Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Yeryüzündeki diğer memelilerin aksine insanlar iki ayak üzerinde yürürler. Vücudumuz üst kısmında, başın dahil olduğu pozitif bir kutupla, alt kısmında ise ayakların dahil olduğu negatif bir pil gibi davranır. Pozitif yükümüzü evrenden, negatif yükümüzü ise topraktan alırız. Enerji akışı ne kadar sağlıklıysa vücudumuz da o kadar sağlam ve sağlıklı olur. Kozmik enerjiyi nefesle, suyla temas ederek ve bitkisel esaslı besinler yiyerek alırız. Bu yüzden en ideali su, bitkisel besinler, bitki alemi ve havayla temas halinde yaşamaktır. Hipokrat’ın şöyle bir sözü vardır:

“EN İYİ AYAKKABI GİYİLMEYEN AYAKKABI"

Yeniboyutlar.com'un 'İyileşmeyecek Hastalık Yoktur, Prof. Dr. Mikhail Tombak' kaynaklı haberine göre; Atalarımızın, tabanları sentetik malzemeden şık ayakkabıları yoktu. Hayatlarının büyük bölümünü yalınayak geçirirlerdi. Bu nedenle de sağlıkları bizimkine kıyasla daha iyi durumdaydı. Bağışıklık sistemleri daha güçlüydü.

Gelişmiş uygarlığımızın yarattığı bambaşka koşullarda yaşıyoruz artık. Çıplak ayakla fazla zaman geçirmemize imkan yok. Ama yine de yapabileceğimiz şeyler var. Sabah çiy üzerinde, deniz kıyısında, kumsalda, hatta kar üstünde günde bir-iki dakika yürümek gibi... Ya da ayaklarınızı her gün soğuk suyun altında bir-iki dakika tutmak gibi. Böylece, bağışıklık sistemini pek çok hastalığa karşı güçlendirmiş olursunuz.

İŞTE YALINAYAK YÜRÜMENİN FAYDALARI

Yalınayak yürümek yalnızca bizi ve bağışıklık sistemimizi güçlendirmekle kalmaz. Aynı zamanda sırt, omuz ve bacak kası ağrılarının da önüne geçer. Yaşınız kaç olursa olsun sık sık çıplak ayakla tedavi edici yürüyüşler yapın. Sağlığınızın günden güne iyileştiğini fark edeceksiniz. Enerjiniz artacak, daha iyi uyuyacaksınız, ruh haliniz daha iyi olacak ve yaşama sevinciniz yükselecek.