Özlem YILMAZ (AHT)

Yapılan bir araştırmaya göre, Türkiye hane halkı internet kullanımında yüzde 49’luk oran ile Avrupa Birliği üyesi ülkelerin gerisinde kalıyor. AB’de en yüksek internet kullanım oranı ise, yüzde 95 ile Hollanda’da bulunurken, bu ülkeyi yüzde 94’le Lüksemburg, yüzde 93’le Danimarka ve İsveç izliyor. Avrupa’nın en gelişmiş ekonomilerinden Almanya ve İngiltere’de söz konusu oran yüzde 88 olarak gerçekleşirken, Fransa’da yüzde 82 seviyesinde bulunuyor. Peki internet kullanımında neden AB üyesi ülkelerin gerisindeyiz? 

'Türkiye’de internet pahalı'
İnternet Teknolojileri Derneği Başkanı ve Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Mustafa AKGÜL:


Yıllardır bu durum böyle. Kurumsal yapılanma eksik, rekabette ciddi sorunlar var. İnsan gücü planlaması yok. Bu konuda ciddi biraraştırma yok. İnternetin aylık masrafı oldukça yüksek, ülkemizde internet oldukça pahalı. Hâlâ Türkiye, internet fiyat sepeti sıralamasında 160 ülke arasında 60’ıncı. Avrupa ülkeleri arasında ise sondan 2’nci ve 3’üncüyüz. Ülkemizde sabit internet de pahalı, cep telefonlarında kullandığımız internet paketleri de pahalı. İnternet kullanımı için bir strateji geliştirmek lazım.

'Çok geride değiliz'
Eski Meclis Bilişim ve İnternet Araştırma Komisyonu Başkanı, Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Necdet Ünüvar:


AB üyesi ülkelerin gerisindeyiz, ancak çok gerisinde değiliz. Avrupa bizden çok daha önce bu işlere ağırlık verdi. Bu nedenle bizden öndeler. Ancak Türkiye’de de internet aboneliği 5 yılda 5 kat arttı. Eskiden 2013 yılına kadar mobil hatlar çok fazla gündeme getirilmiyordu. Sabit telefon hattıyla internete bağlılık dayanak teşkil ediyordu. Ancak şimdi öyle değil. Şimdi mobil kullanımçok daha arttı. Bir de Türkiye’de aylık internet kullanan aboneler var, interneti kullanıyor bırakıyor, bunlar istatistiki veri olarak değer kazanmıyor.

'Muhafazakâr bakış da etkiliyor'
Alternatif Bilişim Derneği Başkanı Ali Rıza KELEŞ:


Türkiye’de sayısal uçurum çok derin. Çünkü internet belli merkezlerde çok yoğun ama bu merkezlerin dışına çıktığınızda kullanımı hem nicelik, hem de nitelik olarak düşüyor. İnsanların internetten veya web’den anladıkları sadece Facebook gibi ağları kullanmak oluyor. Biz internete genelde korkarak yaklaşıyoruz, muhafazakâr bakış da internet kullanımını etkiliyor. ‘Başımıza birçok şey gelebilir’ diye sokağa çıkmamazlık yapamazsınız. İnternette de riskler var, ama kendinizi koruma yöntemlerini öğrenmek gerekiyor.

'İçerik, fiber ve güven eksikliği söz konusu'
Tüm İnternet Derneği Başkanı Füsun Sarp NEBİL:


Bu konuda 3 temel sorun var: ‘İçerik, fiber ve güven eksikliği’. Öncelikle ‘Türkçe içerik eksikliği’ sorunumuz var. İkinci önemli sorun, fiber yatırım yapılamaması. Hem İstanbul, hem de Ankara’da son 3 yıldır belediyelerden fiber döşeme için izin çıkmıyor. Fiber artmadığı sürecede kullanım artmıyor. Son problem ise, Anadolu’nun çeşitli yerlerinde yaptığım konuşmalardan aldığım izlenim; ailelerde internetten korku var.

'Yeni nesil yoğun kullanıyor'
İnternet Geliştirme Kurulu Başkanı Serhat ÖZEREN:


Sebeplerden en önemlisi şu anda ülkemizde 50 yaş üstü vatandaşlarımızın bilişim okur yazarlığı konusunda oldukça düşük noktada oluşu. Ülkemizde internetin yaygınlaşması son onyılda olduğu için belirli bir nesilde internet kullanımı ve bilinci oldukça düşük kaldı. Ama yeni nesilde çok yoğun bir internet kullanımı olduğunu görebiliyoruz ve bu da bizi mutlu ediyor.

'Mobil internette epey ilerideyiz'
Bilgi Üniversitesi Bilişim ve Teknoloji Hukuku Enstitüsü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Leyla KESER:


İnternet kullanım oranıyüzde 49 denince, bu kapsama mobil internet giriyor mu,hangi segmentler kullanılmış, onu bilmek lazım. Çünkü mobil internet kullanımında Türkiye epey ileride. Büyük ihtimalle yapılan bu araştırma, evde sabit internet kullanım oranıdır. Dünyanın her yerinde zaten bu oran düşüktür. Mobil internet kullanımı her geçen gün artıyor ve bunu sabite oranladığınızda daha yüksek bir oranla karşımızda yer alıyor.

BAKMADAN GEÇME