Muğla'nın Dalaman ilçesinde önceki gün çıkan ve Fethiye’ye sıçrayan, dün kontrol altına alınan orman yangınına günün ağarmasıyla hava araçlarıyla da müdahale ediliyor.

Gece boyunca karadan söndürme çalışmalarının devam ettiği yangına sabah helikopterler de müdahaleye başladı.

Bölgede bulunan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, havadan yangın alanını inceledi.

Ekiplerin bölgede havadan ve karadan söndürme ve soğutma çalışmaları devam ediyor.

Dalaman'ın Karacaağaç Mahallesi'nde önceki gün çıkan ve Fethiye’ye sıçrayan orman yangını yaklaşık 350 hektarlık alanda etkili olmuş, yangın dün kontrol altına alınmıştı.

BAKAN PAKDEMİRLİ YANGIN BÖLGESİNDE

Dün sabah erken saatlerde Muğla’ya gelen Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, söndürme çalışmalarını bizzat koordine ediyor. Yangın bölgesinden bir an olsun bile ayrılmayan Bakan Pakdemirli, bu sabah da günün ilk ışıklarıyla birlikte helikoptere binerek çalışmaları havadan takip etti. Pakdemirli’nin incelemesinin ardından son durumla ilgili bilgi vereceği bildirildi.

BAKAN PAKDEMİRLİ'DEN AÇIKLAMA

Orman Bakanı Bekir Pakdemirli yangına ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Bugün itibariyle 30 ila 50 hektarda tütmeler var. Hava araçları buraları suyla döverek, tütmeleri bitirmeye çalışıyoruz. Arazi sarp, kayalık girmesi zor. Yol açma çalışmaları devam ediyor.

Öğleden sonra rüzgarın şiddetini artırmasını bekliyoruz. Ekiplerimizin çok dikkatli olmasını istiyoruz. Ekiplerimiz bu işi çok sıkı takip ediyor.

Yerleşim yerleri tehdit altında değil. Vatandaşlarımız tatillerine gönül rahatlığıyla devam etsinler. Yerleşim yerleri tehdit altında değil. Can ve mal kaybımız yok. Ama yaban hayatının bir kısmını, ağaçları kaybettik, tek üzüntümüz budur. Dezenformasyona itibar etmeyelim. Sonbaharda bu yanan alanlar için tüm Muğlalıları fidan dikmeye davet ediyorum.