Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Sağlık Genel Sağlık Ürolojik kanserlerin nedenleri
    1

    Ürolojik kanserler geniş bir alanı içine alıyor. Tüm kanserlerde olduğu gibi ürolojik kanserlerde de erken tanı hayati öneme sahip.

    2

    TESTİS TÜMÖRÜ 20'Lİ VE 30'LU YAŞLARI TEHDİT EDİYOR

    Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre yılda yaklaşık 1 milyon kişi prostat kanseri tanısı alıyor. 20 ve 30’lu yaşların erkeklerde testis tümörünün en sık görüldüğü dönem olduğunu söyleyen Üroloji Uzmanları olan Prof. Dr. Cemil Uygur ve Dr. Tolga Muharrem Okutucu, “Kendi kendine muayene erken tanıda büyük önem taşıyor. Özellikle testislerdeki şişlik ve sertlikleri ciddiye almak ve bir üroloji uzmanına başvurmak gerekiyor.

    3

    İdrarda ağrısız kanama olmasının, mesane ve ürotelyal kanserler açısından uyarıcı bir işaret olabileceği unutulmamalı. 40 yaş itibariyle ise prostat kanseri riski arttığı için, yılda bir kez üroloji kontrolü yaptırılmalı” açıklamasında bulundu.

    4

    Güncel rakamlara göre prostat kanseri gelişmiş ülkelerde erkeklerde en sık görülen kanser türüyken, Türkiye’de ise prostat kanseri erkeklerde en sık görülen ikinci kanser türü. Mesane kanserinin dünya genelinde kanserler arasında 11. sırada yer alırken, erkeklerde risk daha fazla.

    5

    Mesane tümörlerinin erkeklerde görülen kanserler arasında 7. sırada olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Uygur ve Dr. Okutucu, “Bu da her yıl, her 100 bin kişide yaklaşık 9 erkek ve 2,3 kadın hastaya karşılık geliyor.

    6

    Prostat kanseri, ürotelyal tümörler, böbrek kanseri, testis tümörleri, böbrek üstü bezi tümörleri, üretra ve penis kanserleri, retroperitoneal tümörler ve üriner sistemdeki organlara başka organlardan sıçrayan tümörler üroonkoloji biliminin çalışma alanı içinde yer alıyor” dedi.

    7

    DOMATES, MEYVE VE SEBZE TÜKETİMİ ARTMALI

    Dr. Okutucu, beslenme ve hayat tarzı değişikliklerinin kanıtlanmış bir etkisi olmadığını belirterek,

    8

    Diyetle alınan hayvansal yağların azaltılmasının, yağ tercihinin zeytinyağı yönünde kullanılmasının, pişmiş domates, meyve ve sebze tüketiminin artırılması ve her gün düzenli yürüyüş/ağır olmayan sporların prostat kanseri riskinin azalmasında olumlu etkilerinin olduğunu söyledi.

    9

    ERKEKLERİN 5 DÜŞMANI!

    1. Sigara/Tütün

    Özellikle mesane ve böbrek kanseri gelişimiyle doğrudan ilişkilidir.

    10

    2. Kimyasallar

    Boya, petrol, deri, metal gibi sektörlerdeki endüstriyel kimyasallarla karşı karşıya kalmak, mesane kanseri için risk faktörleri arasındadır.

    11

    3. Obezite

    Böbrek tümörleri için önemli bir risk faktörüdür.

    12

    4. Kötü genler

    Özellikle prostat kanseri gelişiminden ağırlıklı olarak sorumludur.