Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Sağlık Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan: Türkiye 50 milyon kişinin iki doz aşılanmasıyla rahat nefes alacak
    Sesli Dinle
    0:00 / 0:00

    Prof. Dr. İlhan, Türkiye'de Covid-19'a karşı toplumsal bağışıklığın sağlanması hedefiyle yürütülen aşılama çalışmaları ve 1 Temmuz'dan itibaren atılacak yeni normalleşme adımları hakkında açıklamada bulundu.

    Mustafa Necmi İlhan, dün itibarıyla 14,5 milyondan fazla kişinin iki doz, 29 milyondan fazla kişinin de tek doz aşısını olduğunu anımsatarak, vaka sayılarında da yaklaşık 15-20 gündür, 5-6 bin bandında ilerlendiğine dikkati çekti.

    Türkiye'nin aşılama hedefinin, 50 milyonu geçmek yönünde olduğunu belirten İlhan, "Bu açıdan aşılamada iyi bir noktaya doğru gidiyoruz. Yeni dönemde salgınla mücadelemiz, bireysel önlemler ve hızlı aşılama ile ilerleyecek" diye konuştu.

    REKLAM

    İKİ DOZ AŞISINI OLANLAR AÇIK HAVADA, MESAFE KURALINA UYARAK MASKESİZ OTURABİLİR"

    "Maske takmaya devam edecek miyiz?" sorusunu sıklıkla aldıklarını kaydeden İlhan, şu değerlendirmede bulundu: "İki doz aşısını olan vatandaşlar, çevrelerinde aşısız kimse yoksa, açık alandalarsa, aralarında en az 2 metre fiziksel mesafe bırakmak kaydıyla elbette maskesiz bir şekilde oturup sohbet edebilirler. Buna parklarda, bahçelerde, kırsal bölgelerde zaten şahit oluyoruz. Açık havada maskesiz bir şekilde aşılı vatandaşımız yürüyüşünü yapabilir ancak postane, banka, alışveriş merkezi, sinema salonu gibi kalabalık yerlere girdiğinde maskesini takması gerekecek."

    "TEMİZ HAVA COVID-19 BULAŞMA İHTİMALİNİ KESİN OLARAK AZALTIYOR"

    Güney Kore, Japonya gibi ülkelerde insanların hastalıklar ve hava kirliliğine karşı bilinçlendiğine, gereken tüm durumlarda maske takmayı alışkanlık haline getirdiğine işaret eden Prof. Dr. İlhan, Türkiye'de de böyle bir bilincin oluşmasının önemli olduğunu vurguladı.

    Prof. Dr. İlhan, ortamları sık havalandırmanın, bireysel temizliğin, el hijyenine dikkat etmenin önemini koruduğunun altını çizerek, "Toplu taşımada açık camla seyahat ediliyorsa, iş yerinde, restoranlarda açık camla oturuluyorsa, yani dışarıdan temiz hava alınıyorsa, Covid-19 bulaşma ihtimali kesin olarak azalıyor. Burada temiz hava önemli, klimadan bahsetmiyoruz" ifadelerini kullandı.

    "AY SONUNA KADAR 18 YAŞ ÜZERİ HER BİREY İÇİN İSTEDİĞİ AŞIYA ERİŞİM İMKANI OLACAK"

    Aşılamada yaş oranının 25'e indiğini anımsatan İlhan, "Ay sonuna kadar 18 yaş üzeri her birey için her yerde, istediği aşıya erişim imkanı olacak. Bu çok önemli bir gelişme" dedi.

    REKLAM

    Prof. Dr. İlhan, şu an sırası gelen tüm vatandaşların bir an önce aşısını olması, fiziksel mesafe ve kişisel hijyen önlemlerine dikkat etmesi gerektiğine vurgu yaparak, "Şu an itibarıyla sadece tek doz aşı olanların iki doza tamamlanması bile 30 milyon vatandaşımızın aşı olması anlamına gelir ki bu da iyi bir noktaya gittiğimizin en önemli göstergelerinden. 50 milyon vatandaşımızın bilfiil aşılı olduğunu gördüğümüz gün, kendimizi rahat hissettiğimiz gündür" açıklamasında bulundu.

    AŞILAMA SAYESİNDE VİRÜS SAÇILIMI VE BULAŞ AZALACAK

    İlhan, tüm bu olumlu tabloya rağmen, dünyada Covid-19 salgını bitmeden, Türkiye gibi dünyanın tam merkezinde olan, iş insanlarının çok seyahat ettiği ve hareketliliğin fazla olduğu bir ülkede salgının bitmesinin çok mümkün olmadığının altını çizdi.

    Aşılama ne kadar artarsa, salgınla mücadelede o kadar avantaj sağlanabileceğini vurgulayan İlhan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Aşılama sayesinde virüs bulaşsa bile kişinin hastalanma, ağır hasta olma ihtimali çok düşük olacak. Vefat ihtimali çok daha azalacak. Ayrıca kişi, enfekte olsa dahi hastalığın ağırlığı düşük olacağı için çevreye virüs saçılımı da daha az olacak. Bu da bulaşı azaltacak.

    Örneğin, ben aşılıyken bu hastalığı geçiriyorum, yanımdaki kişi de aşılı, o zaman ben hafif geçirdiğim için yanımdaki belki hiç hastalık geçirmeyebilir. Bu şekilde çevremdeki aşılanan kişi sayısı arttıkça, hastalık da bulaşacak kimse bulamadığı için kaybolacak."

    REKLAM

    "VAKALARDA TEDRİCİ ARTIŞ YAŞANIP YAŞANMADIĞININ TAKİBİ ÖNEMLİ"

    Sokağa çıkma kısıtlamalarının 1 Temmuz'dan itibaren kalkmasıyla vaka sayılarında da artış yaşanabileceğini dile getiren İlhan, ama bunun hangi oranda ve ne kadar sürede olacağının dikkate alınması gerektiğini aktardı.

    Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, "Kısıtlamaların kalkmasının ardından vakalarda tedrici bir artış yaşanıp yaşanmadığının ve sebeplerinin takip edilmesi önem taşıyor. Sınırlı bir bölgede mi kalıyor, düğün, cenaze gibi bir sebebi mi var, yoksa ülke genelinde mutant virüsten kaynaklı bir artış mı var, ona göre devletimiz de gerekli değerlendirmeleri yapar" diye konuştu.

    Mücadelede iyi bir noktada olunmasına rağmen tehlikenin henüz geçmediğini anlatan İlhan, vatandaşların bireysel tedbirlerden taviz vermemesi gerektiğini kaydetti.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ