Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Sonuçları değerlendiren araştırma görevlisi Dr. Meltem Akdemir, Akdeniz Üniversitesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dali, Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu, Milli Eğitim Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi, Tarım İl Müdürlüğü ve Diyetisyenler Derneği ile ortaklaşa, 31 okulda 3 bin 906 öğrencide, iki yıl önce "İlköğretimde obezite sıklığı"nın araştırıldığını hatırlatarak, geçen eğitim döneminde de, iki farlı okulda aynı araştırmanın tekrarlandığını söyledi.

İlk araştırmada, ilköğretimde okuyan çocukların yüzde 28.6'sının kilolu ve fazla kilolu (obez) olduğunun ortaya çıktığını hatırlatan Akdemir, geçen eğitim döneminde, Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı olarak iki farklı okulda toplam bin 349 öğrenci üzerinde gerçekleştirilen araştırmada da çocukların yüzde 27.3'ünün kilolu ve fazla kilolu olduğunun belirlendiğini anlattı.

Her iki araştırmada ortaya çıkan sonuçların benzerlik gösterdiğini dile getiren Akdemir, "Araştırmada ilköğretimde eğitim gören her 4 çocuktan birinin obez olduğu ortaya çıktı. Çocukların yüzde 28'i fazla kilolu. Bu oran çok yüksek. ABD'de obezlik oranı yüzde 40, Almanya'da ise yüzde 19, Türkiye'de yüzde 28. Yani giderek ABD gibi obez bir toplum olma yolunda ilerliyoruz" dedi.

Akdemir, çocukların düzensiz beslenmesinin obezlikte önemli rol oynadığının ortaya çıktığını belirterek, şunları kaydetti:

"Günde iki öğün yiyen çocuklar, günde 4 öğün yiyenlere göre 3 kat fazla kilo alıyorlar. Az öğün yenmesi obezite sıklığını artırıyor. Cips, çikolata, tatlı, şeker gibi sağlıksız gıda tüketenlerde, sebze, süt, yoğurt gibi sağlıklı gıda tüketenlere göre obezite sıklığı 2.5 kat fazla görülmekte."

Akdemir, anne ve babaları fazla kilolu olan çocukların da fazla kilolu olduğunu, eğitimsiz annenin çocuklarına göre eğitimli annelerin çocuklarında obezitenin 1,8 kat daha fazla görüldüğünü bildirdi.

DIŞARDA YİYENLER 8 KAT FAZLA KİLO ALIYOR

Haftada 3 veya 4 kez dışarda yemek yiyen ailelerin çocuklarının evde yiyenlerin çocuklarına göre 8 kat fazla kilo aldığını belirtern Akdemir, evde yemek yemenin daha sağlıklı olduğuna, sürekli dışarıda yemek yiyen çocuklarda daha fazla obezite görüldüğüne dikkati çekti.

NE YAPILMALI?

Meltem Akdemir, çocukların obez olmaması için yapılması gerekenler hakkında da şöyle konuştu:

"Herkes mutlaka kahvaltı etmeli. Okullarda gerekirse beden eğitimi dersleri daha fazla verilmeli. Çocuklara sadece okullarda değil diğer zamanlarda da spor yapma olanağı sunulmalı. Okullarda rekabete dayalı sınav anlayışının değiştirilmesi gerekir. Okul kantinleri ve okul çevresinde gıda satan yerler sık sık denetlenmeli. Okullarda ücretsiz kahvaltı, ara öğün yiyecekleri ve öğle yemeği verilmeli. Bu konuda Avrupa'da bazı ülkelerde başarı sağlandı. Reklamlar besin seçiminde etkili oluyor. Bu nedenle de sağlıklı besin reklamları yapılmalı. Meyve sebze tüketimi artırılmalı."

AA