Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Yasaklar geri gelecek mi? Sokağa çıkma yasağı gelecek mi? 2022'de hafta içi ve hafta sonu sokağa çıkma yasakları geri gelecek mi?
    1

    Güney Afrika ülkelerinde ortaya çıkan ancak çok kısa süre içinde neredeyse tüm dünyaya yayılan omicron varyantının çok hızlı bulaşması vatandaşlar arasında tedirginlik yaratıyor. Aşılama çalışmalarının hız kazanmasıyla başlayan normalleşme süreçlerinden ve vaka sayısındaki düşüşten sonra Omcron etkisiyle vaka sayılarının yeniden yükselmesi, dünya genelinde pek çok ülkeden yeniden kapanma kararı alındığına dair haberlerin gelmesi sopkağa çıkma yasakları ve diğer yasaklar geri gelcek mi sorusunun gündeme gelmesine neden oldu. Hafta sonu ve hafta içi sokağa çıkma yasağı tekrar olacak mı gözler yetkililer tarafından yapılan açıklamalara çevrildi.

    2

    YASAKLAR GERİ GELİR Mİ?

    Artan vaka sayılarının akabinde sokağa çıkma yasağı kısıtlaması ya da diğer yasakların geri gelmesine ilişkin resmi bir açıklama yapılmadı.

    3

    GÖZLER KABİNEDE!

    Koronavirüs yasaklarıyla ilgili yeni bir karar alınıp alınmayacağı bu hafta gerçekleşecek Kabine toplantısını ardından belli olacak.

    4

    BAKAN KOCA NELER DEMİŞTİ?

    Omicron varyantı küresel ölçekte olduğu gibi ülkemizde de baskın varyant haline geldi. Vaka sayıları bir önceki aya oranla yaklaşık 4 kat birden arttı. Bununla birlikte hastanelerimizde tedavi edilmesi gereken hasta sayısında yaklaşık %10'luk bir artış oldu. Salgının önceki dönemlerinde daha az sayıda vaka ile daha yüksek hastaneye yatışlar görüyorduk. Omicron varyantı salgının tehlikesini azaltacağa benziyor. Bu durumu ümitle bekliyoruz.

    5

    Bunun yanında tedbirlerimizi almaya devam ediyoruz. Salgının ilk dönemlerine kıyasla enfekte olanların daha düşük bir oranı hastaneye yatıyor olsa da hiçbir sağlık sisteminin kapasitesi sınırsız değildir.

    Vaka sayılarının çok çok yüksek sayılara ulaşması hastaneye yatış oranı düşük olsa bile yüksek sayıda yatan hastaya dönüşebilir. Bu, görmek istemediğimiz en kötü senaryodur. Mevcut gidişat ise bu kötü senaryonun değil ümit veren senaryonun gerçekleşeceğine olan inancımızı kuvvetlendiriyor.

    Haberi Hazırlayan: Elif Avcı
    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ