Reuters

Toksöz Grup, ilaç şirketi Sanovel'in yüzde 30 hissesini 200 milyon dolar karşılığında Lüksemburg merkezli Yamma Investments'a sattı. Sanovel, Aset İlaç ve Adilna İlaç şirketlerinin ortak kontrolünün Yamma Investments, Ahmet Toksöz ve Zafer Toksöz tarafından devralınmasına ilişkin Rekabet Kurumu'na başvuruda bulunulduğu Aralık ayında açıklanmıştı. 

RK açıklamasında devre konu olan hisselerin tutarı belirtilmemişti. Toksöz Grup'tan bugün yapılan açıklamada, Sanovel'in yüzde 30 hissesinin 200 milyon dolar karşılığında Lüksemburg merkezli Yamma Investments’a satıldığı; işlemin yasal onaylar alındıktan sonra tamamlanacağı belirtildi.

BORÇ ÖDEYECEK

Açıklamada, "Bu işlem, Toksöz Grup şirketlerinin bilançolarını küçültüp vergi yükümlülüklerini ödemelerine, bununla beraber Sanovel’in yeni ürünlerinin Ar-Ge çalışmalarına ve ihracat yatırımlarına olanak sağlayacak" denildi. Sanovel; kardiyovasküler hastalıklar, solunumla ilgili hastalıklar, gastrointestinal hastalıklar, antidiyabetik ve antihistaminik tedaviler ile antibiyotikler de dâhil olmak üzere birçok tedavi alanında farmasötik ürünler üretiyor.

24 SAATGÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri