Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan ve Türkiye ile Azerbaycan arasındaki kardeşliği yaşatmak adına ‘Karabağ Kardeşlik Parkı’ törenle hizmete açıldı.
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Türkiye ile Azerbaycan kardeşliğini Şanlıurfa’da yaşatmak adına Yenice Mahallesi’nde 106 bin metrekarelik alanda yaptırılan parka ‘Karabağ kardeşlik parkı’ adını verdi. Karabağ Hocalıda katledilen 613 Azerbaycan vatandaşını temsilen de "Hocalı soykırımı anıtı" dikildi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Karabağ kardeşlik parkı iki kardeş ülke arasındaki bağı ve tarihi şuuru daha da güçlendireceğini belirterek,“ Büyükşehir Belediye Meclisimiz hem Karaköprü ilçemizdeki Maşuk bölgemizde yapımını sürdürdüğümüz bulvara Azerbaycan Bulvarı ve aynı şekilde Eyyubiye ilçemizin Yenice mahallesinde 106 bin metrekarelik bu parka da Karabağ kardeşlik parkı ismini verdi. Şanlıurfa ile Azerbaycan arasında tarihi yakınlıklarımız da var, şuanda eserlerimizde bulunan gerek Akkoyunlar ile Karakoyunlular Azerbaycan’da medeniyetin kurulmasına vesile olan ilkelerdir. Bu medeniyetler Şanlıurfa’nın mimarisine, tarihine ve sokağına imzasını atmıştır. Bu tarihi benzerlikte iki ülkeyi yakınlaştırıyor” dedi.
“Biz bir millet, iki ülkeyiz”
Karabağ’da Hocalı Soykırımı ile birlikte büyük acıların yaşandığını belirten Çiftçi, “ Hocalı Soykırımı hepimizin hafızalarında yer alıyor, Peygamberler şehrinde yaşayan gençlerimize bir farkındalık ve uyarıcılığının olması sebebi ile bu anıtı ve Karabağ kardeşlik parkımız gençlerimizde bu farkındalığı ortaya çıkartacaktır. Onları düşünmeye ve kardeşlerinin farkında olmaya sevk edecek, mesafeler kısalacak gönülden gönülle köprüler oluşacak. Bizler sadece bir başlangıç dedik ve sadece buna vesile olan kişileriz İnşallah bu güzel park ileride Azerbaycan’dan gelen kardeşlerimizin de ziyaret yeri olacak. Eyyübiye ilçemiz tarihi bir ilçe ve bu parkımızın yanında Büyükşehir Belediyemiz tarafından yeni bir imar planlamamız var. Bu tepeye nazır olan bu park bu alanda geleceğe doğru güzel bir şekilde kalacak ve kalıcı olacak. Parkımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum, gerek Türkiye Cumhuriyeti’nin ve kardeş ülke Azerbaycan’da ki tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum” şeklinde konuştu.
Azerbaycan’dan Şanlıurfa’ya teşekkür
Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva da, “Şanlıurfa’mızda bu güzel parkımızı açarak ve kurarak dosta da düşmana da çok önemli bir mesaj veriyorsunuz. Bizim kardeşlerimiz orada acımasızca o zulümleri gördüğü zaman insan hakları ve demokrasi diyen batılı güçler hiç seslerini çıkartmadılar. Ermenistan’ın yaptıklarını görmediler, görmek istemediler. Biz sağolsun kardeş Türkiye’miz dışında birde Pakistan onların desteği dışında Müslüman devletlerden ne yazık ki o desteği göremedik. Bu gün bu parkın burada açılması kendi evlatlarımıza, kendi çocuklarımıza bir mesajdı. Bu gün Azerbaycan’ın bayrak bayramının 100. yıl dönümü ki biz bunu bu gün bu parkın açılması ile Şanlıurfa’da kutluyoruz. Biz Karabağ’da bu acıları yaşadığımız için Hocalı soykırımında bu acıları yaşadığımız zaman kardeşler, dostlar diye çağırdığımız da Türkiye yanımızda oldu. Türkiye bize bir defa seslenip neredesiniz dediğinde biz Azerbaycan’da 10 Milyon kişi biz buradayız diyoruz. Türkiye’nin yanındayız” ifadelerini kullandı.
Öte yandan Eyyübiye’nin Yenice Mahallesinde bulunan 106 bin metrekarelik Karabağ Kardeşlik Parkında, 26 Şubat 1992’de Karabağ bölgesinde gerçekleştirilen Hocalı Soykırımında katledilen 613 Azerbaycan vatandaşını temsilen ‘Hocalı Soykırım Anıtı’ çocuk oyun grubu, kuş evleri, çeşmeler ve kameriyeler yer alıyor.
Gerçekleştirilen programa, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva, Şanlıurfa Milletvekli Halil Özcan, Şanlıurfa AK Parti il Başkanı Bahattin Yıldız, Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol, Şanlıurfa eski Milletvekili Zeynep Karahan Uslu ve bürokratlar katıldı.

Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Şanlıurfa haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Şanlıurfa Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.

İLGİLİ HABERLER