan uyardı! Haberi Görüntüle

    "ARAŞTIRMAYA 50 BİNİN ÜZERİNDE KİŞİ KATILDI"

    Uluslarası tıp dergisinde bu ilaçların, Covid-19 salgınındaki etkisine yönelik de yeni bir araştırma sonuçlarının yayımlandığını dile getiren Naharcı, "Ağustos 2020'de American Journal of Gastroenterology Dergisi'nde yayımlanan bir araştırmada, toplumda yaşayan bireylerde asit önleyici ilaç kullanımının, Covid-19'a yakalanma riskiyle ilişkisi değerlendirildi" diye konuştu.

    Prof. Dr. Naharcı, araştırmaya, 50 binin üzerinde kişinin katıldığını belirterek, şunları söyledi: "Çalışma ile günde tek doz 'asit önleyici ilaç' kullanımı, Covid-19 riskini iki katın üzerinde artırırken, iki doz kullananlarda bu riskin dört kata yakın arttığı gözlemlendi. Sonuçlar, bu ilaçların kullanımının Covid-19'a yakalanma riskiyle bağlantılı olabileceğine işaret etmektedir."

    Naharci, bu ilaçların mutlaka hekim bilgisi ile kullanılması gerektiğine işaret ederek, "Bu nedenle sadece tespit edilmiş tıbbi bir neden varsa hekim kontrolünde ve en düşük etkin dozda kullanılmalarının gerekli olduğu araştırmacılar tarafından ifade edildi" dedi.

     Prof. Dr. Mehmet Ceyhan açıkladı! En çok o yaş grubu bulaştırıyor
    Prof. Dr. Mehmet Ceyhan açıkladı! En çok o yaş grubu bulaştırıyor Haberi Görüntüle
     Evcil hayvan sahiplerine uyarı! Wuhan'dan açıklama
    Evcil hayvan sahiplerine uyarı! Wuhan'dan açıklama Haberi Görüntüle
     DSÖ'den flaş koronavirüs açıklaması!
    DSÖ'den flaş koronavirüs açıklaması! Haberi Görüntüle
     O anları anlattı: Ölen hastaların son anlarını gördüm, korkunçtu
    O anları anlattı: Ölen hastaların son anlarını gördüm, korkunçtu Haberi Görüntüle
    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ