Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem 3. Sayfa Son dakika... Bir gün için kiraladılar, hayatları karardı! - Haberler

    İHA'nın haberine göre, Bursa’da araç kiralamak için imza attıkları senetleri geri alamayan vatandaşların yıllar geçmesine rağmen icra davaları devam ediyor.

    HİÇBİR SONUÇ ALAMADI

    İddiaya göre, Bursa’da M.Y. ve oğlu Y.C.'nin araç kiralama şirketinden yıllar önce araç kiralayan ve senet imzalayan mağdurlar, araç kiralama ücretlerini vermelerine rağmen senetlerini geri alamadı. Yıllar sonra senetlerin mahkemeye verilmesiyle icralık olan mağdurlar, şikâyette bulunmalarına rağmen hiçbir sonuç alamadı. Bu süreçte paralarını ve arabalarını kaptıran mağdurlar yetkililerden yardım bekliyor. Şüpheli baba oğulun, farklı illerde başka insanları da dolandırdığını ve en son Çorlu ilinde bir polis memurunu dolandırınca tutuklandığını söyleyen mağdurlar, icradan kurtulmak için yetkililerden yardım bekliyor.

    REKLAM

    '4 YIL SONRA İCRA GELDİ'

    Araç kiraladıktan 4 yıl sonra icralık olan Erkan Güner, "Araç kiralama şirketinden bir günlüğüne araç kiraladım. Aracı teslim ettiğimde normal senedimizi geri verdiler, ama trafik cezası veya karışabileceğimiz olaylara karşı sözleşmeyi geri vermediler. '2 hafta sonra gel, senedini ve sözleşmeni geri al' dediler. 2 hafta sonra senedimi almaya gittiğimde dükkanda kimse yoktu, bu şahıslar dükkanı bırakıp kaçmışlar. Telefonla ulaştığımızda, 'biz onları yırtıp attık' dediler. Biz de bunlara güvenerek sorgulama yoluna gitmedik" dedi.

    'İNŞALLAH DİĞER MAĞDURLARA DA EMSAL OLUR'

    4 yıl sonra 2014 yılında İstanbul 33. İcra Dairesi'nden ödeme tebligatı geldiğini anlatan Güner, "Bu tebligatı araştırarak icrayı yollayan avukatı aradık. Avukat bize bu şahsın kimliğini söyledi. Daha sonra bu şahıstan şikâyetçi oldum, ama bu işi sürekli yaptığı ve binlerce kişiyi mağdur ettiğini mahkemede öğrendim. 5 sene geçti, mahkememi kazanmak üzereyim, fakat 14 bin 40 lira ödedim ve bir o kadar da yol masrafım oldu. İnşallah diğer mağdurlara da bu emsal olur ve davaları kazanırlar" diye konuştu.

    REKLAM

    'BİR GÜNLÜK ARAÇ 14 BİN 400 LİRAYA MAL OLDU'

    Dolandırıcı M.Y.’nin şimdi cezaevinde olduğunu söyleyen Güner, "Öğrenebildiğimiz kadarıyla bu şahıs Çorlu’da bir polise aynı numarayı yapmış ve tutuklanarak cezaevine gönderilmiş. Bizde 30-40 mağdur olarak sosyal medyada toplandık, ama mahkemede bize söylenen 2 bin kişiden fazla kişinin dolandırıldığı. Bu şahıs hem tefecilik yapıyor hem de gayri resmi işler yapıyor. İnsanların ailelerini tehdit ediyor. Bir günlük araç kiralamak bana 14 bin 400 liraya mal oldu" ifadesinde bulundu.

    'ARACIMI HACZETTİLER, AİLELERİMİZ TEHDİT EDİLİYOR'

    Aynı şekilde dolandırılan Orhan Erdeğer de, "2011 yılında 2 günlüğüne kardeşim için araç kiraladım. Aracı sağlam teslim ettim. 120 hız limitini geçersen ceza keseriz demişlerdi. Bizim de acelemiz olduğu için hızlı gitmiştik ve bize ceza kesmeye çalıştılar. 250’şer lira para vereceksiniz dediler, parayı vermeyeceğimizi söyleyince bizim senetlerimizi vermediler. Daha sonra yakınlarımız senetleri almak için gittiğinde 500 lira vererek senetleri geri aldı, ama sözleşme senetlerini geri alamadılar. 'Biz onları yırtıp attık' dediler. 3 yıl sonra 2014 senesinde bana icra geldi. Aracımı haczettiler. Mahkemem devam ediyor. Bu adamlar dolandırıcı olmasına rağmen bizim senetlerimiz işlemde, maaşımızdan kesiliyor. Ailelerimiz tehdit ediliyor. Devletimizin bize yardımcı olmasını ve senetlerimizin düşmesini istiyoruz" dedi.

    'CEZAEVİNDEN ÇIKTIĞI ZAMANLARDA ARAYIP PARA İSTİYOR'

    Dolandırıldıkları şahıs tarafından sürekli tehdit edildiğini söyleyen İsmail Alay, şunları söyledi: "Cezaevinden çıktığı zamanlarda bizi arayıp para istiyor. Benim 15 bin liralık senedim var, bana '3 bin lira getir, sana senedini vereyim' diyor. Bu olay birkaç kere oldu, ama ben avukata verdiğimi söyleyerek reddettim. Yine tehdit etmeye devam etti."

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ