Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması

Türk Hava Kurumu (THK) Genel Başkanı Osman Yıldırım, kurumun Türkiye’nin bir havacılık eğitimi ile hava araçlarının üretildiği ve bakımlarının yapıldığı bir merkez olması için çalışmalarını sürdürdüğünü belirterek şöyle konuştu:
“Türkiye’nin dünya çapında bir havacılık eğitim merkezi olması için özel havacılık üniversitesi olan Türk Hava Kurumu Üniversitesi’ni kurduk. Dünyadaki 37 üniversiteden birisi Türkiye’de kuruldu.

Bu üniversite 2011-2012’de eğitime başladı. Üniversitenin önderliğinde THK’nın uçak fabrikası kurma çalışması da başlatıldı. Şu anda uçak fabrikasının faaliyete geçirilmesi için çalışmalar devam ediyor ve muhtemelen haziran ayında açılışı yapılacak. İnşallah 2013’te deneme uçuşlarına başlayarak 2014’te üretime başlayacağız. Bu fabrikada üretilecek uçaklarla Türk havacılığına çok önemli hizmetler sunacağız. Başlangıçta 2 ve 4 kişilik uçaklar. Takiben bunların denize ve göle inen amfibik olanlarını üreteceğiz. Devamında da 10 ve 20 yolcu taşıyacak büyüklükteki uçakları üreteceğiz.

‘Kabiliyetimiz var’
Temel hedefimiz 2023 yılında ülkemizin imkanlarını kullanarak üreteceğimiz uzay gemisi ile uzaya gitmektir. Bunu da yapacak imkan, kabiliyet ve kudrete sahibiz. Türk milletinin çalışarak yapamayacağı hiçbir şey yoktur. Hele de arkasında ülkenin desteği varsa.”

AA

BAKMADAN GEÇME