Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
İHA

Pendik'te, dün lise öğrencisi Helin Palandöken'i av tüfeği ile öldürüp iki öğrenciyi de yaralayan Mustafa Y. (21), "tasarlayarak öldürme ve iki kişiyi yaralama" suçlarından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Mustafa Y., çıkarıldığı mahkemece "tasarlayarak öldürmek" suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Savcılık sorgusunda susma hakkını kullandığı öğrenilen şüpheli Mustafa Yetgin'in, mahkemedeki sorgusunda, "Olayın hala şoku altındayım. Neyi nasıl anlatmam gerektiğini bilemediğim için şu ana kadar ifade veremedim. Helin Palandöken ve o esnada yanında bulunan kişilere av tüfeği ile ateş ettiğimi kabul ediyorum" şeklinde ifade verdiği öğrenildi.

SAVCILIK SORGUSUNDA SUSMA HAKKINI KULLANDI

İHA'nın haberine göre, Pendik'te Güzelyalı tren istasyonunda pompalı tüfekle ateş ederek 17 yaşındaki lise öğrencisi Helin Palandöken'in ölümüne, 17 yaşındaki Celal Y. ve 18 yaşındaki Deniz M.'nin yaralanmasına neden olduğu öne sürülen 21 yaşındaki Mustafa Yetgin, emniyet işlemlerinin ardından bugün öğle saatlerinde İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'na sevk edildi. Savcılık sorgusunda susma hakkını kullandığı öğrenilen şüpheli Yetgin, tutuklanması talebiyle nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edildi.

'HELİN PALANDÖKEN VE YANINDAKİLERE AV TÜFEĞİ İLE ATEŞ ETTİĞİMİ KABUL EDİYORUM'

Yetgin'in nöbetçi mahkemedeki sorgusunda, "Ben üzerime atılı suçlamayı anladım. Olayın hala şoku altındayım. Neyi nasıl anlatmam gerektiğini bilemediğim için şu ana kadar ifade veremedim. Helin Palandöken ve o esnada yanında bulunan kişilere av tüfeği ile ateş ettiğimi kabul ediyorum. Bu av tüfeğini internetten satın almıştım. Ateş ettikten sonra da olay yerinden kaçtım. Sonrasında ne olduğunu ve ne yaptığımı hatırlamıyorum. Kafam çok karışık. Şu an söylediklerimden fazla bir şey anlatabilecek durumda değilim" şeklinde ifade verdiği öğrenildi.

Mahkeme, şüphelinin, "Tasarlayarak adam öldürme" suçundan tutuklanmasına karar verdi.

OKULDAKİ DEHŞETİ ÖĞRENCİLER ANLATTI

İHA'nın haberine göre, Pendik'te okul önünde yaşanan dehşet anlarını görgü şahidi öğrenciler anlattı. Bir öğrencinin saldırganın Helin Palandöken'e ateş açma anını anlatırken söyledikleri kan dondurdu.

Pendik'te okul çıkışında Helin Palandöken isimli genç kızı öldürerek, iki kişiyi yaralayan saldırganın, saldırıyı nasıl gerçekleştirdiği ile ilgili detaylar ortaya çıktı. Helin Palandöken ile aynı okulda okuyan öğrenciler , katledilen genç kızın cenazesine katılmak için geldikleri Aydınlı Cemevi'nde saldırının detaylarını anlattı.

Bir öğrenci, "Merdivenden iniyorduk. Patlama sesi duyduk. Torpil sandık. Sonra baktım. Helin gözlerini kapatmış, "Yapma" diyordu. Şahıs Helin'in karnına ateş açtı. Cemil de yaralandı. Daha sonra havaya ateş açtı" dedi. Başka bir öğrenci de," Silah sesi duydum. İlk Cemil'e sıktı. Ondan sonra Helin'e ateş açtı. Yere düştüğünü gördüm" dedi.

CENAZEDE GERGİNLİK

17 yaşındaki Helin Palandöken'in cenazesi, İstanbul'da defnedildi.

Palandöken için Tuzla'daki Cem Kültür Vakfı'nda cenaze töreni düzenlendi.  Burada kılınan cenaze namazının ardından helallik istendi. Daha sonra Helin Palandöken'in sınıf arkadaşları tarafından okunan bildiride, kadın cinayetlerine son verilmesi talep edildi.Cenaze, daha sonra kadınların omuzlarında cemevinin karşısındaki Aydınlı Mezarlığı'na taşındı. Helin Palandöken'in cenazesi, 5 yıl önce trafik kazasında ölen annesi Saadet Palandöken'in yanında toprağa verildi.

Bu arada, cenaze taşınırken yoldan geçen bir sürücüye "Acelem var, müsaade etseniz" demesi üzerine tepki gösterildi. Bu sırada yaşanan tartışma, bir kişinin havaya ateş açmasıyla sona erdi.