Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Çocukluk çağı yaşamın en hassas dönemlerinden birisidir. Bu dönemde maruz kalınan dış etmenler ve genetik faktörler çocukluk çağı kanserlerine zemin hazırlıyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Armağan Oğuz, çocukluk dönemi kanserleri ile ilgili bilinmesi gerekenleri anlattı.

“TEŞHİS VE TEDAVİDE GECİKMELER GÖZLENEBİLİR"

Çocukluk çağı kanserleri, tüm kanserler içinde önemli bir paya sahip olan ve doğumdan ergenliğe kadar her yaşta görülebilen çok ciddi durumlardır. Ayrıca, diğer çocukluk çağı hastalıkları ile karışabilecek semptomlar göstermesi nedeniyle teşhis ve tedavisinin gecikmesi de olasıdır. Bu nedenle “1-7 Nisan Kanser Haftası” içerisinde çocukluk çağı kanserleriyle de ilgili farkındalığının arttırılması amaçlanmıştır.

Çocuklarda kanserler yetişkinlere göre seyrek olup her yıl bir milyon çocuktan yaklaşık 150 kadarına kanser teşhisi konulmaktadır. Ülkemizde her yıl yaklaşık 2500-3000 yeni vaka ile karşılaşılmaktadır. Çocukluk çağında en sık görülen kanserler sırasıyla lösemiler, lenfomalar ve beyin tümörleridir.

ERKEN TEŞHİS İÇİN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Çocuklarda ani gelişen, olağan gelmeyen ve süreklilik gösteren bir takım belirti ve bulgular konusunda dikkatli olmak gerekebilir. Bu tür belirtilerin varlığı her zaman kanseri işaret etmese de erken teşhis için uyarıcıdır.

*Diyet yapmaksızın son 6 ayda yüzde 10 üzerinde kilo kaybı
*Ciltte yaygın morluk ve çürükler
*Uzun süreli açıklanamayan halsizlik
*Lenf bezlerinde önemli düzeyde büyüme (özellikle koltuk altı ve kasıklarda)
*Uykudan uyandıran, sabahları daha belirgin olan baş ağrıları
*Gözde beyaz parlaklık olması
*Ani görme kaybı, şaşılık
*Ateşsiz nöbet geçirme
*Dengesizlik
*Ciltte belirgin solukluk
*İdrarda kırmızı renk değişikliği(kanama),
*Burun ve diş eti kanaması
*Herhangi bir sebeple açıklanamayan ani kusma ve bulantı
*Belde veya diğer eklemlerde uzun süreli şişlik ve ağrılar
*Boyun, karın, kol ve bacaklarda ele gelen şişlik ve sürekli ağrı
*Düşmeyen uzun süreli yüksek ateş
gibi şikayetler başka bir neden ile ilişkilendirilemediği taktirde kanser için tetkik edilmesi gerekir.

“ÇOCUĞUNUZA BANYO YAPTIRIRKEN ONU İYİ GÖZLEMLEYİN”

Erken tanı ve doğru tedavi uygulamaları ile kanserli çocukların yüzde 70’i tam olarak iyileşebilmektedir. Ancak geleceğimizin güvencesi çocuklarımızın sağlığı konusunda biz büyüklere çok önemli görevler düşer. Çocuklar banyo yaptırılırken, kıyafetleri giydirilirken dikkatlice gözlenmeli, şikayetlerine kulak kabartılmalı ve şüphelenildiğinde vakit kaybetmeden bir çocuk hekimine danışılmalıdır.