Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Bartın'da kalbi ve bazı iç organları ters tarafta olan 30 yaşındaki Onur Uyar, şeker ve tansiyon hastalığından dolayı sıkça bayılması nedeniyle kendisine müdahale eden sağlık görevlilerinin öldüğünü sanmasından endişe ediyor.

Bir kamu kurumunda çalışan 2 çocuk babası Uyar, yaptığı açıklamada, 8 yaşındayken okuldaki sağlık taramasında kalbi, dalağı ve midesinin sağda, karaciğer ve safra kesesinin solda olduğunu öğrendiğini ifade etti. Tıpta "Situs İnversus Totalis" olarak adlandırılan ve 50 binde bir görüldüğü bildirilen bu durum nedeniyle ciddi bir sağlık sorunu yaşamadığını kaydeden Uyar, ancak tansiyon ve şeker hastalığı nedeniyle zaman zaman bayıldığını anlattı.

"ÖLDÜĞÜMÜ DÜŞÜNÜYORLAR"

Kalbinin sağ tarafta olması sebebiyle acil durumda sağlık görevlilerinin kalp atışını duyamayarak bir an öldüğünü düşündüklerini belirten Uyar, "İstanbul’da bulunduğum bir sırada bayılmam sonucu ambulansla kaldırıldığım hastanenin acil doktoru, sol tarafımı dinlemiş, kalp ritmini duyamayınca kısa süreli tedirginlik yaşamış. O sırada kendime geldim ve kalbimin sağ tarafta olduğunu söyledim" diye konuştu.

Uyar, en büyük korkusunun bayılmanın yanı sıra trafik ya da başka bir kaza geçirmesi halinde yanlış müdahale edilmesi olduğunu dile getirdi.

Şeker ve tansiyon hastalığının yanı sıra bacaklarında damar tıkanıklığı bulunduğunu aktaran Uyar, "Baygınlık veya bir kaza sonrası götürüldüğüm hastanede kalbimin ve organlarımın ters tarafta olduğu bilinmezse çok daha ciddi bir durumla karşılaşabilir, belki hayatımı kaybedebilirim. Tedbir olarak vücudumun bir bölümüne 'kalbim sağda' diye bir yazı yazacağım. Bu benim için hayati önem taşıyor" dedi.

"SAĞLIK AÇISINDAN SAKINCASI YOK AMA MÜDAHALE GECİKEBİLİR"

Özel bir sağlık merkezinin İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Velit Baloğlu, Uyar'ın organlarının ters tarafta olmasının sağlık açısından sakıncası olmadığını vurguladı.Özellikle bilinç kaybıyla hastaneye ulaşan bu tür vakalara müdahalede gecikmeler yaşanabileceğini ifade eden Baloğlu, şunları söyledi: "Acil bir durumda müdahale edecek doktorların bu anatomiyi bilmeleri gerekir. Örneğin bir anjiyo yapılacaksa kalbin, karaciğere yönelik bir kör biyopsi yapılacaksa karaciğerin yerinin bilinmesi çok önemlidir. Bu nedenle vatandaşın kendisi veya yakını mutlaka sağlık görevlilerine organlarının ters tarafta bulunduğunu bildirmelidir."

AA