Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Dışişleri ve Sağlık Bakanlığı'nın yürüttüğü ortak operasyonla Çin'in Wuhan Eyalati'nde bulunan 34'ü Türk, 7'si Azeri, 7'si Gürcü ve 1'i de Arnavut olmak üzere toplam 49 kişiyi almak için TSK'ya ait 'Koca Yusuf' isimli ambulansa dönüştürülen A-400 kargo uçağı yola çıktı.

TSK'nın uçağıyla Çin'den Türkiye'ye gelecek olan yüksek lisans öğrencisi Hasan Topal Habertürk'e konuştu.

"BURADA İNSANLAR ÇOK KORKMUŞ DURUMDA"

Şu anda benle birlikte 5 kişiyiz. Gıda sıkıntısı çekmedik. 1 hafta evde durmak insanların yavaş yavaş psikolojisini bozuyor. Hastalığın bulaşma yolları da kesin olmadığı için buradaki insanlar çok korkmuş durumda. Devletimizin bize verdiği destek çok önemli.

"ŞEHİRDE GENEL OLARAK BOŞ GÖRÜNTÜ VAR"

Ben 3 yıldır burada yaşıyorum. Yüksek lisans öğrencisiyim. Şu anda yollar tamamen boş. Çok nadir araç görebiliyorsunuz. Görevli araçlar var. Şehirde genel olarak boş bir görüntü var. Alışveriş merkezleri kapalı. Sadece küçük marketlerden alışveriş yapabiliyorsunuz.

"SADECE İHTİYAÇLAR İÇİN DIŞARI ÇIKILIYOR"

Çinlilerin yüzde 95'i endişeli. Evlerinde bekliyorlar. Çok az insan dışarı çıkabiliyor. Bazı insanlar günlük ihtiyaçlarını karşılamak için mecburen dışarı çıkıyorlar. Ama genel olarak insanlar evde.

"BURADA MASKE VE GÖZLÜK ÇIKARMAK YASAK"

Durum değiştikten sonra Çin'e tekrar dönmeyi düşündüğüm için eşyalarımın hepsini Türkiye'ye getirmiyorum. Burada maske ve gözlük takıyoruz. Maskeyi çıkarmak yasak. Havaalanında incelemeye tabi tutacaklar bizi virüsü taşıyıp, taşımadığımıza dair. Türkiye'ye geldiğimizde 14 gün karantina altında kalacağımız söylendi. 

HAZIRLIKLAR DÜN TAMAMLANDI

Ankara Etimesgut Askeri Havalimanı'ndan havalanan ambulans uçaktaki personel, özel kıyafetler giyerek bu tahliye işlemini gerçekleştirecek. Dün Kayseri'den Ankara'ya gelen ambulans uçağa çok miktarda üzerinde Türk ve Çin bayrağı bulunan sağlık malzemesinin yüklendiği görülmüştü. Yakıt ikmali yapılan ambulans uçağın 12 saatlik bir uçuşun ardından Wuhan'a ineceği öğrenildi.

14 GÜN KONTROLDE TUTULACAKLAR

Yapılan hazırlık sürecinde yolculardan sağlık durumlarıyla ilgili bilgi istendiği de öğrenildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dün yaptığı açıklamada, yurda getirilecek vatandaşların Koronavirüs'ü taşımadığını ifade etti. Bununla birlikte tahliyenin ardından 49 kişinin 14 gün boyunca Ankara'daki hastanelerde kontrol altında tutulacağı öğrenildi.

6 SAĞLIK PERSONELİ DE UÇAKTA

Yüklenen malzemeler arasında, bin adet biyolojik tehlike tulumu, 93 bin 500 koruyucu filtreli maske, 1000 adet tek kullanımlık koruyucu kıyafet yer aldı. Uçakta uçuş personeli dışında 2 enfeksiyon uzmanı ve 4 hemşire de yer aldı.

ÇİN'DE ÖLÜ SAYISI 213'E ULAŞTI

Çin’de yeni tip koronavirüs salgınında ise can kaybı 213’e yükseldi. Salgın nedeniyle son 24 saatte 43 kişi ölürken, 1982 yeni vaka tespit edildi. Ülke genelinde müşahede altına alınanların sayısı 102 bini aştı. Virüsün merkez üssü Hubey eyaletinde ise can kaybı 204'e ulaştı.

 

 

 

 

 

24 SAAT GÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri