Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
İHA

Şile’de Sofular köyü plajında sabah 08.00 sıralarında arkadaşlarıyla birlikte denize giren 25 yaşındaki Louhey Balhawan dalgalara kapılarak gözden kayboldu. İHA'nın haberine göre, olay yerine arama kurtarma timi ile Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile jandarma ve sağlık ekipleri sevk edildi.
Cankurtaran ekipleri yoğun dalgalar nedeniyle vatandaşları denize girmemeleri konusunda uyardı. Plajın etrafına şerit çekilerek vatandaşlar deniz kenarından uzaklaştırıldı. Denizde kaybolan Balhawan'ın cansız bedeni bulundu. 

 AĞVA'DA DA DENİZE GİREN GENÇ KIZ KAYIP

Şile Ağva'da kız kardeşiyle birlikte denize giren Kezban Kocalı'dan dünden beri haber alınamıyor. Babasının yardımıyla kıyıya çıkarılan Kezban Kocalı, kız kardeşinin çığlıklarına dayanamayıp tekrar denize atlayınca dalgaların arasında kayboldu.
Şile Ağva'da sıcak havadan bunalıp kız kardeşiyle birlikte denize giren Kezban Kocalı dalgalara kapılarak kayboldu. Olay dün öğle saatlerinde Şile Ağva'da bulunan bir koyda meydana geldi. İki kız kardeş ailesiyle birlikte piknik yapmak için gittikleri koyda denize girdi. Bir süre sonra dalgalara kapılan genç kızlar çığlık atmaya başladı. Kıyıda bulunan baba kızlarının sesini duyu denize koştu. İlk olarak Kezban Kocalı'yı kurtaran baba kızını kıyıya çıkardıktan sonra diğer kızı Elif Kocalı'yı kurtarmak için denize döndü. Bu sırada kardeşinin çığlıklarına dayanamayan Kezban Kocalı, tekrar denize koştu. Dalgaların arasında kaybolan Kezban Kocalı'dan dünden bugüne haber alınamıyor. Elif Kocalı ise Şile Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı. Tedavisi devam eden Elif Kocalı'nın sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.
Öte yandan, Kocalı için dün başlayan arama kurtarma çalışmaları bugünde devam ediyor. Acılı aile kızından haber alabilmek için gözyaşları içinde bekleyişini sürdürüyor.

DENİZE GİRMEK YASAKLANDI

Şile'de etkili olan rüzgar nedeniyle ilçe genelinde denize girmek yasaklandı.

Edinilen bilgiye göre Şili Kaymakamlığı tarafından ilçe sınırları içinde havanın rüzgarlı ve denizin dalgalı olması nedeniyle denize girmek yasaklandı.

Şile sahilinde rüzgarın etkisiyle oluşan yoğun dalgalar nedeniyle denize girilen noktalardaki güvenlik tedbirleri artırıldı.

Yetkililerden alınan bilgiye göre, rüzgarla birlikte denizde oluşan yoğun dalganın risk oluşturması sebebiyle plajlar ile denize girilen diğer noktalarda, vatandaşların can güvenliğinin sağlanması maksadıyla güvenlik tedbirleri artırıldı.

Bu kapsamda çalışmalarını artıran ekipler söz konusu noktalarda önlem alırken, vatandaşları denize girmemeleri konusunda bugüne mahsus olmak üzere uyarıyor.

Gün içerisinde yaşanan boğulma vakalarının da bu kararda etkili olduğunu bildiren yetkililer, yoğun dalganın arama kurtarma çalışmalarını da olumsuz etkilediğini aktardı.