Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Sağlık Prof. Dr. Canan Karatay: Çaya tereyağı koyun

    İlginç ve çarpıcı beslenme önerileriyle sık sık adını duyduğumu Prof. Dr. Canan Karatay, katıldığı bir panelde önemli önerilerde bulundu. Küçükçekmece Belediyesi tarafından obeziteye karşı düzenlenen etkinliğe katılan Karatay tereyağının sağlıklı beslenmedeki önemini anlattı. Karatay, kahve ile birlikte tüketildiğini duyduğumuz tereyağını bu sefer çayda kullanmayı önerdi.

    "ŞEKER ÜRETİLMEDEN ÖNCE ÇAY TEREYAĞI İLE İÇİLİRDİ"

    Hobi bahçelerini gezerek çocuklara ve ailelere tavsiyelerde bulunan Prof. Dr. Karatay, doğal yağların önemli bir besin kaynakları arasında olduğuna değindi. Yaptığı açıklamada tereyağının önemli bir besin kaynağı olduğunu söyleyen Prof. Dr. Karatay, “Doğal tereyağı, köy tereyağı tüketebilirler. Ben bir kardiyolog olarak kitabımda tereyağı nasıl yapılacak onu anlatıyorum. Çünkü, tereyağı kalbimizin iyi çalışması için önemlidir ve vücudumuzun iyi en önemli besinlerinden biridir. Damarlarımızın tıkanmaması içinde tereyağı önemlidir. Tereyağını köy yumurtasına kırıp yiyebilirsiniz, yemeklerinizde kullanabilirsiniz. Hatta Orta Asya’da yaşayan kişiler çaylarına tereyağı koyarlar. Bizde de şeker üretilmeden önce çaylartereyağı ile içilirdi. Tereyağının hiçbir zararı yoktur” diye konuştu.

    “DOĞAL ZEYTİNYAĞI ANA SÜTÜNÜN AYNISIDIR”

    Zeytinyağının önemli bir besin kaynağı olduğunu ifade eden Prof. Dr. Karatay, “Zeytinyağı çoklu doymamıştır, zeytinyağı da çok faydalıdır. Zeytinyağı yağ değildir. Doğal zeytinyağı ana sütünün aynısıdır. Zeytinyağı zeytin meyvesinin meyve suyudur. Çocuklara rahatlıkla zeytinyağı verebilirsiniz. zeytinin içine döküp yedirebilirsiniz. Zeytin en sağlıklı meyvedir, zeytinyağı da en sağlıklı meyve suyudur. Zeytin altındır, zeytinyağı da altın suyudur” şeklinde konuştu.

    “DONDURMA BÜYÜKLERİN VE ÇOCUKLARIN ALDATMACASIDIR”

    Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte çocukların yiyeceklerine dikkat etmeleri gerektiğini belirten Prof. Dr. Karatay, “Çocuklar dondurma yiyebilirler, yalnız dondurmalar maalesef mısır şekeriyle yapıldığı için zararlı olabilir. Dondurma yediğiniz zaman gırtlağınızda yanma olursa bilin ki onun içinde sağlıklı şeker yok demektir. Annelerin yaptığı dondurmayı yesinler, onun dışında yemesinler. Dondurma bir yiyecek değildir, çocukların ve büyüklerin aldatmacasıdır” ifadelerini kullandı.

    İHA

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ