Norm Ender kimdir, nereli ve kaç yaşında? Şeklindeki sorular merak konusu oldu. 2 yıllık aradan sonra rap piyasasına hızlı bir giriş yapan Norm Ender, "Mekanın Sahibi" adlı parçasını Youtube kanalında yayınlandı. Norm Ender sahne adıyla bilinen Ender Eroğlu hakkında bilgiler haberimizde...

NORM ENDER KİMDİR, NERELİ VE KAÇ YAŞINDA?

Norm Ender lakabıyla bilinen Ender Eroğlu 25 Mart 1985 yılında İzmir Bornova'da dünyaya gelmiş Türk rap müzisyenidir.

10 yaşlarında Cartel müzik grubu sayesinde rap müziği ile tanışan Ender, sürekli olarak kavga içerisinde geçen eğitim hayatı nedeniyle lisede eğitimine son verdi. 2001 yılında yazdığı rap şarkılarının arkadaş çevresi tarafından sevilmesi nedeniyle rap yapmaya başladı. atv televizyon kanalında 2004 yılında yayınlanan Akademi Türkiye müzik yarışması programına katıldı.

İzmir'in özellikle Bornova ilçesinde birçok diskoda rap şarkıları söyleyen Ender, İstanbul iline Akademi Türkiye müzik yarışmasına fon müziği yapmak üzere çağrıldı. Yarışmadan pop müzik okuması da istenince, kavga ederek ayrılan Ender, tekrar İzmir iline geri döndü. Daha sonra Akademi Türkiye programına kızdığı için Rap Dersi isimli bir rap parçası yazmıştır. Ayrıca Oktay Kaynarca'nın sunduğu Herşey Dahil isimli programda konuyla ilgili yorum içeren En Çekici Manken adlı bir rap parçası söylemiştir. Bu esnada Erman Altınoğlu ile grup olarak çalışıyordu. Bu nedenle Ender & Erman veya Erman & Ender olarak tanınıyorlardı. Eksik Etek parçasını sözlerinde de bu adı kullandılar. Vatani görevi olan askerlik hizmetini yerine getirmesinin ardından Ender, 2010 yılında İçinde Patlar isimli solo bir rap albümü yapmış ve albümde bulunan Çıktık yine yollara parçasına klip çekmiştir. 2012 yılında ise yeni bir albüm çıkartacağını açıklamıştır. Albümü ile ilgili tanıtma çalışmaları kapsamında İzmir, Diyarbakır ve Ankara illerinde konserler vermiştir. Tek olarak çalışması ile birlikte Norm Ender takma adıyla anılmaya başlandı.

Norm Ender, küfür içeren Eksik Etek şarkısıyla, özellikle sosyal medyada tanınmıştır. Bu şarkısı bir gün içerisinde 2,5 milyon, 1 ayda ise 40 milyon kişi tarafından dinlenmiştir. Bu nedenle Ender, 2006 yılında YouTube'da en çok dinlenenler arasında 17. sırada yer almıştır.

Norm Ender ilk albümünü çıkarmasının ardından, pek çok televizyon kanalında kendisiyle röportajlar yapılmıştır.

Rap müziğe 5 yıllık bir ara veren Ender, 2016'da yeni albümünün EMI-Universal Müzik Türkiye etiketi ile çıkacağını açıklamıştır.

Albüm ismi Aura olarak açıklandı.

Albüm İTunes'de ön satışa çıkmıştır.

Albüm 3 Şubatta tüm platformlarda satışa sunulacaktır.